További Külföld cikkek
- A Fülöp-szigeteki alelnök bérgyilkost fogadott fel az elnök megöletésére
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
„Megengedték a tüntetők” – ezzel a felkiáltással fogadta el az államfő tárgyalási meghívását a három hete tartó ukrajnai tüntetéssorozatot összefogó három ellenzéki párt vezetője. Az UDAR-t vezető Vitalij Klicsko, a bebörtönzött exkormányfő, Julia Timosenko mögött álló Batykivscsina frakcióvezetője, Arszenyij Jacenyjuk, valamint a nacionalista Szvoboda párt elnöke, Oleg Tyahnibok előzetes követeléseiből óvatosan engedett a tárgyalások előtt: eszerint Viktor Janukovics elnöknek közbe kell lépnie a tüntetéseken őrizetbe vettek szabadon engedéséért – az elnök erre ígéretet tett – le kell Vitalij Zaharcsenko belügyminiszter felelősségrevonása – Janukovics talán hajlik erre, miután pénteken kijelentette, hogy nem csak a provokátorok, de a rendfenntartók hétfői fellépése is felháborította – és Nyikolaj Azarov kormányának menesztése. Ez kérdéses, bár a két előbbi pont teljesítésével lényegében oldhatónak tűnik az ukrajnai politikai krízis.
Az ellenzék már nem szabta meg előfeltételként, hogy Janukovics új elnök- és parlamenti választásokat írjon ki, ez csak távolabbi cél.
Tárgyalás helyett börtön
Azonban nem mindenki hisz Janukovics megegyezési szándékában: a Timosenko kormány belügyminisztere, Jurij Lucenko a Függetlenség téri (Majdan) pódiumáról kijelentette, hogy az elnök csupán Klicskóék letartóztatására készül a tárgyalások ígéretének leple alatt. (Lucenko – aki egyébként Janukovics miniszterelnöksége alatt is betöltötte a belügyminiszteri posztot – áprilisban szabadult elnöki kegyelemmel a börtönből, ahová korrupciós vádak miatt került. Az Európai Emberi Jogi Bíróság politikai alapúnak nevezte a Lucenkóval szembeni eljárást.)
Lucenkónak egyelőre nem lett igaza: a tárgyalások péntek délután megkezdődtek Janukovics és az ellenzék között, az ország három korábbi elnöke részvételével.
Ellenmajdan
A kiegyezés szándéka mellett Janukovics az utcán is igyekszik szót kapni: Kijev város első embere, Alkeszandr Popov bejelentette, hogy az EU-párti ellenzéki tüntetéseknek helyt adó Majdantól alig kétszáz méterre kormánypárti tüntetést szerveznek a hét végére. Ugyanekkorra az ellenzék saját támogatóit várja a Majdanra.
Janukoviccsal szemben azután indultak meg a tüntetések, hogy bejelentette, a kormány nem írja alá a társulási szerződést az EU-val, mert a jelenlegi feltételek mellett az ország többet veszítene vele – a szabadkereskedelmi zóna létrehozása révén – mint amennyit nyerne. (Az aláírás előtt egy héttel született döntés legfeljebb azért volt meglepő, mert a megállpodás szövegét 20 hónappal korábban parafálták a felek.)
Az elnök hangsúlyozta: továbbra is az EU-integráció az elsődleges cél, ellentétben azokkal a vádakkal, amelyek szerint Oroszországgal akarna szoros szövetségre lépni. Igazolandó, hogy jelenlegi állapotában aláírhatatlan a korábban már egyeztetett társulási szerződés, Janukovics közölte: felelősségre vonja és le is mondathatja azokat, akik részt vettek a szerződés gyenge előkészítésében. Hogy ez Azarovot is érintené-e, arról az elnök nem beszélt.