Befejezem a helyszíni tudósítást. Köszönöm a figyelmet.
Egy nagy pdf angolul. Ezt elemezték a delegációk az éjjel, és ez a mai vita kiindulópontja.
A tárgyalásokra rálátó diplomaták szerint Cameron brit miniszterelnök most visszafogottabb, és inkább az északi nettó befizetőkre bízta a nagyobb költségvetési vágás képviseletét. A csúcs előtt Cameron volt a legkeményebb a csökkentést követelők közül.
A címben nem egy telefonszámot rejtettünk el, hanem a főösszeg körüli vita legfontosabb sarokpontjait jeleztük. Az 1033 milliárd euró az az összeg, ami az eredeti bizottsági tervben szerepelt a hétéves költségvetés egészeként. A 972 milliárd Rompuy kompromisszumos javaslata, ami már reálértéken is alacsonyabb, mint a most múló ciklus kerete. A 886 milliárd pedig az a summa, amit a brit parlament várna el, és amivel ideküldték David Cameront.
A csúcs elsősorban azért akadt el éjjel, mert azonnal senki sem tudhatta, hogy mennyire jó neki a Rompuy-féle javaslat, ami a kétoldalú találkozók után készült. A magyarok is hajnalig számoltak, reggel fél tízre pedig kész lett az a lista a magyar igényekről, amivel Orbán Viktor ma beült tárgyalni.
A tagállamok delegációi csütörtök este nem kapták meg elektronikus formában az utolsó Rompuy-féle javaslatot, csak papíron. Több vezető diplomata ezért éjfél után gépelésbe kezdett, hogy a 40 oldalas új javaslat könnyebben összehasonlítható legyen a korábbival. Ezt egyes diplomaták méltatlannak tartották. A tanács azért nem adott elektronikus változatot, hogy a terv ne tudjon kimenni a sajtónak.
Diplomaták azt mondják, hogy ha az ebéd alatt megegyeznek a tagállamok a költségvetés főösszegéről, akkor folytatódik a csúcs a részletekkel. Vagyis azzal, hogyan osszák el a pénzt. Ha a desszert végére nincs főösszeg, akkor mehet mindneki haza.
Rompuy egyik embere kijött az újságírók közé, és azt mondta, hogy most ebédelnek az állam- és kormányfők, és mire befejezik, az is kiderül, hogy a csúcs is befejeződik-e. Ha kompromisszumkésznek tűnnek, akkor beláthatatlan időre hosszabbítják a csúcsot. Ha nem, akkor csak jövőre lehet megegyezés. Szerinte a Rompuy-féle csütörtök esti javaslat jó kiindulási pont lehetne, annál lényegesen kisebb vagy nagyobb költségvetési keret nem lenne reális. Az ajánlat 971 milliárd euróról szól, hét évre.
A csütörtök esti Rompuy-terv 5 milliárd euróval csökkentené a legszegényebb (nem EU-s) országoknak járó segélyezési alapot. A jótékonykodás most nem népszerű a tagállamok között.
Az eddigi tervek alapján leginkább a kutatás-fejlesztési, oktatási, növekedést és munkahelyteremtést célzó, és a tagállamok közötti infrastruktúrafejlesztést segítő programok kárára kompenzálnák a kohéziós és agrárpénzek után sóvárgókat. Vagyis azokat az újdonásgokat vennék ki, amelyektől a bizottság az európai gazdaság felpörgését leginkább várta. A bizottságiak szerint elkeserítően önzők és rövidlátók a kormányok vezetői. Ők viszont nem akarnak úgy hazamenni, hogy sokkal kevesebbet kapnak vagy többet költenek mint az előző ciklusban.
A pénteki találkozóra jövet Jyrki Katainen finn miniszterelnök azt mondta, hogy távoliak az álláspontok, és lehet, hogy egy újabb találkozóra lesz szükség a megoldáshoz. De azt se zárta ki, hogy pénteken mégis megegyeznek.
Angela Merkel német kancellár a pénteki ülésre menet azt mondta, hogy nem lenne drámai, ha újabb csúcsot kellene tartani. Szerinte az álláspontok elég távoliak még. A tudósítók azon agyalnak, hogy ezzel a várakozásokat akarja hűteni, hogy annál nagyobb legyen a siker ha mégis megegyeznek, vagy tényleg már egy 2013-as találkozón gondolkozik.
Rompuy csütörtök esti javaslata 2,585 százalékra emelte volna a Magyarországnak járó kohéziós támogatást az éves GDP arányában. Ez a most elmúló ciklusban 3,5 százalék volt, az eredeti - a magyar kormánynak eddig elfogadhatatlan - bizottsági javaslat szerint 2,5 százalék, ami az elmúlt hónapok tervezgetésekor már lement 2,35 százalékra is.
