További Külföld cikkek
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
Nehezen tud versenyezni az EU azzal az ajánlattal, amelyet Vlagyimir Putyin nyújtott ukrán kollégájának. Az orosz elnök a moszkvai találkozón olyan kedvezményeket ígért a Brüsszel és Moszkva között ingázó Kijevnek, hogy az akár az Ukrajna és az EU között kötendő társulási szerződés sorsát is eldöntheti.
Putyin és Janukovics megállapodása nyomán 400-ról 268 dollárra csökken az Oroszországból importált gáz ára ezer köbméterenként. Ezzel Janukovics elérte a Moszkvával szembeni legfontosabb követelését: a 2009-es, Putyin és Julija Timosenko akkori kormányfő között kötött megállapodás felülvizsgálatát. (Timosenko hivatalosan épp ezért, a bíróság szerint Ukrajna számára hatalmas károkat okozó, hatásköri túllépéssel aláírt szerződés miatt kapott tavaly hét év börtönt. Brüsszel szerint az eljárás Janukovics politikai bosszúja volt legnagyobb riválisával szemben.)
A kedvezmény mellett Putyin arra is ígéretet tett, hogy 15 milliárd dollár értékben euróban kiadott ukrán államkötvényt vásárol.
Az összeg nagyjából annyi, amennyivel Moszkva szerint Kijev tartozik az orosz földgáz importjáért.
Versenyfutás Ukrajnáért
Szeretném megnyugtatni önöket, hogy a Vámszövetségbe való belépésről nem tárgyaltunk" – mondta Putyin a találkozó után. Ezzel az Ukrajnában csaknem egy hónapja tüntetőket kívánta megnyugtatni, akik attól tartanak, hogy a megállapodás nyomán Ukrajna végül az orosz vezetésű, Kazahsztánnal és Belarusszal működtetett Vámszövetségbe (TSZ) lép be, kizárva ezzel az EU-val kötendő társulási szerződés lehetőségét.
A tárgyalás híre nyomán koraeste ismét többen gyülekeztek a kijevi Függetlenség téren (Majdan), amely már csaknem egy hónapja ad helyet az EU-párti ellenzéki sátortáboroknak. becslések szerint jelenleg tízezren állnak a Majdanon, tiltakozva az orosz közeledés ellen.
Az EU korábban egyértelmű támogatásáról biztosította az ellenzéket: megjelent a Majdanon Guido Westerwelle német külügyminiszter, Cathernie Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Victoria Nuland, az Egyesült ÁLlamok külügyminisztériumának helyettes államtitkára is.
Az ukrán kormány azonban – fenntartva, hogy legfőbb célja továbbra is az EU-integráció – anyagi támogatást várt volna az EU-tól a demokráciáról szóló felhívások helyett. Nyikolaj Azarov ukrán kormányfő 20 milliárd eurót szeretett volna szerezni Brüsszeltől, arra hivatkozva, hogy a társulási szerződés miatt szükségessé váltó modernizáció ekkora terhet ró az országra. (Az összegbe belekalkulálták azt is, hogy a megállapodás miatt Oroszország elzárná piacait az ukrán termékek elől.) Korábban az ukrán kormány tíz évre elosztva 160 milliárd eurós igényről szólt, amit az EU bővítési biztosa, Stefan Füle megalapozatlannak minősített.
Az EU csupán annyit ígért, hogy a társulási szerződés aláírása után segítséget nyújt Ukrajnának az IMF-fal való tárgyalásban, valamint, hogy maga is kész lesz utána kedvezményes hitelt nyújtani, ám konkrétumok nem hangzottak el Brüsszelben.
Közösen repülnek
A két elnök megállapodott arról is hogy felújítják az együttműködést az AN-124 repülőgépek gyártását D-18T típusú hajtóművekkel. A repülőgépipari megrendelések szintén nyomós érvet jelentenek az orosz gazdasági kapcsolatok preferálásában az EU-helyett.
Korábban az Indexnek az EU-val kötendő megállapodást szorgalmazó Vlagyimir Lanovoj is azt nyilatkozta, hogy a hadiipari megrendelések lehetnek a legfontosabbak a társulási szerződésben. A korábbi elnök Viktor Juscsenko gazdasági tanácsadója abban bízott, hogy az EU-s megállapodás után számítani lehetne az európai megrendelésekre is, ami a nehézségekkel küzdő iparágnak nagy lökést adhatna.
Rezsicsökkentés
Az ellenzék kissé ellentmondásosan reagált a moszkvai hírekre: az UDAR-t vezető Vitalij Klicsko személyes ellenségének nevezte Janukovicsot, és az egykori világbajnok bokszoló jelképesen ringbe is hívta a két méteres sportolónál egyébként nem sokkal kisebb elnököt. Klicsko szerint a kormány az országon átvezető gázvezeték-hálózat feletti ellenőrzést Moszkvának játssza át. (Ha ez így lesz, az egyébként kérdésessé teszi az Ukrajnát elkerülő, Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat megépítését.) Bár a megállapodást elítélte a nacionalista Szvoboda párt vezetője, Oleg Tyahnibok ugyanakkor azonnal 30 százalékos lakossági gázárcsökkentést követelt, arra hivatkozva, hogy épp ennyivel olcsóbban jut ezután gázhoz Ukrajna.
Klicsko meghekkelte az ellenmajdant
Az UDAR-t vezető Vitalij Klicsko a nap folyamán ellátogatott a Régiók Pártja (PR) kormánypárti tüntetőihez is, akik a parlament mellett táboroztak le két hete. A bokszoló elbeszélgetett a kormánypártiakkal, akik autogrammot kértek tőle, fotózkodtak vele, és Klicsko nevét skandálták.