További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter szerint Ukrajna ismét nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot
- Civilekre támadó férfit lőtt le a szerb rendőrség
- Donald Trump hozzácsatolná Kanadát az Egyesült Államokhoz
- Újabb részletek derültek ki Orbán Viktor indiai vakációjáról
- Gyermekbántalmazási botrány miatt távozik az anglikán egyház vallási vezetője
A tömeg népszavazás kiírását követelte a homoszexuálisok házasságát engedélyező javaslatról. A történelmi egyházak által támogatott szervezők eredetileg a Champs-Elysées-n szerettek volna tüntetni, de oda nem kaptak engedélyt.
Mintegy 150-200-an megpróbálták több helyen áttörni a rendőrség által felállított kordonokat a Diadalívnél, hogy a Champs-Elysées-n is tüntethessenek. Őket a rendőrök könnygázzal fogadták és erő alkalmazásával eltávolították a turistákkal teli sugárútról. A szervezők hangosbemondókon kérték nyugalomra a rendbontókat és azonnal elhatárolódtak tőlük, a felvonulás mentén pedig az óriáskivetítőkön az volt olvasható: Ne próbáljatok meg randalírozni, mert semmi értelme, veszélyes és törvénytelen!.
A korábbi két, szintén tömegeket megmozgató politikamentes megmozdulás után a harmadik tiltakozó rendezvény már nem egyszerűen a törvénytervezet ellen, hanem egyértelműen a szocialista kormány politikája ellen is állást foglalt olyan feliratokkal például, mint munkát és nem melegházasságot akarunk, vagy elég volt a meleg szélsőségből.
Jean-Francois Copé, a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) főtitkára és több vezető jobboldali politikus arra kérte az ellenzéki szavazókat, hogy vegyenek részt a tüntetésen. Azért vannak itt ilyen sokan, mert az emberek dühösek. Mégpedig amiatt, ahogy a kormány bánt ezzel a megmozdulással. Lekezelte - mondta a politikus a BFM hírtelevízióban. A pártvezető a rendbontásokat Francois Hollande államfő számlájára írta, s azt állította: könnygázzal lefújt családokkal találkozott. Helyszíni tudósítások szerint a rendőrség a békés tüntetők felé is irányított könnygázt annak érdekében, hogy ne hagyják el a menet számára kijelölt helyszínt.
A melegházasság engedélyezése ellen két hónappal ezelőtt rendezett legutóbbi tüntetésen a szervezők szerint 800 ezren, a rendőrség szerint 340 ezren vettek részt. A szervezők most vasárnap 1,4 millió tüntetőről beszéltek, a rendőrség szerint 300 ezren vonultak utcára.
A francia parlament alsóháza, a nemzetgyűlés tíz napig tartó hangos vita után február 11-én már elfogadta a homoszexuálisok házasságát engedélyező törvénytervezetet. A szenátus azonban csak április 4-én kezdi megvitatni a javaslatot, amely arra is lehetőséget teremtene, hogy az azonos nemű párok gyermekeket fogadjanak örökbe. A kormány reményei szerint a tervezetet még a nyári szünet előtt végleg elfogadja a parlament.
Dominique Bertinotti családügyi miniszter a BFM-tévében azt mondta, hogy a törvényt ellenzőknek joguk van tiltakozni, de ez nem fogja megakadályozni a parlamentet a reform elfogadásában.
A Menet mindenkiért elnevezésű felvonulás fő szervezője és szóvivője, a katolikus vallását nyíltan hirdető, médiasztárnak számító, Frigide Barjot néven ismert, éjszakai bárokban fellépő provokatív humorista (eredeti nevén Virginie Télenne) az I-télé hírtelevízióban úgy reagált, hogy még semmi nem dőlt el, s az ellenzők nem adják fel a harcot. A szenátusban két szavazaton múlt az illetékes bizottság támogatása. Franciaország csak most kezd ébredni, ezért felszólítjuk a szenátorokat és a köztársasági elnököt, hogy vonják vissza (a javaslatot) és inkább kérdezzék meg róla a felkelő népet - hangsúlyozta Barjot.