De mégis, hogy kerülhettek titkos iratok a CIA-igazgató szeretőjéhez?
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Barack Obama amerikai elnök szerint semmi sem utal rá, hogy veszélyben lett volna a nemzet biztonsága. A Washington Postnak nyilatkozó, a nyomozásra rálátó tisztviselők szerint egyáltalán nem is voltak fontosak azok a valamiért mégis titkosított iratok, amiket Paula Broadwell gépén találtak. Az FBI hosszú hónapokon át tartó nyomozása során most már mégis azt vizsgálja, hogyan kerülhettek ezek az iratok a CIA volt igazgatójának a szeretőjéhez.
Broadwell ellen először zaklatás miatt nyomoztak, majd kiderült, hogy Petraeus tábornok szeretője volt. Ezt az FBI a Fehér Ház állításai szerint egészen az elnökválasztás napjáig titkolta az elnök elől. Azóta felgyorsultak az események, Petraeus három nappal Obama újraválasztása után már lemondott a CIA vezetéséről, az ügy pedig szexbotrányként robbant ki. Három nappal később pedig már titkos iratokat foglaltak le a szerető, Broadwell észak-karolinai otthonában.
Meghallgatásaikon Broadwell és Petraeus is tagadták, hogy az iratokat a CIA igazgatója, az afganisztáni nemzetközi erők és a Középső Parancsnokság korábbi főparancsnoka adta volna át.
A Postnak viszont sikerült megszólaltatnia olyan tiszteket, akik Petraeus mellett szolgáltak Kabulban, abban az időben, amikor Broadwell az életrajzi kötetéhez gyűjtött anyagot a tábornokról. Az anyaggyűjtésnek a jelek szerint része volt a kabuli főhadiszálláson megszerezhető titkos iratok gyűjtése is. Broadwell - aki amúgy korábban hírszerzőként szolgált a seregben, tartalékosként is a legmagasabb szintű jogosultságai voltak - a tárgyalótermekben könnyedén hozzáférhetett titkos minősítésű iratokhoz, de gyakran Petraeusra hivatkozva kérte ki azokat a tábornok stábjától.
"Meglepne, ha a szigorúan bizalmas minősítésnél alacsonyabb titkosítású iratoknál bárki visszakérdezett volna" - nyilatkozta a Postnak egy egykori tiszt. Szerinte Petraeus, ha maga nem is adott át iratokat, hagyta, hogy Broadwell visszaéljen a nevével.
Petraeus tábornok unatokozik
Amióta már csak az FBI nyomoz utána, rengeteg szabadidő szakadt David Petraeusra, írja a New York Times. A tábornok katonaként és a CIA igazgatójaként is hozzászokott a feszes napirendhez, sok találkozóhoz és utazáshoz, ezért barátai már aggódnak is érte. "Ez [az unalom] feltérképezetlen terület neki" - mondta egy neve elhallgatását kérő barát. "Aggódunk érte. Ő egy aktív személyiség. Aktívnak kell maradnia" - mondta egy másik.
Az aktivitással viszont még várnia kell a botrány csitulásáig. A New York Times szerint ügyvédje, a korábban az Irán-Kontra botrányban lebukott Oliver North ezredest is védő sztárügyvéd, Robert B. Barnett talán januárban már megengedi, hogy valamilyen munkát vállaljon. Felkérés van bőven, négy egyetem is szeretné, ha ott tanítana, könyvajánlatokat is kapott és cégek is szívesen látnák az igazgatótanácsukban. Akár még beszélő fej is lehet belőle.
De előtte még helyre akarja hozni 38 éves házasságát a West Point-i katonai akadémia egykori főigazgatójának a lányával, Hollyval. Ami nem lesz könnyű, az ismerősök megfogalmazásában Petraeus a kutyaházban lakik. Holly pedig nem tölti vele az idejét, továbbra is bejár dolgozni a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Hivatalba, ahol a veteránok pénzügyeiben segédkezik. A botrány kitörése óta két posztot is írt a hivatal blogjába, az egyiket arról, hogy miért nem érdemes árvízkáros autót venni. Holly Petraeus saját tapasztalataiból vált pénzügyi szakemberré, azokból a hibákból tanult, amit fiatal házasként maga is elkövetett. A USA Today korábbi beszámolója szerint az ifjú pár első befektetése egy állandóan szervizben álló piros sportautó, első bútordarabja pedig egy csocsóasztal volt. Mindezt egy olyan házban élvezhették, amit úgy foglalóztak le, hogy meg se nézték.
Broadwell ráadásul még ennél egyszerűbben is hozzájuthatott gyakorlatilag bármilyen titkos irathoz. Már akkor szabad bejárása volt Petraeushoz, amikor a tábornok a Középső Parancsnokságot vezette Tampában. Ott pedig bejárása volt a parancsnokság kutatócsoportjához is, ahol bármilyen titkos információt kiírhattak neki. A titkos iratokat csakis védett adathordozókon szabad tárolni, a kutatócsoport feladata, hogy ezeket előállítsa.
Broadwell ellen az egyik vád pont az lehet, hogy ilyen szigorúan titkos adatokat védtelen hálózaton, saját gépén tárolt. Petraeusnak ráadásul már a Centcom parancsnokaként joga volt saját otthonában tárolni titkos iratokat. "Egy kezemen meg tudom számolni, hány ilyen ember van" - nyilatkozta egy egykori beosztottja.
A Postnak nyilatkozók nem beszéltek arról, hogy Broadwell milyen információkhoz juthatott hozzá. Hivatalosan kicsinyítik a kárt, a nyomozást ismerő források szerint menetrendek és katonai prezentációk kerülhettek hozzá. Broadwell jogosultságait mindenesetre két nappal az iratok lefoglalása után megvonták.