Clinton: én vagyok a felelős Bengáziért

2013.01.23. 18:11 Módosítva: 2013.01.23. 18:18

Az amerikai külügyminiszter magára vállalta a felelősséget a bengázi konzulátus ellen intézett terrortámadás kezeléséért és védelmébe vette beosztottjait a témáról tartott szerdai meghallgatáson a szenátus külügyi bizottságában.

A tavaly szeptember 11-én elkövetett támadás négy amerikai, köztük a Washingtont Líbiában képviselő nagykövet halálához vezetett. Egy független vizsgálóbizottság megállapította, hogy a külügyminisztérium teljesen felkészületlen volt a támadásra.

„Vállalom a felelősséget” – jelentette ki Hillary Clinton, és dicsérte a tragédiára a külügyminisztériumban és más kormányügynökségeknél adott választ. Több republikánus szenátor kérdésére azzal védekezett: napokig nem volt világos képük arról, hogy mi történt.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyanakkor vehemensen tagadta, hogy az Obama-kormányzat a választási kampányra való tekintettel el akarta volna tussolni a Bengáziban tavaly szeptember 11-én történt terrortámadás tényét.

„Egyes emberek azzal vádolták Susan Rice (ENSZ-)nagykövetet és a kormányt, hogy megtévesztették az amerikaiakat. Elmondhatom, hogy ennél semmi sem állhat távolabb a valóságtól” – mondta a külügyminiszter. Republikánus politikusok ugyanis bírálták azt a beszámolót, amelyet Rice nagykövet tett néhány nappal a támadás után, amelyet akkor dühös tüntetők számlájára írtak, nem pedig iszlamista terroristákéra.

„A tény az, hogy van négy halottunk. Hogy ez tüntetés miatt volt, vagy éjszaka sétáló fickók miatt, akik úgy döntöttek, hogy megölnek néhány amerikait? Mit számít ez ma már?” – szögezte neki a kérdést emelt hangon, felháborodottan a meghallgatáson részt vevő szenátoroknak Clinton. Közölte, a bengázi támadás előtt nem kapott az amerikai képviseletek őrizetének megerősítésére vonatkozó kérést.

Személyes ügy

Clinton a meghallgatáson a másik arcát is megmutatta. A nyilvánosság előtt általában higgadt és visszafogott külügyminiszter elérzékenyülve, a könnyeivel küszködve mondta el, hogy ez személyes ügy számára, Obama elnökkel és az áldozatok családjaival együtt fogadta a támadás miatt elhunyt amerikaiak hazaérkező koporsóit.

A külügyminiszter ugyanakkor figyelmeztetett a terrorizmus növekvő észak-afrikai jelenlétére, és azt jósolta, az Iszlám Maghreb al-Kaidája (AQIM) nevű szervezet folytatni fogja tevékenységét a térségben. „Ez nagyon komoly és folyamatos veszély lesz. Ez nemcsak terroristák egy csoportja, hanem egy bűnszövetkezet” – jelentette ki Hillary Clinton.

A Maliban és Algériában történtekre emlékeztetve a külügyminiszter kijelentette: „nem fér hozzá kétség, hogy az algériai terroristáknak Líbiából volt fegyverük. Nem fér hozzá kétség, hogy az AQIM Maliban lévő maradékainak Líbiából van fegyverük”.

„Készek vagyunk harcolni, és ez egy szükséges harc. Nem engedhetjük, hogy Mali északi része menedék legyen a terroristáknak” – jelentette ki a két és fél óráig húzódó meghallgatáson. A globális dzsihádista fenyegetés kapcsán kijelentette: az Egyesült Államok megölheti a vezetőiket, de amíg nem nyer teret a demokrácia a térségben, addig az instabilitás változatlanul fenn fog maradni.

Már korábban is vállalta

Hillary Clinton külügyminiszter már az elnökválasztási kampány októberi hajrájában is vállalta, hogy a külügyi tárca vezetőjeként az ő felelőssége volt a bengázi nagykövetség elleni támadás. Egy nappal az amerikai elnökjelöltek második vitája előtt visszautasította a republikánus pártiak bírálatát, miszerint Barack Obama elnök hibázott, a kormány nem tett meg mindent azért, hogy megvédje a konzulátust.

„Én vagyok a felelős az amerikai külügyi állomány biztonságáért – több mint 60 ezer emberért szerte a világon –, nem a Fehér Ház” – mondta a külügyminiszter a Fox News és a CNN tv-csatornáknak adott interjúban. Sem Obama elnök, sem Joe Biden alelnök nem döntött biztonsági kérdésekről – szögezte le.

Szeptember 11-én Bengáziban több tucat fegyveres rohanta meg az amerikai konzulátus épületét. A támadásban négy amerikai életét vesztette, köztük – füstmérgezés miatt – Christopher Stevens nagykövet.