Az egyiptomi kormány nem akar engedni
További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Lemondta vasárnapi tüntetését Kairóban a Muzulmán Testvériség, amelyhez a hatalmától július elején megfosztott Mohamed Murszi volt elnök is tartozik. Egyre komolyabb a feszültség az iszlamisták és a fegyveres erők, valamint az ideiglenes kormány között, és ez utóbbiban már a Muzulmán Testvériség betiltásának lehetőségét is felvetették.
A Testvériség biztonsági megfontolások alapján döntött úgy, hogy mégsem tüntetnek. Az elmúlt napokban többszázan haltak meg Kairóban a fegyveres erők és a tüntetők összecsapásaiban.
Egyiptom nem enged
A nyugati bírálatok ellenére sem adja fel a Muzulmán Testvériséggel szembeni eddigi kemény irányvonalát az egyiptomi kormány, mondta vasárnap az ország külügyminisztere. Nyugati hatalmak azzal fenyegették Egyiptomot, hogy leállítják segélyezési programjaikat, ha az ország nem hagy fel a tüntetőkkel szembeni kegyetlenkedéssel. „A segítség törlésére vonatkozó minden fenyegetést elutasítunk” – mondta erre a külügyminiszter. Tűzparancs van érvényben azokra, akik középületeket dúlnak fel, a kormány szombati nyilatkozata szerint vasököllel fog lesújtani a terrorizmusra
Az EU felülvizsgálja kapcsolatait Egyiptommal, közölte vasárnap José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. „Az egyiptomiak demokrácia és alapvető szabadság iránti vágyát nem lehet figyelmen kívül hagyni, még kevésbé vérbe fojtani" – közölte a két uniós vezető.
Az egyiptomi külügyminiszter vasárnapra virradóra a német, a bahreini és a brit külügyminiszterrel is telefonbeszélgetést folytatott, valamint tárgyalt Catherine Ashtonnal is, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével is. A német külügy vezetője arra ösztönözte Egyiptomot, hogy keressen politikai megoldást a helyzetre. Az EU nagykövetei hétfőn Brüsszelben tanácskoznak a lehetséges európai reakciókról.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár is elítélte a túlzott erőszakot Egyiptomban, és békés megoldásra sürgette a szembenálló feleket.
A kormány adatai szerint péntek óta 173 civil halt meg a különféle összecsapásokban Egyiptomban, a sebesültek száma eléri az 1330-at. A halottak között van Mohamed Badienak, a Muzulmán Testvériség vezetőjének egyik fia is. A múlt szerda óta felerősödött összecsapásokban több mint 750-en haltak meg, köztük 57 rendőr.
A Muzulmán Testvériség betiltásának lehetőségét Hádzim el-Beblávi ideiglenes miniszterelnök vetette fel, aki szerint „nem lehet megbékélés azokkal, akiknek vértől ragad a kezük". Nem ért egyet ezzel Musztafa Hegazi, az ideiglenes egyiptomi elnök tanácsadója, aki több nyilatkozatában is kiemelte, hogy a Muzulmán Testvériség is „részt vehet az egyiptomi nép jövőbe tartó békés menetében".
Hoszni Mubarak 2011-ig tartó elnöksége alatt be volt tiltva a Muzulmán Testvériség, amely a Mubarak-korszak lezárásával tartott első parlamenti választásokon a legnagyobb támogatottságot szerezte meg. Mohamed Murszit 2012-ben a Muzulmán Testvériség jelöltjeként választották elnökké, hivatalától július 3-án fosztotta meg a hadsereg, miután tömegtüntetések kezdődtek intézkedései ellen.
Nem normális kerékvágásban
A svéd Electrolux bejelentette, hogy továbbra is zárva tartja egyiptomi gyárát a belpolitikai helyzet rendeződéséig. Az Electrolux szerdán állította le a termelést, eredetileg öt napra, ezt módosították most. A hét közepéig más nagy nemzetközi vállalatok is leállították egyiptomi termelésüket, például a General Motors.
Hosszú patthelyzet után kiürítették szombat este a rendőrök a kairói mecsetet, ahol elbarikádozták magukat a Muzulmán Testvériség tüntetői. A nap nagyobb része azzal telt, hogy a rendőrök próbálták kiszedni a tüntetőket a mecsetből: könnygázt lőttek az épületbe, erre a tüntetők visszalőttek.
Szombaton sokkal nagyobb volt a nyugalom Egyiptomban, mint pénteken, de a BBC szerint feszült a hangulat, és mindenki azt várja, mikor tör ki ismét az erőszak.
Vasárnap újraindult a kereskedés a kairói tőzsdén, és kinyitottak a bankok is. A tőzsde utoljára szerdán nyitott ki, majd az utcai zavargások miatt zárva maradt. Vasárnap a szokásos négy óra helyett csak három órán át lesz nyitva a börze. Az egyiptomi központi bank már szombaton bejelentette, hogy csütörtök óta először kinyitnak a bankok vasárnap, igaz csak rövid időre, közép-európai idő szerint kilenc órától délig.