Putyin: A színházi puskát a végén elsütik

2012.12.03. 23:29

Oroszország nem szószólója Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének - hangoztatta Vlagyimir Putyin orosz államfő Isztambulban, ugyanakkor arra figyelmeztette Törökországot, hogy a NATO Patriot-rakétáinak telepítésével csak élezi a szíriai határán kialakult feszültséget.

"Többször elmondtam már, hogy nem vagyunk a jelenlegi szíriai rezsim megrögzött védelmezői. Ugyanakkor aggaszt bennünket például az, hogyan alakul az ország jövője" - mondta Putyin, a Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel közös sajtóértekezleten. Ennek kapcsán - Líbiára utalva - óva intette a Nyugatot attól, hogy Szíriában is megismételje a közelmúltban elkövetett hibákat.

Kitartó fegyverszállítók

Moszkvát Nyugaton az Aszad-rezsim egyik utolsó támogatójának és fegyverszállítójának tartják, amely több ízben is megakadályozta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában a damaszkuszi kormányzatot elítélő határozat szülessen. Az orosz elnök most, hogy a szíriai ellenzék pozíciói láthatóan megerősödtek, igyekezett a semleges, csakis a békéért aggódó tényező szerepében feltűnni.

Putyin kijelentette, Törökországnak az a szándéka, hogy a NATO Patriot rakétáit telepítse a szíriai-török határra, "nem fogja enyhíteni az ottani helyzetet, ellenkezőleg, súlyosbítani azt", és növelheti a konfliktus kiszélesedésének veszélyét.

"Azt mondják, ha egy színmű elején egy puska van felakasztva a falra, azt a darab végén bizonyosan elsütik" - idézte Putyin az Anton Csehov orosz drámaírónak tulajdonított közismert mondást.

Obama is figyel

Barack Obama amerikai elnök hétfőn felszólította Bassár el-Aszad szíriai államfőt, hogy ne vessen be vegyi fegyvert az ellenzéki erők ellen, mert annak következményei lesznek.

"A vegyi fegyverek bevetése teljes mértékben elfogadhatatlan" - hangsúlyozta az amerikai elnök. Hozzáfűzte, ha Aszad elköveti azt a tragikus hibát, hogy ilyen fegyvereket alkalmaz, annak következményei lesznek és felelősségre fogják vonni.

"A világ figyel" - jelentette ki Obama a nukleáris fegyverek elterjedése elleni harc szakértői előtt Washingtonban elmondott beszédében.

A két vezető elismerte, hogy a szíriai konfliktus rendezésének lehetőségeit különbözőképpen ítélik meg. Az orosz elnök mindazonáltal kijelentette: hazája folytatja az együttműködést Törökországgal a szíriai rendezés érdekében, s a külügyminiszterek már megkapták az erre vonatkozó utasítást. Erdogan a sajtóértekezleten szólt arról is, hogy Törökország nem támogatja az Egyesült Államok és az Európai Unió Irán elleni szankcióit, mivel Irán a második legnagyobb földgázszállítója.

Az oroszok is jóban lennének a törökökkel

Beszámolók szerint mindazonáltal Putyin és Erdogan háromórás hétfői tárgyalásainak célja nagyrészt az volt, hogy a Szíria miatti nézeteltérések ne ássák alá a két ország elmélyülő kereskedelmi és energetikai kapcsolatait. Törökországnak nagy szüksége van az orosz energiaszállításokra, és a két félnek közös biztonsági érdekei is vannak egy sor regionális gócponttal kapcsolatban.

Oroszország biztosítja a Törökországba irányuló földgázszállítások csaknem kétharmadát, sőt gyakorta kész növelni exportját, az iráni gázszállítások téli fennakadásai idején. A török fél a Gazprom energetikai óriás második legnagyobb vásárlója Németország után.

A török kormányfő a sajtónak bejelentette: megállapodtak abban, hogy a két ország kereskedelmi forgalmának értékét a következő években a jelenlegi háromszorosára, mintegy 100 milliárd dollárra (77 milliárd euró) növelik.

Putyin pedig azzal hozakodott elő, hogy Oroszország megfinanszírozza az első török atomerőmű megépítésének teljes költségét, mintegy 22 milliárd dollárt (16,8 milliárd euró). "A költségek legalább 25 százaléka törökországi munkahelyeket fog létrehozni" - mondta. A Roszatom orosz állami konszern 2022-re ígéri a dél-törökországi Akkuyuba tervezett atomerőmű megépítését.