A II. világháborún balhézik az USA Japánnal
További Külföld cikkek
- A Fülöp-szigeteki alelnök bérgyilkost fogadott fel az elnök megöletésére
- Biológiai szüleihez kerül Izraelben az a kétéves kislány, akit lombikprogramban cseréltek el
- A szükség törvényt bont: hol végezheti a dolgát a transznemű képviselő a Capitoliumban?
- Lefolyócsőbe szorult egy macska, ki kellett vágniuk a tűzoltóknak
- Elrabolhatták a 28 éves rabbit, akinek Dubajban találták meg a holttestét
Elítélte a tokiói amerikai nagykövetség pénteken a japán köztévé egyik vezetőjének kijelentéseit. A vezető tagadta a japán katonák által elkövetett háborús bűnöket, és azt állította, hogy az amerikaiak hamis vádakat fabrikáltak a szigetország vezetői ellen a II. világháború után, hogy elfedjék saját bűneiket, írja az MTI.
Ezek a felvetések abszurdak. Reméljük, hogy a Japánban és máshol felelősségteljes pozícióban lévő személyek kerülik az olyan kijelentéseket, amelyek felizzíthatják a feszültségeket a régióban
– közölte az amerikai nagykövetség szóvivője a Time magazinnal.
Hiakuta Naoki, a japán köztévé igazgatótanácsi tagja a tokiói kormányzóválasztás egy szélsőjobboldali jelöltje mellett kampányolva tagadta az 1937-es nankingi mészárlás megtörténtét és bírálta az amerikaiakat egy rendezvényen. Egyúttal háborús bűnökkel vádolta meg az Egyesült Államokat a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák, valamint Tokió szőnyegbombázása miatt.
A nankingi mészárlás emlékhelyének kurátora szerint a japán NHK köztelevízió egyik vezető tisztségviselője nemcsak megtagadta a Távol-keleti Nemzetközi Katonai Törvényszék ítéletét, de új sebeket is ejtett az egykori atrocitások túlélőin és az áldozatok hozzátartozóin, amikor kétségbe vonta az egykori rémtettek megtörténtét.
A múlt héten az NHK frissen kinevezett elnöke, Momii Kacuto is botrányt okozott egy nyilatkozatával, amelyben azt állította, hogy minden II. világháborús hadviselő fél alkalmazott kényszer-prostitúciót katonái „kiszolgálására“. Japánt a mai napig sok bírálat éri, amiért hadserege nők tízezreit kényszerítette szexrabszolgaságra Kínában és Koreában, illetve azért is, hogy tokiói illetékesek gyakran tagadják ezt.
Több nacionalistának a közmédia élére való kinevezésével a hatalmon lévő Abe-kormány Japánt a II. világháború áldozataként próbálja beállítani, és le akarja kicsinyíteni a szigetország által megszállt országokban elkövetett brutalitás mértékét. Abét a közelmúltban számos ország, köztük az Egyesült Államok is elítélte, amiért meglátogatta a japán háborús halottaknak, köztük 14 háborús főbűnösnek emléket állító tokiói Jaszukuni-szentélyt, amelyet Kína és a két Korea a japán militarizmus jelképének tart.
A nankigi mészárlás a második világháború alatt a japán inváziós erők által elkövetett, hat hétig tartó erőszakhullám, aminek számos részlete ma sem tisztázott még. Ennek oka, hogy a helyszínt még az események előtt elhagyták a nyugati diplomaták, az újságírók és a polgárok zöme, így csak többnyire japán és kínai forrásokra lehet támaszkodni, amelyek meglehetősen ellentmondásosak. Az erőszak áldozatainak számát a kínaiak közel 300 ezer főre becsülik, de a japán kormány csupán 20 ezer főt ismer el. A Távol-keleti Nemzetközi Katonai Törvényszék 250 ezer főben állapította meg az áldozatok számát.