13 eddig nem a szlovák elnök éve

2013.01.29. 14:51
Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnök eddig három magyarázatot adott, hol volt, amikor lelőtték egy vadásztársát. Közben az ellenzék a leváltásáért küzd, mert 2011 óta nem írja alá a legfőbb ügyész kinevezését. Eddig is sokat éclelődtek a kormánypárti politikuson, de most kezd kifejezetten kínossá válni a helyzete.

Az egyik szlovák bulvárlap, a Novy cas minden év végén szavazás indít, amiben a leghülyébb szlovákra lehet szavazni. A sorozatsztárok, valóságshow szereplők és provinciális énekesek helyett most a köztársasági elnökre szavaztak a legtöbben. A népszerűtlen politikust számos helyen kiröhögték már, például a 2010-es Pozsonyban megrendezett jégkorong világbajnokságon, amikor a meccs kezdete előtt hivatalosan köszöntötték őt, és a színültig megtelt nézőtér kifütyülte, és fujozásba kezdett.

A Facebookon számos kép kering, ahol Ivan Gasparovic aranyköpéseit gúnyolják. “A stabilitás legfontosabb kérdése a nyugati balkonon ...ehm...Balkánon..” - mondta például az ENSZ közgyűlésén New Yorkban. “Köszönöm, hogy megszervezték a találkozót a katolikus egyház első emberével, XVI. Dominikkal” – mondott rossz nevet XVI. Benedek helyett egy római találkozón. Az ENSZ-t pedig véletlenül daganatnak nevezte egy sajtótájékoztatón, amiről mi is beszámoltunk.

Gyilkosság gyanúja

A sokat gúnyolt vált államfőnek az hiányzott a legkevésbé, hogy egy három és fél évvel ezelőtti gyilkosságba belekeverjék. Idén mégis ez történt vele. Egy szlovák blogger, Juraj Polacek pár hete közzétett irásában azt kezdte el feszegetni, hogy az államfő lehet egy vadászbaleset elkövetője.

Gasparovicról köztudott, hogy szenvedélyes vadász. Még 2009-ben történt, hogy az egyik vadásztársa meghalt. Állitólag a céltábla mögé állt. A fura tragédia egy nappal azután történt, hogy Gasparoviccsal volt vadászni. A nem szándékos emberölést akkor Štefan Drozd, az áldozat egy barátja, a katonai erdészet akkori igazgatója vállalta magára.

„Štefan Drozdnak volt mit megköszönnie Gašparovičnak, aki korábban megvédte őt a Katonai Erdészet élén. 2011-ben Drozdot gondatlanságból elkövetett emberölés bűntette miatt 18 hónap feltételes szabadságvesztésre ítélték, mégpedig azzal a feltétellel, hogy soha többé nem foghat a kezébe lőfegyvert” - közölte blogjában Juraj Poláček, aki szerint a valódi tettes az államfő lehetett.

Az elnöki hivatal első reakciója szerint egyértelmű rágalmazásról van szó, hiszen az elnök a baleset időpontjában Horvátországban nyaralt. Az alibit pár nap múlva a Sme napilap vonta kétségbe, mondván, hogy Gasparovic semmiképpen nem lehetett Horvátországban, mivel azokban a napokban Pozsonyból kézbesített levélben egy jogszabály újratárgyalását kérvényezte.

Ezután az elnöki iroda új változattal jött elő, és azt állitotta, hogy az elnök a baleset idején éppen futballmeccsen volt Pozsonyban. Ez viszont azért sántít, mert a hivatkozott találkozó nem aznap volt: a Slovan egy nappal később játszott a kassaiak ellen.

Nem jött be a Horvátországi alibi, sem a pozsonyi focimeccs sem, így ezután Marek Trubač, az elnök szóvivője azt nyilatkozta, hogy a köztársasági elnök nem köteles beszámolni arról, hogy a tragédia ideje alatt hol járt. Ez a kioktató stílus évek óta jellemző volt az elnöki palotára, Trubacot a legrosszabb szóvivőként tartják számon az újságirók, féloldalt kettéválasztott frizurájáról sok karikatúra keletkezett.

