ENSZ: Gyilkosságok, kínzások, emberrablások Ukrajnában

2014.05.16. 14:43

Riasztó mértékben romlott az emberi jogi helyzet Ukrajna keleti részén, ahol egy kormányellenes zendülés zajlik, állapította meg az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pénteken, Kijevben nyilvánosságra hozott jelentésében, amiben a krími tatár népesség helyzetéért is aggódnak.

Elsősorban az ukrán kormánnyal szemben álló, jól szervezett, alaposan felfegyverzett oroszbarát erők követnek el súlyos jogsértéseket, gyilkosságokat, kínzásokat, emberrablásokat, bántalmazásokat, írta a jelentésben Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa. A támadásoknak ukrán és külföldi újságírók is áldozatul esnek. Közülük több tucatot ért fenyegetés, többeket átmenetileg elraboltak vagy illegálisan fogva tartottak.

Rasmussen: Ukrajna döntsön

Ukrajna jövőjéről nem Oroszországnak és nem a NATO-nak, hanem Ukrajnának kell döntenie, mondta Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára, miután a térségben kialakult helyzetről egyeztetett Traian Basescu román államfővel Bukarestben.

„Azok után, amit Ukrajnában láttunk, senki sem bízhat abban, ha Oroszország garantálja valamely állam szuverenitását és területi egységét" – fogalmazott Rasmussen, hozzátéve, hogy miután Oroszország 1994-ben garanciát vállat Ukrajna területi épségére, most „illegális katonai műveletekkel, erővel elveszi területét".

Közös sajtóértekezletükön Basescu arról beszélt, hogy Románia a NATO keleti szárnyának megerősítését szorgalmazza.

Moszkva berágott

Sajnálkozását fejezte ki az orosz külügyminisztérium az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának megállapításai miatt, amelyek Moszkva szerint nem tükrözik a valóságot. A 48 ember életét követelő odesszai tűz kapcsán például csak a kijevi verzió köszön vissza, miközben az orosz fél vitatja, hogy valóban oroszbarát erők provokációja állna a tragédia mögött.

Kijevben úgy tudják, hogy a szakadár Dnyeszter Menti Köztársaságból és Oroszországból érkeztek fegyveresek, hogy támadást hajtsanak végre a Kijev-párti tüntetők ellen a dél-ukrajnai városban. A tüntetők erről időben értesültek és sikerült a támadásra készülőket beszorítani a szakszervezeti házba, ahol aztán tűz ütött ki, csaknem félszáz emberrel, köztük sok civillel végezve. A jelentés nem foglal állást abban, hogy ki lobbantotta lángra az épületet, bár Moszkva szerint egyértelmű, hogy „elvakult neonácik” – egy Kijev-párti csoport tagjai – vetették be a Molotov-koktélokat.

Az orosz külügyminiszteréium korábban az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet is azzal vádolta meg, hogy jelentéseiben a kijevi hatalom irányában részrehajló.