Két és fél évvel a fukusimai katasztrófa után újra a baleset utóhatásairól cikkezik a világsajtó. A Canada AM összeállítása szerint 2011 máricusa, azaz a baleset időpontja óta foglalkoztatja a világot a Csendes-óceánból kifogott halak sugárszennyezettsége, és bár a megbetegedések évtizedekkel később jelentkezhetnek, számolni kell a baleset miatt létrejövő rákkal.
A vancouveri Straight konkrét számításokat tett közzé, melyhez az amerikai környezetvédelmi hatóság rákkockázati képletét használták fel. A számítások szerint az eddig elfogyasztott sugárszennyezett halak 800 emberben fognak rákot okozni, ebből 500 lesz japán, a többiek külföldiek, akik exportált japán halat fogyasztottak. Más szakértők szerint a becslés nagyon óvatos, és akár 8000 ember halálához vezethet a szennyezett japán hal.
A lap emlékeztet: a kanadai hatóságok 2011 júniusában, alig három hónappal a baleset után abbahagyták a Japánól exportált halak külön vizsgálatát.
A számításokban csak az eddig elfogyasztott halakat vették alapul, így ha az emberek továbbra is esznek Japánból származó sugárszennyezett halat, a várható szám értelemszerűen tovább nőhet.
Korábban beszámoltunk arról, hogy segítséget kért a japán miniszterelnök: Abe Sindzó szerint már csak világméretű összefogással lehet elkerülni, hogy Fukusimában ne történjen ismét katasztrófa. A reaktor szivárgásának megakadályozásához a politikus nem pénzt kért, hanem szakértelmet, akár más kontinensekről is.
A 2011 márciusi földrengés és szökőár idején az erőmű területére beömlő víz elárasztotta az elektromos berendezéseket, leállt a hűtőrendszer vízellátása, aminek következtében az egyes és a hármas reaktor aktív zónája (magja) túlhevült, és megolvadt.
A kárfelszámolóknak jelenleg a legnagyobb fejtörést az okozza, hogy az erőmű területén 360 ezer tonna sugárszennyezett víz gyülemlett fel, és egyre gyakrabban előfordul, hogy szivárognak a tartályok. Azt nem tudni, hogy eddig mennyi szennyezett víz folyt az óceánba.