Nekimennek a kijevi tüntetőknek

2013.12.11. 01:28

Cikkünk folyamatosan frissül

Fontosabb részletek
  • Három hete indultak meg a tüntetések Kijevben, miután az ukrán kormány elállt az EU-val kötendő társulási szerződés aláírásától.
  • A tiltakozás november 30 után vett új lendületet, amikor a rendőrök megrohamozták a Függetlenség téren (a Majdanon) lévő sátortábort. Tiltakozásul másnap százezrek mentek utácra.
  • Az ellenzék ezután már nem csak az EU-s szerződés aláírását követelte, de azt is, hogy mondjon le a kormány és Viktor Janukovics államfő írjon ki új elnök- és parlamenti választást. Erre keddig adtak időt.
  • A kormány válaszul a tüntetés leállítását követelte, cserébe tárgyalást javasolt.
  • Vasárnap hivatalos források szerint 60 ezer, ellenzékiek szerint félmillió ember vonult utcára a kormány ellen tiltakozva.
  • Hétfő délután a rendőrség megkezdte a tüntetők kiszorítását a Majdantól távolabb eső pontokon
  • Kedden Janukovics megbeszéléseket ígért az ellenzékkel szerdára. A rendőrség közölte, hogy nem indítanak akciót a Majdan tüntetői ellen. 
  • Ennek ellenére szerda hajnalban megindult a tiltakozók kiszorítása a főtérről. A rendőrség barikádokat és sátrakat bontott, és megpróbálta bevenni az ellenzék által ellenőrzött Szakszervezetek Házát is, egyelőre sikertelenül. A nagyobb összecsapásokat a békés ellenállást hangsúlyozó tüntetők egyelőre elkerülték.
 

Ígéretével ellentétben mégis megindult a rendőrség a kijevi Függetlenség tér (a Majdan) ellenzéki sátortáborai ellen szerda hajnalban. Ezzel az utolsó barikádokat is felszámolhatják az ukrán fővárosban, miközben az ukrán vezetés tárgyalást ígért szerdára az ellenzékkel. A helyszínen tartózkodó tudósítónk arról számolt be, hogy a Majdanra vezető utakon ottani idő szerint hajnal kettőkor traktorokkal és más munkagépekkel bontották az akadályokat. 

A rohamsisakos-gázálarcos rendőrök akkor még beengedték az embereket a szintén a tüntetők kezében lévő városháza előtti térre. Az ott felállított színpadokon még beszédeket is mondtak, imádkoztak és a nemzeti himnuszt énekellték. Néha felhangzott a pár ezer torokból a skandálás: „Holnapra milliónyian leszünk!"

Egyelőre ettől a számtól még messze vannak, de már több ezren vannak az utcákon, 5 és 25 ezer fős becsléseket is látni, és egyre több ember vonul ki, a belvárosban már dugó is kialakult. A Majdanhoz közel fekvő két metrómegállót mindenesetre lezárták. Ezzel az sikerült elérni, hogy spontán telekocsi akciók kezdődtek, taxisok és egyszerű polgárok ajánlanak ingyenfuvart a belvárosba. A szónokok folyamatosan utcára hívják a kijevi polgárokat.

Egy orosz újságíró szerint a rendőrök eddig nem voltak különösebben durvák, gumibotot nem használtak, csak egyszerűen odébb tolták a demonstrálókat, akik közül sokan építkezésekhez használt sisakban vannak. A rendőri taktika egyelőre ebben merül ki, pajzsaikkal nyomják a tűntetőket. Akik eddig ellenállnak, de nem erőszakosak, ha egy rendőr elveszti a pajzsát, visszaadják neki, és utat is engednek azoknak, akik kiállnak a falból. Csak néhányan ütköznek meg a rendőrökkel, vagy hajítanak petárdát közéjük, de az ellenzékiek szerint ők szélsőséges provokatőrök.

Tilitoli 

A tüntetők azért megpróbálták meggyőzni a rohamosztagosokat: „Menjetek haza asszonyaitokhoz és gyermekeitekhez és foglalkozzatok inkább velük" – skandálták. A Majdanon lévő színpad még áll, innen az ellenzékiek többször felhívták a figyelmet, hogy ne álljanak ellen erőszakkal a rendőrségnek, csupán próbálják feltartani a pajzsaikkal mind előrébb sasszézó rendfenntartókat. Ezzel is hangsúlyozni kívánják, hogy a tüntetés teljesen békés, a rendőrség bevetését semmi sem indokolja.

