Mindenki jót akar, mégsincs egyezség Olaszországban
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Ismét nemet mondott pénteken a balközéppel való koalícióra Beppe Grillo, az új olasz parlament legnagyobb pártjának, az 5 Csillag Mozgalomnak (M5S) a vezére. A balközép a jobbközéppel való nagykoalíciót zárta ki.
"Marhavásárnak" nevezte a blogján Grillo a Demokrata Párt (PD) próbálkozásait arra, hogy meggyőzze a civil mozgalom szenátorait, támogassák a balközép kormányt. A PD a koalícióért cserébe a parlament egyik házának elnöki székét kínálta fel az M5S-nek. "Nem vagyunk eladóak!" - üzente Grillo.
Semmilyen kormánynak nem szavazunk bizalmat - hangoztatta Gianroberto Casaleggio, az M5S kommunikációs szakértője a külföldi sajtónak. Hozzátette, hogy a parlamentbe bejutott civilek a leendő kormánynak csak azokat a törvényeit szavazzák meg, amelyek összhangban vannak az M5S programjával. Casaleggio megjegyezte, hogy ha a PD nem képes a kormányalakításra, az M5S készen áll helyettesíteni.
A hétfőn befejeződött olasz választások majdnem döntetlen eredménye patthelyzetet teremtett a parlamentben és a kormányalakításban is. A politikusok, elemzők és a sajtó részéről hallani balközép kisebbségi kormány lehetőségéről, előre hozott választásokról, szakértői kormányról és "lehetetlennek tűnő" szövetségekről is. Megoldást a felsőházban kell találni, ahol bal- és jobbközép között hatszenátornyi a különbség, így a mérleg nyelve az M5S lett.
Pierluigi Bersani PD-főtitkár, a választásokon minimális előnnyel nyertes balközép vezetője bejelentette, hogy ha a pártokkal való konzultáció után Giorgio Napolitano államfő őt bízza meg a kormányalakítással, nyolcpontos programot visz a parlament elé. Ha ezt a pártok megszavazzák, lesz kormánya Itáliának. Bersani ugyanakkor kizárta a Silvio Berlusconi vezette jobbközéppel való nagykoalíciót.
Sajtóinformációk szerint a PD-n belül felmerült Bersani lemondása is. A főtitkár a PD szerdai vezetőségi ülésén tudja meg, mekkora támogatottságot élvez.
"A balközép elveszítette a választásokat" - mondta ki Matteo Renzi firenzei polgármester, a pártban Bersani első számú vetélytársa. Renzi szerint "ha élve akarunk ebből kikerülni, Grillóval nem szabad alkudozni, párbajozni kell vele". Hozzátette, a PD első programpontja az állami pártfinanszírozás megszüntetése legyen, "így megmutatjuk, hogy megértettük a helyettünk a civilekre szavazó olaszokat".
Romano Prodi, a balközép volt kétszeres kormányfője szerint "választás utáni feszültségkeltés helyett józan gondolkodásra van szükség az ország kormányozhatóságának megteremtésével".
Berlusconi szerint Bersani "hibázik", ha Grillóékkal szövetkezik. A Szabadság Népe (PdL) elnöke azt javasolta, hogy a parlament alkossa meg az új olasz választási törvényt, majd tartsanak ismét választásokat.
"Itáliának kormányt kell adni" - hangoztatta Napolitano. A március 15-én összeülő római parlament esetleges feloszlatása már az utódjára vár - tette hozzá a hét év után, április közepén távozó Napolitano, aki kizárta mandátuma meghosszabbítását.