További Külföld cikkek
-
Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
- Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
Az utcán is revánsra készül Viktor Janukovics elnök, akivel szemben az ukrán ellenzék már három hete tüntet az ellenzék a kijevi Függetlenség téren. Innen alig kétszáz méterre – az Európa téren – már folynak a vasárnapi kormánypárti tüntetés előkészületei.
A kormányzó Régiók Pártja csütörtökön jelentette be, hogy mozgósítja híveit, és kétszázezres szimpátiatüntetést szervez. Ukrán sajtóértesülések szerint a szimpátiatüntetők miatt péntek estére több rohamrendőrt is kivezényeltek a Janukovics ellen tüntetők sátortáborához. Egyelőre oszlatás nem történt.
A kora esti órákban becslések szerint mintegy 8 ezer Eu-párti tüntető volt a Függetlenség terén, még körülbelül ezren a környéken elfoglalt épületekben melegedtek. Az európai integrációért és hatalomváltásért demonstrálók már mintegy 250 sátrat állítottak fel. A parlamenttel szemközti Marijinszkij parkban ma is volt kormánypárti ellendemonstráció, a rendőrség közlése szerint ott mintegy 15 ezren tartózkodtak.
Az EU felszínen tartja az ügyet
Az UNIAN hírügynökség uniós forrásokra közölte: az EU tagországainak külügyminiszterei azt tervezik, hogy rotációs alapon, egymást felváltva Kijevbe látogatnak, hogy figyelemmel kísérjék az ukrajnai helyzetet, és állandó, magas szintű politikai jelenlétet biztosítsanak a politikai válság rendezését célzó párbeszédhez. Az év végi uniós csúcsra Angela Merkel német kancellár meghívta az Vitalij Klicskót, az UDAR ellenzéki párt vezérét Brüsszelbe, hogy személyesen találkozzanak, és tárgyaljanak a kijevi helyzetről.
A három hete tartó ukrajnai tüntetéssorozatot összefogó három ellenzéki párt vezetője pénteken leült tárgyalni az elnökkel. Az UDAR-t vezető Vitalij Klicsko, a bebörtönzött exkormányfő, Julia Timosenko mögött álló Batykivscsina frakcióvezetője, Arszenyij Jacenyjuk, valamint a nacionalista Szvoboda párt elnöke, Oleg Tyahnibok előzetes követeléseiből óvatosan engedett a tárgyalások előtt: eszerint Viktor Janukovics elnöknek közbe kell lépnie a tüntetéseken őrizetbe vettek szabadon engedéséért, az elnök erre ígéretet tett. Az ellenzék már nem szabta meg előfeltételként, hogy Janukovics új elnök- és parlamenti választásokat írjon ki, ez csak távolabbi cél.
Azonban nem mindenki hisz Janukovics megegyezési szándékában: a Timosenko kormány belügyminisztere, Jurij Lucenko a Függetlenség téri (Majdan) pódiumáról kijelentette, hogy az elnök csupán Klicskóék letartóztatására készül a tárgyalások ígéretének leple alatt. Lucenkónak egyelőre nem lett igaza: a tárgyalások péntek délután megkezdődtek Janukovics és az ellenzék között, az ország három korábbi elnöke részvételével.
Janukoviccsal szemben azután indultak meg a tüntetések, hogy bejelentette, a kormány nem írja alá a társulási szerződést az EU-val, mert a jelenlegi feltételek mellett az ország többet veszítene vele – a szabadkereskedelmi zóna létrehozása révén – mint amennyit nyerne. (Az aláírás előtt egy héttel született döntés legfeljebb azért volt meglepő, mert a megállapodás szövegét 20 hónappal korábban parafálták a felek.)
Az elnök nem zárta ki, hogy kirúgják azokat a tisztségviselőket, akik felelősek az uniós társulási megállapodás "rossz előkészítéséért". Szerinte Oroszországgal való kapcsolatok normalizálása nélkül "lehetetlen rendbe tenni" az ukrán gazdaságot.
Ha még többet veszítünk a kereskedelmi forgalmunkból, súlyos helyzetbe kerülünk
− mondta a tárgyalás után Janukovics.
Meddő volt a párbeszéd
Pénteken tárgyalóasztalhoz ült Janukovics és a három ellenzéki párt vezetője, ám érdemi eredményre nem vezetett a megbeszélés. „Egyetlen követelésünket sem vette figyelembe a hatalom” – konstatálta a megbeszélés után Klicsko. Nem kaptak egyértelmű ígéretet sem a tüntetések idején letartóztatottak szabadon engedésére, sem a rendőrattakok elrendelőinek felelősségre vonására. „Szólamok, felhívások, deklarációk hangzottak csak el” – mondta Klicsko. Hozzá hasonlóan elégedetlen volt Tyahnibok és Jacenyjuk is. A megbeszélések a jövő héten folytatódnának, ám korántsem biztos hogy erre sor kerül.