Mindenki az óriásciklont várja Kelet-Indiában
India keleti partján több mint 400 ezer embert kitelepítettek a közelgő Phailin ciklon miatt. A BBC tudósítója azt írja, Oressza államban a part mentén már most esővíz áll az autópályán, orkánerejű szél fúj, és az evakuálás miatt már alig látni az utcán embereket. Nemcsak a boltok, de a benzinkutak is bezártak. Az állam fővárosa, Bubanesvar repülőterét teljesen lezárták.
Miközben a rendőrség és a katonaság sorra jelöli ki a kitelepítettek számára létrehozott óvóhelyeket, a partközeli fővárosban, Bubanesvarban a lakók már megrohamozták a boltokat, az élelmiszer szinte teljesen eltűnt a polcokról. Oriszában a partvidéken sok a sárból épített kunyhó, ezekből a rendőrök elvileg erőszakkal is elviszik a lakókat.
Az új hurrikánt Phailinnak hívják, október 9-én jelent meg, amikor az Andamán-tengerről belépett a Bengáli-öbölbe. Indiai meteorológusok szerint 220 km/h-s szélt hoz majd. Ez az amerikaiak szerint ráadásul nagyon mérsékelt becslés, és a széllökések valóban akár 315 km/h-sok is lehetnek. Mégsem ez lesz a legnagyobb veszély, hanem a várhatóan 7-9 méteres hullámok.
Az indiai keleti parton és Bangladesben elég gyakori, hogy a Bengáli-öböl felől hurrikán éri őket el, de a mostaniról azt mondják, valószínűleg ez lesz a legnagyobb vihar az elmúlt 14 évben. 2011-ben egy másik ciklon több tucat embert ölt meg a térségben, az 1999-es szuperciklonban pedig több mint 10 ezren meghaltak. A hatóságok azt ígérik, hogy tanultak az 1999-es katasztrófából, és most sokkal felkészültebbek.