Állítólag most a britek, hollandok, svédek és németek követelnek még vágást a kereten, a franciák és az olaszok viszont ragaszkodnak a főösszeg tartásához. A vita még folyik, egyelőre nincs hivatalos jele annak, hogy feladnák.
Befejezem a helyszíni tudósítást. Köszönöm a figyelmet.
A német kancellár a csúcs után arról beszélt, hogy fontos a megegyezés, de nem mindenáron, és nem kapkodva. Bízik abban, hogy jövő év elején összejön az, ami most nem sikerült.
Mario Monti olasz miniszterelnök a csúcs után azt mondta, hogy Olaszország ellenezte a visszatérítések rendszerét. A legnagyobb visszatérítést a britek kapják, ez azért jár nekik, mert nagy befizetők, de kicsi a mezőgazdaságuk, így kevés jut vissza hozzájuk. A csúcson a dánok is előjöttek visszatérítési igénnyel. Monti szerint David Cameron brit miniszterelnök inkoherens és demoagóg volt.
A brit miniszterelnök ezzel büszkélkedett a csúcs után. Ő akarta leginkább a csúcs a előtt a közös költségvetés megvágását, de a csúcs közben szerinte több északi tagállam is felsorokaozott mellé.
Angolul, pdf formátumban.
Rompuy végül emlékeztet, hogy nem kell a helyzetet dramatizálni, 2005-ben sem sikerült elsőre a költségvetésről megegyezni. Bonyolult ügyről van szó, nagy a tét, és szerinte jövőre már sikerülni fog.
Rompuy emlékeztet, hogy 80 milliárd euróval szerényebb tervet rakott csütörtök este a tanács asztalára, mint amiről az eredeti bizottsági javaslat szólt, úgyhogy nem lehet azzal vádolni, hogy ne vette volna figyelembe a nettó befizetők spórolási igényeit. Arra is emlékeztet, hogy a másik oldal kedvéért átcsoportosított összegeket az agrártámogatások és a kohéziós támogatások javára.
A tanácsi elnök szerint nagyon fontosak a versenyképességet és növekedést célzó programok, ezért javasolta, hogy az erre költött pénz 50 százalékkal több legyen mint a mostani ciklusban. Mivel leginkább innen akartak lecsípni pénzeket a tagállamok, hogy a régi agrár- és kohéziós támogatásokat visszaszerezzék, ezért itt Rompuy a sorok között meg is feddi a tagállamok vezetőit.
A csúcs végére kiadott nyilatkozata szerint Herman Van Rompuy abban bízik, hogy 2013 elején lehet megegyezés a költségvetésről. Rompuy szerint egy visszafogott, a növekedést és munkahelyteremtést szolgáló költségvetés kell majd. Alaposan kell ellenőrizni, hogy minden euró jó helyre kerüljön.
A magyar delegációnak osztják a repülőjegyeiket. Nem lehetett tudni meddig tart a csúcs, úgyhogy volt foglalásuk mára, holnapra meg holnaputánra.
Orbán Viktor szerint jobb a halasztás, mintha a csütörtök esti Rompuy-javaslatot fogadták volna el. "Az nem volt elfogadható" - mondta, és szerinte sikerül javítani még a magyar pozíción.
Orbán szerint jó, hogy Herman Van Rompuy tanácsi elnök évekig belga pénzügyminiszter volt, mert fekszik neki a költségvetési tervezgetés.
Orbán szerint a mostani csúcs más volt mint a szokásos. Szakzsargonban elmondott bonyolult utalgatások helyett mindenki világosan beszélt, hol mennyi pénz legyen, a vita az otthoni költségvetési vitákra emlékeztette. "Sok mellébeszélés most nem volt."
A tárgyalások menete Orbán Viktort gyerekkora társasjátékára emlékeztette, ahol akár közvetlenül a cél előtt is lehet olyan mezőre lépni, ahonnan vissza kell állni a startra. Éppen ezért a részeredmények értékelése most felesleges volna.
Donald Tusk lengyel miniszterelnökön sok múlott, hogy a kohézió barátai nevű csoportot nem sikerült szétforgácsolni, és egymás ellen hangolni.
Nem piszkít arra az asztalra az ember, ahonnan eszik - erre hivatkozva Orbán Viktor nem mondja meg, kin múlott a kudarc. Szerinte az lett volna a meglepetés, ha most sikerül megállapodni, 2005-ben sem volt elég egy csúcs a megegyezéshez.
A megállapodás nem jött létre, folytatás a következő évben jöhet csak.
Orbán stábja már a magyar sajtóteremben van
Az EU működését a mostani fiaskó nem akadályozza, csak rosszul néz ki, hogy ennyire nem megy a kompromisszum. Mivel a 2014-2020-as költségvetésről van szó, nem okozna fennakadást, ha csak jövőre lesz megállapodás. Viszont ha jövőre se lesz alku, akkor az előző évi költségvetés számaival mennek tovább. Ezt persze a nettó befizetők nem fogják hagyni, hiszen már a tegnapi javaslat is kisebb keretet határozott meg, mint a mostani.
Kb. 15 perc múlva sajtótájékoztatót tart. Odamegyek.
Nagyon úgy tűnik, hogy befejezték. Nincs megállapodás, januárban újra kezdik.
Néhány igazán tapasztalt tudósító szerint vége, megyünk haza. Mások szerint alakul egy új javaslat és éjszakába nyúlóan maradunk.
Itt egy ábrákkal érthetővé tett remek összefoglaló arról, hogy a mostani ciklusban ki mennyit költött és mennyit kapott. Külön van táblázat a magyarországi lehívásokról.
Reggel óta zuhog Brüsszelben.
Ez a változat is terjed most.
a menü a nagy vitához.
Állítólag most a britek, hollandok, svédek és németek követelnek még vágást a kereten, a franciák és az olaszok viszont ragaszkodnak a főösszeg tartásához. A vita még folyik, egyelőre nincs hivatalos jele annak, hogy feladnák.
Egy másik pletkya szerint délután négyig adtak még időt maguknak a tanács tagjai, hogy megegyezzenek a költségvetés főösszegében. Az még egy óra vitatkozást jelent.
Terjed a pletyka, hogy kezdik feladni a politikusok, és egy új csúcsot kell majd összehívni a költségvetésről. Ezt hivatalosan nem erősítette meg még senki.
Abban nagyjából egyetértettek a tagállamok, hogy az EU-s intézmények hivatalnokai heti 37,5 óra helyett 40-et dolgozzanak, ugyanannyi pénzért. Az adminisztratív költségek lefaragása az egyik kedvenc ötlete mindenkinek, csakhogy nem lehet itt annyit megspórolni, ami érdemben csökkenthetné a közös költségvetést.