Lemondott a CIA főnöke
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
Váratlanul benyújtotta lemondását David Petraeus, a CIA főnöke, mivel megcsalta a feleségét – jelentették be hivatalosan Washingtonban pénteken. Petraeus távozása annyira váratlan, hogy lehetséges, hogy elébe akart menni a támadásoknak.
Petraeus csütörtökön Barack Obama elnöknek írt levélben jelentette be, hogy egy házasságon kívüli viszony miatt megválik tisztségétől, lemondását az elnök pénteken egy rövid telefonbeszélgetés után elfogadta – közölte James Clapper, az amerikai titkosszolgálatok működését koordináló nemzeti hírszerzési igazgató.
A Slate információi szerint Petraeus szeretője az életrajzírója, Paula Broadwell volt, az All In: The Education of General David Petraeus című könyv szerzője. Kettőjük viszonyára korábban már mások is gyanakodtak, de a feddhetetlennek hitt Petraeusról senki sem feltételezte komolyan, hogy romantikus kapcsolatba bonyolódott Broadwell-lel. Az NBC News szerint az FBI folytat vizsgálatot az írónő ellen, akiről és feltételezik, hogy megpróbált hozzáférni a CIA-vezér emailjeihez, és onnan titkosított információkhoz jutni.
„Harminchét év házasság után rendkívül rossz ítélőképességről tettem tanúbizonyságot, belebonyolódva egy házasságon kívüli kapcsolatba. Ez a viselkedés elfogadhatatlan egy férj és egy olyan szervezet vezetője esetében, mint a miénk” – írta a CIA munkatársaihoz szóló üzenetében Petraeus. A CIA lemondott elnöke egyébként még a West Point katonai akadémián ismerte meg a feleségét.
Többen is kiállták a CIA lemondott vezetője mellett. Dianne Feinstein szenátornő, a Nemzetbiztonsági Kabinet vezetője például azt nyilatkozta, hogy szerette volna maradásra bírni Petraeust, mivel szerinte pótolhatatlan a szakértelme a CIA-nál. Obama dicsérettel reagált a lemondás hírére; az elnök szerint David Petraeus generációja egyik legjobb katonája volt, szakértelme segített ezrek életét megóvni az afganisztáni és iraki hadműveletekben, és elévülhetetlen érdemei vannak a győzelmekben. A hírszerzés vezetőjeként pedig erkölcsi tartásával, hazaszeretetével és szigorú elveivel szolgálta hazáját.
A CBS News információi szerint távozása előtt Petraeus utasította az egyik beosztottját, hogy törölje le a számítógépéről azokat a fényképeket, amelyek vélhetően szeretőjéről készültek.
Egyes források szerint viszont Petraeus vesztét nem is a hűtlenség okozta, hanem az, hogy Obama környezetében lehetséges elnökjelöltet láttak 2016-ra az iraki és afganisztáni műveletekben is kulcsszerepet játszó katonában.
Másfél évig vezette a CIA-t
Petraeus 2011 áprilisában került a CIA élére, miután elődje Leon Panetta a Pentagonhoz került, mint védelmi miniszter. Előtte Petraeus 2010 és 2011 között az Afganisztánban harcoló amerikai csapatok főparancsnoka volt, korábban pedig a központi parancsokságon dolgozott, és egy ideig az iraki hadműveletékért is ő felelt.
Az NBC értesülései szerint várhatóan Mike Morrellt, a CIA igazgató-helyettesét nevezik ki igazgatóvá, de több forrás szerint megbízatása csak időleges lesz, amíg az Obama-kabinet megtalálja a megfelelő embert erre a pozícióra. Morrell egyébként több elnök tanácsadója is volt, régóta dolgozik a CIA-nál mint elemző. Ő volt, aki 2001 szeptember 11-én elemezte a helyzetet George Bush-sal, de ott volt Obama mellett, amikor az elnök kiadta a parancsot a különleges alakulatoknak Oszama bin Láden elfogására, ami végül a terroristavezért halálához vezetett.