Füstbombákat dobtak a felvonulók közé Kijevben
Ismeretlen tettesek több füstbombát dobtak vasárnap az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) megalakulásának 70. évfordulója alkalmából Kijev belvárosában felvonuló több ezres tömegbe.
A füstbombák zavart okoztak a menetben, de ezen kívül komolyabb atrocitás nem történt.
A megemlékezést szervező nacionalista Szvoboda (Szabadság) Párt vezetője, Oleh Tahnyibok beszédében forradalmi készültségre szólította fel az ukránokat, arra kérve őket, hogy álljanak készen a társadalmi és a szociális igazságosság védelmére az október 28-i parlamenti választások után.
Helyszíni becslések szerint körülbelül négyezren gyűltek össze a híres ukrán költő, Tarasz Sevcsenko szobránál, a felvonulás közben azonban a menet legalább tízezresre duzzadt. Előző nap a Szvoboda közleményben arról adott hírt, hogy három nagyvárosból, Szumiból, Ternopilból és Poltavából nem hajlandók a buszsofőrök a párt híveit a kijevi megemlékezésre szállítani, mert állítólag a hatóságok az engedélyük bevonásával fenyegették meg a sofőröket.
A megemlékezéssel egy időben a Kommunista párt antifasiszta ellendemonstrációt szervezett a szintén a belvárosban álló Lenin-szobornál, ahol sajtójelentések szerint néhány százan gyűltek össze. A demonstrálók petícióban kérték az ukrán kormányt, hogy akadályozza meg a fasizmus terjedését az országban. Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál helyszíni jelentése szerint a kommunisták tüntetésén jelképesen "felakasztották" Sztepan Banderának, az Ukrán Felkelő Hadsereg alapítójának és Roman Suhevics UPA-parancsnoknak kartonpapírból készített képmását.
A Szvoboda a rendezvényen követelte, hogy Banderának adják vissza az "Ukrajna hőse" címet, amelyet 2010 elején Viktor Juscsenko akkori államfő posztumusz adományozott az UPA alapítójának, majd egy évvel később bírósági döntéssel érvénytelenítették a kitüntetésről szóló elnöki rendeletet.
Az Ukrán Felkelő Hadsereg történelmi szerepe máig vitatott. A kommunisták azzal vádolják őket, hogy együttműködtek a nácikkal a második világháború idején - ezt a véleményt Moszkva is osztja -, miközben a hadsereg veteránjai állítják, hogy egyszerre harcoltak a német és a szovjet megszállók ellen Ukrajna függetlenségéért.