Leminősíthetik Oroszországot
Egy órán át tárgyalt telefonon Barack Obama és Vlagyimir Putyin. Az amerikai és az orosz elnök megállapodott abban, hogy külügyminisztereik hamarosan személyesen is tárgyalnak az Ukrajna körül kialakult helyzetről – tudatta a BBC.
Aligha vezet azonban a találkozó megállapodáshoz: az Egyesült Államok az orosz erők visszavonását kéri a Krímből, cserébe az Ukrajnában élő orosz anyanyelvűek jogainak biztosítását ígérve, nemzetközi megfigyelők révén. Moszkva viszont nem enged abból, hogy a 2,3 milliós félsziget a március 16-i népszavazás révén immár Oroszország része.
Washington aggodalmát fejezte ki az ukrán határ mentén felsorakozott orosz erők miatt, Moszkva visszautasította, hogy támadást készítene elő. Ban Kimun ENSZ-főtitkár szerint kizárt, hogy Oroszország további katonai lépéseket tervezne.
A Krím miatt rossz adós lehet Oroszország
Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Oroszország közepes befektetési ajánlású "Baa1"-es államkötvény-besorolását pénteken a Moody's Investors Service, az ukrajnai válságból eredő gazdasági kockázatokkal indokolva a lépést – írta az MTI.
A világ legnagyobb hitelminősítője péntek éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy ha a felülvizsgálat leminősítéssel zárul, a legvalószínűbb kimenetel az orosz adósosztályzat egy fokozatú rontása lenne. Ebben az esetben Oroszország – jóllehet a jelenleginél alacsonyabb szinten – a befektetési ajánlású szuverén minősítési kategóriában maradna.
A Moody's viszont egyszerre több fokozattal is leminősítheti az orosz államadósság besorolását, ha megnövekedne a súlyosabb gazdasági sokkot eredményező fejlemények valószínűsége – áll a hitelminősítő elemzésében.