Nagy-Britanniában van a tálibokról blogoló lány

2012.10.15. 09:50
További gyógykezelésre repülőgéppel Nagy-Britanniába szállították hétfőn Malala Juszufzai 14 éves pakisztáni lányt, akit a tálibok múlt héten súlyosan megsebesítettek. A támadói azért lőttek a lányra, mert blogjában kiállt a nők oktatáshoz való joga mellett, és bírálta a tálibok módszereit.

A pakisztáni hadsereg közleménye szerint Malala Nagy-Britanniába szállítását Pakisztán az Egyesült Arab Emírségekkel közösen, a családdal egyetértésben szervezte meg, a gyógykezelés költségeit a pakisztáni kormány állja. A különleges orvosi eszközökkel felszerelt repülőgépet a lányért az emírségek küldték. A fiatal lányt eddig a pakisztáni hadsereg egyik kórházában, az Iszlámábádhoz közel fekvő Ravalpindiben ápolták.

Malala Juszufzaira október 9-én lőttek rá, amikor hazafelé tartott az iskolából Minagórában, Pakisztán északnyugati részén. A lány egy iskolabuszon utazott, arra szállt fel két támadó. Az egyikük rálőtt Malalára, akit a fején és a vállán érték a lövések. A támadást a tálibok vállalták magukra. Szerintük a lány a szekularizmus eszméjét támogatta, és újra próbálkozni fognak a megölésével.

A hadsereg szerint Malala állapota sokat javult a támadás óta, a mesterséges lélegeztetést rövid időre, próbaképpen orvosai már le is állították. Pénteken meglátogatta őt a kórházban Rádzsa Parvíz Asraf pakisztáni miniszterelnök. Vasárnap több tízezren tüntettek Karacsiban a lány védelmében.

A pakisztáni hatóságok 100 ezer dollár jutalmat ajánlottak fel olyan információkért, amelyek lehetővé teszik a merénylet elkövetőinek kézre kerítését. A BBC szerint négy gyanúsítottat tartanak fogva a pakisztáni hatóságok, nagyjából száz embert hallgattak ki eddig, de a többségüket elengedték.

A külföldi gyógykezelést a lányt kezelő orvosok javasolták, mert az Egyesült Királyságban vannak olyan kórházak, amelyek rendelkeznek a súlyosan sérült gyerekek integrált kezeléséhez szükséges feltételekkel. Az orvosok szerint Malala teljes fizikai és pszichológiai felépüléséhez tartós gyógykezelésre van szükség.

William Hague brit külügyminiszter szerint a Malala és barátai elleni támadás Pakisztánt és az egész világot is sokkolta. A külügyminiszter szerint a lány bátorsága példaértékű, és a támadás utáni felháborodás mutatja, hogy Pakisztánt nem fogják legyőzni a terroristák.