Egy rendőrségi szóvivő azt mondta, hogy az akció célja a tér átjárhatóságának biztosítása, és ebben szerinte az önkormányzat illetékes szolgálatai is közreműködnek. Egy ismert énekesnő, Ruszlana hangosbeszélőn kérte a rendőrséget arra, hogy ne bántsák a téren tartózkodókat. Helyszíni beszámolók szerint több tüntető is megsebesült, írja az MTI. A rendőrség pedig azt közölte, az akciókban tíz rendőr sérült meg.

Bekerítők bekerítése

A rendőrök éjjel kettő körül teljesen lezárták a városháza előtti teret, majd egy kisebb tábort gyorsan és profin felszámoltak, bár tudósítónk egy fél órával korábban még azt jelentette, számára is meglepő módon, még autóval is be lehetett hajtani a térre. A Russia Today tudósítója arról számol be, hogy mintegy öt busznyi rendőr sorakozott fel az attakhoz. Ehhez a jogalapot egy keddi bírósági végzés szolgáltathatja, ami kimondja, hogy a tüntetők illegálisan tartózkodnak a téren.

Az Index helyszíni tudósítója a kijevi városháza előtti térről azt jelentette, hogy a rendőrök három busszal állták el az épület bejáratát. A városházán rekedt 200-300 tüntető válaszul vízzel locsolta le őket az ablakból. A rendőrök ezután visszaültek a buszokba, és most ők vannak szorult helyzetben, a járműveket ugyanis a tér felől 2000-3000 tüntető veszi körül. Most éppen az látszik, hogy néhány tüntető próbál átmászni a buszokon, hogy így jusson be a városházára.

A karhatalom egyelőre nem tud úrrá lenni a helyzeten. A város másik pontján emelt barrikádot ugyan az éjszaka lebontották, de ezt a tüntetők nem sokkal később újjáépítették köztéri padokból.

Szedik a sátorfájukat

A rohamosztagosok mögött a Russia Today beszámolója szerint hajnalban köztisztaságiak haladtak. Ők takarítják el a barikádokat és a tüntetők sátrait, és a vashordókat, amelyek az elmúlt hetek tiltakozásaihoz biztosították a meleget.

A Russia Today élő közvetítéséből kiderült, hogy a rendőröknek sikerült két csoportra választaniuk a tüntetőket. Közben a barikád túloldalán az UDAR ellenzéki pártot vezető Vitalij Klicsko szónokolt, beszédének lényege az volt, hogy „Nemet mondunk a rendőrállamra, és megvédjük a jogunkat, hogy egy szabad országban éljünk".

Zúgnak a harangok

Fél négy körül egyre több rendőr vonult a Majdan tér szélére, de nem támadtak, míg az ellenzéki tüntetőket a színpadi szónokok próbálták meg irányítani. A városháza előtti ellenzékiek pedig trükkel készülnek, tudósítónk is beszámolt róla, hogy vízzel locsolták fel a teret, hogy majd a jégen ne legyen könnyű dolguk a rendőröknek. A rendfenntartókkal egy vízágyú is érkezett, ezt azonban eddig nem vetették be.

A Majdanon a rendőrök nem a tüntetőknek, csak a sátoraiknak estek, tudósítónk szerint is ez a kifárasztásos taktikai része, minden nap egyre kisebb területre szorulnak vissza az ellenzékiek. A színpadtól éjszakra sikerült feltartóztatni a rendőröket, keleti irányból viszont törik szét a sátrakat a rendőrök, és kétszer többen vannak a tüntetőnél, írta egy Twitterező.

Elítélte a rendőri akciókat az Ukrán Pravoszláv Egyház (UPC) is. A kijevi patriarchátuson félreverték a harangokat is. Az UPCvel egyidőben tiltakozott az ukrán görögkatolikusok vezetése is. „Szolidaritásunkról támogatjuk azokat, akik a Majdanon állnak, nem csak saját, de a nemzet méltóságáról is tanúbizonyságot téve. Az erőszak minden formáját elutasítjuk” – áll a keleti rítusú, de a római pápa főségét elismerő egyház szinódusának nyilatkozatában.

Citrom és tej

A beszámolók szerint a leváltott rendőrcsapatokkal a Szakszervezetek házánál alakult ki nagyobb összecsapás, a rendőrök kétszer is megpróbálták elfoglalni, de az még könnygáz bevetésével sem sikerült nekik. A Szakszervezet házából néhány könnyebb sérültet vittek ki, akik töréseket, kisebb zúzódásokat szenvedtek el a tüntetők és a rendőrök közötti dolakodásban. A bevetett könnygáz miatt a mentősök ezért azt kérik, hogy tejet ls citromot is hozzanak a térre igyekvők azoknak, akik a benyelt füsttől rosszul lettek. Beszámolók szerint a tér sarkán fekvő épületnél egy ellenzéki sátor lángra lobbant. Reggelre a rendőrség egyelőre feladta a próbálkozást az épület bevételére.

