- Külföld
- usa
- időjárás
- hideg
- hó
- amerikai egyesült államok
- közlekedés
- vihar
- árvíz
- anglia
- nagy-britannia
Amerikát megveszi az isten hidege
További Külföld cikkek
- Ötvenkét év múlva kerülhet feltételesen szabadlábra a southporti késes támadás elkövetője
- Donald Trump páros lábbal szállt bele az EU-ba és a NATO-ba, ami kemény négy évet vetít előre
- Miért van veszélyben Irakban az örmény keresztény közösség?
- Több hét elteltével került elő egy holttest egy brüsszeli szállodában
- Donald Trump újra terrorszervezetnek minősítette a jemeni lázadókat
Továbbra is extrém hideg, jeges szél és hóvihar bénítja meg az Amerikai Egyesült Államok középnyugati és északkeleti részét, és ez még így is marad egy darabig, hiszen a meteorológusok további lehűlést ígérnek. Az amerikai meteorológiai szolgálat közölte, hogy egyes államokban mínusz 30 foknál is hidegebb lesz, a hőérzet pedig a hideg szél miatt mínusz 40 foknál is kevesebb lehet. A CNN szerint szerdáig az államok felében nulla fokra vagy az alá csökken a hőmérséklet.
Sok helyen húszéves hőmérsékleti rekord dől meg, egyes városokban 30-50 fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, mint általában ilyenkor. Atlantában és Nashville-ben például most hidegebb van, mint Anchorage-ben, Alaszkában. Északkeleten és Kanadában 60 centi hó esett. A hideg valószínűleg szerdáig marad, habár nyugaton már most sokkal kellemesebb a hőmérséklet.
A szakemberek arra is figyelmeztették a lakosságot, hogy ilyen időjárási körülmények könnyen okoznak kihűlést és fagysérüléseket, akár már néhány perc alatt. Azt tanácsolták, aki teheti, ne induljon útnak, sőt, ha lehet, ki se lépjen a lakásából, írja az MTI.
Kanadában, Új-Fundland szigetén több ezren maradtak áram nélkül, miután a hóvihar miatt kigyulladt egy transzformátor.
New York és New Jersey államban szükségállapotot hirdettek. A chicagói repülőtéren több mint kétezer járatot töröltek, legalább ezer repülőjárat esett ki például Indianapolisban és a Missouri állambeli Saint Louisban is. Repülőjáratok ezreit törölték a New York-i és a bostoni repülőtereken, de jelentős káosz alakult ki Philadelphia, Boston és Washington termináljain is. Torontóban egy repülőgép kicsúszott a pályáról, miután földet ért. Senki sem sérült meg, de két órára itt is leállították a közlekedést, írja a BBC.
Több városban, köztük Chicagóban, Milwaukee-ban, és Minnesota szövetségi államban az iskolák zárva maradnak hétfőn. A csúszós utak és a rossz látási viszonyok miatt az elmúlt napokban Michigan, Kentucky, Indiana és Illinois államban tragikus közlekedési balesetek történtek.
Az ítéletidő az USA-ban huszonkét államot, azaz százmillió embert érint. A téli vihar miatt az elmúlt napokban legalább tizenhatan haltak meg, közülük tizenegyen közúti balesetben. Egy közúti munkás az út sózása közben halt meg, amikor maga alá temette a só. Egy idős, Alzheimer-kóros asszony kisétált otthonából, és egy erdős területen fagyott halálra.
Így viselik
Azonban még tömegeket stresszelnek a reptereken, vagy otthonaikban, a futballrajongók továbbra is meccsre járnak. Wisconsinban a Green Bay Packers több mint 70 ezer szurkolójával megteltek a szabadtéri lelátók. 4-8 fok körüli volt a hőmérséklet, de a szél miatt a szurkolók mínusz 15-nek is érezhették. A csapat ingyen kézmelegítőket, forró csokoládét és kávét osztott a nézőknek. „Mi itt egész életünkben ezt csináljuk, erről szól a Green Bay: a hidegről és az ütős futballról” – mondta egy rajongó a hidegről a CNN-nek. A Green Bay egyébként még így is 23-20-ra vesztett a melegebb éghajlathoz szokott San Francisco 49ers ellen.
Minnesotában is összehozta a hideg az embereket: a helyiek egy része együtt szurkolt, vajon megdől-e az 1996-os hidegrekord. Akkor mínusz 64 fok volt, és most egy mínusz 100 fokig mérő hőmérőt figyeltek a helyiek. „Ha ilyen hideg lesz, én nem akarok itt lenni” – mondta egyikük.
Eközben a városok a hajléktalanokon is fokozottan próbálnak segíteni. Chicagóban például 12 otthon várja őket, és a helyi könyvtár, illetve más városi épületek is miattuk tartanak nyitva. Illinois államban összesen 100 szálláson várják őket. St. Louisban a hatóságok telefonon hívják fel azokat a családokat, amelyeknek segítségre lehet szükségük. Ha nem válaszolnak a hívásra, a rendőrök személyesen mennek ki ellenőrizni őket.
Nagy-Britannia is készültségben
Anglia és Wales szinte összes tartományában továbbra is árvízvédelmi készültség van, különösen Dorsetben van mitől tartani. A szakemberek szerint a Temze jelentősen megárad majd, a nyugati partok mentén élőket pedig az erős, 70 km/órás szél és a több méter magas tengeri hullámok ijesztgetik. A hullámok rengeteg szemetet is a partokra hoztak. Aberystwyth egy részét evakuálták.
A Guardian szerint a közlekedés a szigetországban is megbénult, sok utat lezártak, a vonatok késnek vagy el sem indulnak. A védelmi szakszervezetek a kormányt hibáztatják, amiért korábban csökkentette az árvízvédelemre fordított összegeket. A kormány rögtön ígéretet is tett: a jövőben nagyobb összegeket fordít majd a célra.
Oxfordban egy hajléktalan férfi maghalt, amikor menedékével együtt a megáradt Temzébe esett. Egy nőt és egy férfit a tenger hullámai öltek meg korábban. Devonban egy 18 éves egyetemistát keres több mint száz önkéntes.
Holle anyó
A hideget – az egyébként sem túl kellemes idei tél mellett – az északi-sarki állandó ciklon (polar vortex) felől érkező hideg levegő okozza. Ez az óramutató járásával ellentétesen mozgó hideg, sűrű levegő egészen az USA déli államaiig elér, a Nagy-tavak, illetve más folyók és tavak is befagyhatnak. A hétvégi enyhülés veszélye, hogy a korábban megolvadt hó miatt most nedves utak újra lefagyhatnak, ami még veszélyessé teheti a közlekedést, írtuk korábban.
Az USA-t megbénító téli viharról készült képekért kattintson galériánkra.