Problémás lesz az Oroszország-EU csúcstalálkozó
Moszkvának máig nem sikerült a vízummentességet kiharcolnia, Brüsszel pedig az emberjogi kérdéseket és az oroszországi demokrácia helyzetét vitatná meg, de a Kreml erre nem hajlandó - tudta meg brüsszeli diplomáciai forrásokból a Kommerszant című orosz újság a hamarosan kezdődő orosz-Eu csúcs kapcsán.
Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője az Interfax orosz hírügynökségnek a csúcstalálkozó előtt adott interjúban elmondta, hogy a Magnyitszkij-ügyről és az oroszországi nem kormányzati szervezetek (NGO-k)ellenőrzéséről is tárgyalni szeretnének Jekatyerinburgban.
A vízumkiadás további könnyítéséről az oroszországi csúcstalálkozón tervezték aláírni a megállapodást - értesült a Kommerszant orosz külügyi forrásból. A név nélkül nyilatkozó illetékes elmondta, hogy a 2006-os megállapodás korszerűsített változatát készítették elő aláírásra, de Moszkva azt is el akarta érni, hogy a biometrikus szolgálati útlevéllel rendelkező orosz állampolgárokat mentesítsék a vízumkötelezettség alól a schengeni térség országaiba utazáskor. Ebben a kérdésben azonban nem sikerült megállapodni.
Márciusig egy sor uniós tagállam ellenezte az orosz szolgálati útlevelesek vízummentessé tételét, és bár aztán a tárgyalások elmozdultak a holtpontról, az európai uniós tagállamok újabb feltételeket támasztottak: 15 ezer főben akarták korlátozni a mentességet élvezők számát, és azt akarták elérni, Moszkva vállaljon kötelezettséget arra, hogy csak azoknak ad ki szolgálati útlevelet, akiknek feltétlenül szükségük van erre a munkájukhoz - írta az orosz lap.
A kötelező adatszolgáltatást sérelmezik
A Kommerszant szerint az Oroszország és az uniós tagállamok közötti vízumrendszer könnyítése előtt újabb akadály merült fel: az orosz közlekedési minisztérium ugyanis elrendelte, hogy július elsejétől a légitársaságok az Oroszországba vagy azon keresztül közlekedő minden utasuk személyes adatait közöljék a minisztériummal.
Brüsszelben kifogásolják, hogy bár az európai országok ezt az adatszolgáltatást megteszik az USA és Kanada vonatkozásában, de erről kétoldalú egyezményt kötöttek mindkét országgal, amelynek előkészítéséhez legalább két év kellett. Brüsszeli diplomáciai források szerint amíg nem születik megoldás a légi utasok adatait illetően, az Európai Parlament nem fogja jóváhagyni a vízumkönnyítési megállapodást Oroszországgal.