Fél hétkor a Mikhalivszka úton gyülekezett egy nagyobb csapat rendőr, az ott lévő barikádon próbáltak meg áttörni, sikertelenül.

A Nemzeti Banktól a térre vezető úton ellenzéki képviselők alkottak élőláncot a tüntetők és a rendőrség speciális egységei – a Berkut – között, ám ezt a rendfenntartók átszakították. A barikádot azonban ne sikerült felszámolniuk, ezt a védősánc körül álló ezer tüntető egyelőre megakadályozta. A védelmi munkákban Vitalij Klicsko is részt vett. Beszámolók szerint a rendőrség itt azért is került nehéz helyzetbe, mert a hátok mögött a kijevi tiltakozók 300 fős csoportja is megjelent.

Korábban egyébként arról volt szó, hogy miután a kormányzati negyedből eltávolították az uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztése ellen tiltakozókat, a Majdanban és a városházán kialakított táborukat már nem fogják erőszakkal felszámolni. Azóta a városháza közelében lévő barikádot már likvidálták a rendőrök. A tüntetőknek helyt adó épületbe azonban a rendőrség nem próbált meg behatolni. Leállt a rendőrök előrenyomulása a Szakszervezetek Házánál is. 

Ellenzéki források szerint az éjszakai, hajnali rendőri akciók során több tüntetők őrizetbe vettek.

Klicsko nem egyezkedik

Az hétfőn már kiderült, hogy a rendőrség a belváros több helyszínén gyülekező tiltakozók leszalámizásába fog – apránként visszaszorították a tüntetőket és felszedték barikádjaikat a kormányzati negyedben és a parlamentnél –, ám úgy tűnt, hogy a tiltakozás szívét jelentő Majdant inkább kifárasztják, de nem indulnak meg az ott lévők ellen. Különösen, hogy szerdára ellenzéki kerekasztal összehívása volt tervben, miután Viktor Janukovics elnök kedden tárgyalt három elődjével, akik szintén kiálltak az ellenzékiekkel való megbeszélések mellett.

Hogy a kerekasztal így létre sem jön, arról Klicsko szólt először szerda reggel: az UDAR vezetője szerint a redőrök bevetésével Janukovics minden kompromisszum lehetősége elől elzárta az utat. „A diktátorokkal nem lehet egyezkedni. Ma már az elsődleges feladat Janukovics és a rothadó vezetés eltávolítása a hatalomból” – közölte az egykori világbajnok nehézsúlyú bokszoló.

Váratlan időzítés

A rendőrök megindulása meglepő annak fényében is, hogy kedden Catherine Ashton is Kijevbe érkezett. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője aznap találkozott Janukoviccsal is. Ashton a tervek szerint szerdán hagyja el Kijevet.

„Nem kellene a hatalomnak az éj leple alatt dolgoznia ahhoz, hogy megkezdje a párbeszédet a társadalommal” – jelentette ki Ashton, aki kedden este a Majdanra is kiment.  „A párbeszéd, az érvek mindig hasznosabbak, mint az erő bevetése” – mondta a főképviselő, hozzátéve, hogy csalódottan nézi a kijevi események alakulását.

Az EU írt egy levelet

„Teljesen ellentétes a hatalom által választott út az európai iránnyal és azzal, amiről Janukovics nyilvánosan beszélt” – jelentette ki a Majdanon történtek után az EU soros elnöki tisztét betöltő Litvánia külügyminisztere. Linas Linkevicius szerint az ukrán kormány nem csak, hogy figyelmen kívül hagyta az EU és az Egyesült Államok kérését az erőszak mellőzésére, de ezzel átlépett az gyülekezési szabadság alapvető joga felett is. Linkevicius – aki az Interfax-Ukraina hírügynökséghez is eljuttatta felhívását – azt követelte Kijevtől, hogy azonnal állítsa le a rendőri akciókat és kezdje meg a hatóság érintett vezetőinek felelősségrevonását.

Az amerikai külügyminiszter hasonlóképp elítélte a történteket. „Visszataszító, hogy a hatalom spaciális egységeket, buldózereket és gumibotokat vetett be a békés tüntetők ellen, ahelyett, hogy tiszteletben tartotta volna ez emberi méltóságot és a demokrácia értékeit” – írta közleményében John Kerry. A külügyminiszter szerint az alelnök, Joe Biden is egyértelműen jelezte Janukoviccsal hétfőn lefolytatott telefonbeszélgetésében, hogy a tüntetők ellen az erőszak bevetése elfogadhatatlan megoldás lenne. „Hetek óta kérjük Janukovicsot, hogy hallgasson saját népére, amely európai jövőt akar. Úgy tűnik, az ukrán vezetésnek más tervei vannak” – közölte Kerry.