Amerika nem ítélné halálra Snowdent

2013.07.27. 12:35 Módosítva: 2013.07.27. 12:58
Habár az amerikai hatóságok kijelentették, nem áll szándékukban halálra ítélni vagy megkínozni Edward Snowdent, Oroszország még mindig nem adja ki a titkos adatgyűjtés leleplezőjét.

Az amerikai igazságügyi miniszter kedden levélben közölte orosz kollégájával, hogy nem fognak halálbüntetést kérni Edward Snowdenre. Eric Holder a pénteken nyilvánosságra került levélben azt írta Alekszandr Konovalovnak: a vádak nem olyanok, hogy halálbüntetéshez vezessenek, és még akkor sem fogják ezt a büntetést kérni, ha újabb vádakat emelnek az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt munkatársa ellen.

Holder azt is megígérte, hogy nem alkalmaznak kényszervallatást. „A kínzás törvényellenes az Egyesült Államokban" – írta. Snowden korábban a halálbüntetés és a kínzás lehetőségével érvelt a hazatérés ellen, és július 15-én kérte arra Oroszországot, fontolja meg, hogy átmenetileg menedékjogot nyújt neki.

Az amerikai miniszter, egyben főügyész azt a sajtóban megjelent érvet is cáfolta, hogy Snowden nem tudja elhagyni a Oroszországot, mert nincs érvényes úti okmánya. "Snowden amerikai állampolgárként jogosult egy korlátozott érvényű útlevélre, amely a közvetlen hazatérésre szolgál" –közölte.

Amennyiben Snowden visszatér az Egyesült Államokba, haladéktalanul polgári bíróság elé állítják, és megkap minden védelmet, amit az amerikai jogrendszer a vádlottaknak biztosít. Kihallgatni csak az ő beleegyezésével fogják, és jelen lehet az ügyvédje is – ígérte Eric Holder. Az amerikai igazságügyi miniszter reményét fejezte ki, hogy ezek a biztosítékok kihúzzák az alapot Snowden azon állítása alól, hogy őt menekültként kell kezelni és ideiglenes vagy állandó menedékjogot kell adni neki. A Wall Street Journal szerint hozzátette, Snowden végső soron egyetlen helyre mehet: haza.

Habár nincs kiadatási egyezmény az USA és Oroszország között, az orosz biztonsági hivatal tárgyalja az ügyet a Szövetségi Nyomozó Irodával. Vlagyimir Putyin viszont azt válaszolta, Oroszország soha nem adott ki senkit, és nem is fog.

Az informatikust kormánytulajdon ellopásával, nemzetvédelmi információk felhatalmazás nélküli közlésével, és azzal vádolják, hogy előre megfontoltan átadott titkos hírszerzési információt arra fel nem hatalmazott személyeknek. Bővebben Minden, ami Snowden-összeállításunkban olvashat a hír előzményeiről.