A szlovák köztévének adott interjújában Gasparovic végül azt nyilatkozta, hogy ő is szeretné, ha közzétennék, hol is volt valójában a gyilkosság idején, de ezt csak a belügyminisztérium hozhatja nyilvánosságra. Ezután a belügyminisztérium vizsgálta annak lehetőségét, hogy nyilvánosságra hozzák az információt. Annak ellenére, hogy a magasrangú politikusok mozgása a nap huszonnégy órájában megfigyelés alatt áll, az ezzel kapcsolatos információk titkosak, ezért még sokáig maradt a találgatás.

Január 23-án végül megjött a hivatalos alibi: a belügyminisztérium állítja, hogy az elnök a baleset idején otthon volt. Mivel ez a harmadik alibi, az sem lepné már meg a szlovák közvéleményt, ha valaki pár perc múlva bebizonyitaná, hogy Gasparovic nem lehetett akkor otthon. Miközben a gyilkosságot magára vállaló vadász vallomásában továbbra is ellentmondások vannak.

A főügyész, aki nem lehet főügyész

Gasparovic alig heverhette ki a vadászbalesetes botrányt, a parlamenti ellenzék szeretné most jogi úton megbuktatni. Azért támadják, mert nem végzi el feladatát: 2011 óta nem hajlandó aláírni a megválasztott legfőbb ügyész kinevezését.

Maga is volt főügyész

A rendszerváltás után, az akkori Csehszlovákiában, Gasparovicot nevezték ki főügyésznek. Akkor még tartotta magát az egyezség, hogy ha a Legfelsőbb Bíróság vezetője cseh, akkor a főügyész legyen szlovák. Alig két év múlva Václav Havel csehszlovák államfő visszahívta Gasparovicot a funkciójából. “De hiszen én nem csináltam semmit!” – védekezett Gasparovic. “Pont ez a baj!” – válaszolta Havel. Schwarzenberg, a jelenlegi cseh külügyminiszter, aki abban az időben Havelnek dolgozott, többször nyilatkozta, hogy színtisztán emélekszik Gasparovic tétlenségére.

Szlovákiában már több éve téma a főügyészválásztás. Kevésen múlt, hogy a Radicová kormány már ebbe belebukjon 2011-ben. Végül nagy nehezen csak sikerült a négy akkori kormánypártnak közös jelöltet állítani, és többszöri nekifutásra meg is választani. Szlovákiának azonban azóta sincs főügyésze. Hiába várja az ország, hogy az államfő írja alá Jozef Centes jogász kinevezését, Gasparovic a mai napig nem hajlandó kinevezni őt. “Megvárom az alkotmánybíróság döntését arról, hogy a törvényeknek megfelelő volt-e a titkos választás.” – mentegetőzött egy ideig. Amikor viszont az alkotmánybíróság törvényesnek találta a főügyészválasztást, tovább húzta a kinevezést. Sőt, 2011. október közepén, már a Radicová kormány bukása után annyit mondott: “számomra ez a kérdés csak harmadlagos.”

Az elnök azért húzza az új főügyész kinevezését, mert mindig is Robert Fico miniszterelnök keze alá játszott. Egyértelmű volt, hogy a bukott kormány után Fico nyeri a választásokat, így sokkal egyszerűbb lesz mindenki élete, ha egy Fico közeli főügyészt neveznek ki, nem pedig az ellenzék emberét. 2012-ben valóban nyert Fico, ám jogi lehetőséget még nem találtak, hogy új főügyészt válasszanak.

Pont ezt próbálja megakadályozni az ellenzék, és a köztársasági elnököt rendkívüli parlamenti ülésen vonnák felelősségre. Kilátásba helyezték, hogy amennyiben nem kapnak elfogadható magyarázatot a kinevezés megtagadásáról, indítványozni fogják az államfő leváltását.

“A hatályos törvények szerint az államfőt kizárólag az alkotmány megsértése, illetve hazaárulás miatt lehet leváltani. Egy ilyen eljárás megindítására csak akkor van mód, ha azt a 150 képviselő legalább háromötöde támogatja. Ennek esélye azonban a mostani parlamentben 83 képviselővel rendelkező Smer támogatása nélkül a nullával egyenlő.” – irta a Bumm az esélyekről.

Gasparovic nem látja okát, hogy elmenjen a parlament rendkívüli ülésére. Szerinte “az ellenzék csak vissza akar élni a helyzettel, mivel a közérdeklődésen kívülre kerültek, és ez az alkalom nagyon hálás számukra. Az államfő nem akkor lép fel, mikor kényszerítik erre, hanem mikor úgy dönt, hogy a helyzet megköveteli fellépését” – magyarázta a TA3 műsorában.