Délre visszajöttek az állam- és kormányfők a tanácsterembe.
búcsúzom, péntek délben folytatódik a tudósítás.
A német kancellár távozóban azt mondta, hogy januárra vagy februárra várható csak megállapodás a költségvetésről.
Orbán Viktor kifele menet ezt mondta: "Csapataink harcban állnak, a komrány a helyén van". (via Bruxinfo)
Rompuy azt javasolta, hogy 940 milliárd legyen a keret, és a korábbi tervhez képest több jusson kohézióra és agrártámogatásra, és kevesebb a versenyképesség fejlesztésére, külügyekre és igazságügyi együttműködésre. A főösszeg az kb. százmilliárddal lett volna így kisebb az eredeti bizottsági javaslatnál. De sokaknak még ez is sok volt.
Sorra távoznak a poliitkusok. A francia elnök maradt, ő sajtótájékoztatót tart.
Annyira távoliak az álláspontok, hogy alig fél óra érdemi közös tárgyalás után péntek délre halasztották a folytatást. Az éjjel a serpák, vagyis a miniszterelnöki főtanácsadók folytatják az egyeztetést. Magyarországot Gottfried Péter képviseli.
Péntek délre halasztották a folytatást.
Cameron legalább 75 milliárddal kisebb költségvetést akar, mint Rompuy utolsó ajánlata volt.
Schulz szerint van olyan tagállam, amelyik nem akar ma megállapodást.
Schulz úgy érezte, hogy nagyon távol állnak az álláspontok a tanácsban a nettó befizetők, és a kohéziós illetve az agrárpénzek kedvezményezettei között. Nehéz lesz hidat verni az álláspontok közé.
517 EP-képviselő támogatta a nagyobb költségvetést a 780 fős EP-ben, és ezt jó lenne ha a tagállamok figyelembe vennék.
Az EP szociáldemokrata elnöke azt magyarázza, hogy az EU-ra költeni értelmes dolog, és a pénz jelentős része úgyis visszamegy a tagállamokhoz.
Schulz parlamenti elnök befejezte, és akkor mindenki elment fotózkodni. A csoportképen Orbán Viktor a hátsó sorban, a lengyel és a belga miniszterelnök között kapott helyet.
Az érdemi vita csak most kezdődik. Közben Schulz sajtótájékoztatót tart, oda igyekszem én is.
Rompuy kiadta a tanácskozáson elmondott nyitóbeszédét. Úgy kezdi, hogy talán nehéz és hosszú találkozó lesz, de szerencsére csak hétévente van ilyen.
Emlékeztet, hogy mindenkivel mindent egyenként megbeszélt, ki mire nem hajlandó, kinek hol a határ. A legutolsó ajánlatát visszafogottnak nevezi. "Többet tenni kevesebb pénzből politikai választásokat követel" - mondta, vagyis jelzi, hogy mindent tényleg nem lehet egyszerre akarni. Szerinte a most előhozott terv növekedéspárti.
Így fejezte be: "So, dear colleagues, let's get down to business".
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke adhatja elő először, hogy mit gondol a költségvetésről. Azt fogja mondani, hogy több Európához több pénz kell, a parlament a nagyvonalú költségvetés híve. Az EP most fontos, mert először az EU történetben vétójoga van a költségvetés elfogadásakor. Ugyanakkor brüsszeli forrásaink szerint ha vért izzadva összejönne a kompromisszum most a tagállamok vezetői közül, akkor a parlament talán nem tenné tönkre ezt a nehéz éjszakát.
Fél kilenc helyett 23:10-kor elkezdődött a tényleges csúcs, körbeülik az asztalt az állam- és kormányfők.
Az előző, 2005-ben elfogadott költségvetéssel Magyarország nagyon jól járt. Az egyes országoknak járó kohéziós pénzt úgy számolják ki, hogy a GDP egy bizonyos százalékát lehet lehívni, a GDP-t pedig a bizottság előre megsaccolja. Akkor Magyarország a GDP-je 3,5 százalékának megfelelő lehívási plafont kapott, és szép nagy növekedést jósoltak Magyarországnak. Az optimista becslés erős túlzásnak bizonyult, így több pénzt hívhattunk le, mint amennyi a valós GDP-ből következett volna. Most viszont nagyon pesszimista növekedést saccolt a bizottság Magyarországnak. A magyar külügyben van egy olyan vélemény, hogy Brüsszelben kompenzálnak. A gazdasági minisztériumban pedig úgy vélik, hogy nagyon rosszul számoltak, a magyar jövő sokkal szebb lesz.