Lemond a holland királynő
További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Beatrix holland királynő hétfő este hét órakor jelenti be rádió- és televízió beszédében, hogy lemond a trónjáról – jelentette a holland sajtó a királyi családhoz közel álló forrásokra hivatkozva.
Beatrix előre felvett beszédében a várakozások szerint bejelenti, hogy 45 éves fia, Vilmos Sándor javára lemond trónjáról – olvasható a De Volkskrant holland napilap online kiadásában. A holland trónon III. Vilmos 1890-ben bekövetkezett halála óta nem ült király. Beatrix csütörtökön tölti be 75. életévét és 1980 óta ül országa trónján.
Holland sajtóértesülések szerint rögtön a királynő bejelentése után Mark Rutte holland kormányfő is beszédet mond.
33 éve a trónon
Beatrix királynő 1938-ban született egy Baarn nevű holland kisvárosban. Tanulmányai egy részét az ország német megszállása miatt Kanadában végezte, majd visszatért hazájába, ahol 1961-ben jogászként diplomázott Leidenben. Négy évvel később hozzáment egy német diplomatához, Claus van Amsberghez – férje származása miatt eleinte számos támadás érte, mivel a második világháború lezárása után alig húsz évvel léptek frigyre. Claus van Amsberg 2002-ben meghalt.
Beatrix a trónt 1980-ban vette át anyjától, Julianától, aki szintén lemondott. Holland uralkodóként az alkotmány értelmében kiterjedt végrehajtói hatalommal bírt, habár ez a gyakorlatban többnyire a koalíciós kormányok tagjai közötti egyezségek egyengetésére, vitarendezésre korlátozódott.
Divatban a lemondás
Beatrix lemondása nem tekinthető rendkívüli lépésnek a holland alkotmányos monarchia történetében, sőt a huszadik század két hatalomátadása is ezen a módon történt – erre egyébként a holland alkotmány is lehetőséget biztosít.
Wilhelmina, aki 1890-ben vette át a hatalmat apjától, III. Vilmostól, 1948-ban azonban lemondott lánya, Juliana javára. Wilhelmina ezután tizennyolc évvel, 1962-ben halt meg.
Juliana 1948-tól 1980-ig uralkodott, ekkor adta át a hatalmat lányának, Beatrixnak. A hatalomátadás ebben az esetben nem volt problémamentes, az új királyi pár ellen számos tüntetést szerveztek Claus van Amsberg német származása miatt. Juliana 2004-ben halt meg.
Amennyiben Beatrix valóban átadja a trónt Vilmos Sándornak, lépése az édesanyja és a nagyanyja által megkezdett sormintát fogja követni.
A trónörökös
Vilmos Sándor, Orange hercege 1967-ben született, legidősebb gyermekként 1980 óta a holland királyság egyedüli trónörököse. A herceg korábban katonai szolgálatot is teljesített, majd anyjához hasonlóan a leideni egyetemen tanult – habár nem jogot, hanem történelmet.
A herceg a törtélem mellett a Hollandiában nagy relevanciával bíró vízgazdálkodás és a sport iránt is érdeklődik. 2002-ben feleségül vette Máxima Zorreguieta Cerruti argentin származású befektetési tanácsadót, aki 2001-ben kapta meg a holland állampolgárságot. A párnak három lánya van: Catharina-Amalia, Alexia és Ariane.
Ha Vilmos Sándor átveszi a trónt, ő lesz a holland monarchia első férfi uralkodója 1890 óta. Uralkodóként IV. Vilmosként fogják hívni, üknagyapja, III. Vilmos után.