Magyarországon embertelenül bánnak a menekültekkel
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Az iráni férfi tavaly Magyarországon keresztül érkezett Németországba. Itt az uniós szabályoknak megfelelően elrendelték a kitoloncolását abba az országba, ahol először belépett az EU területére, ebben az esetben Magyarországra. A férfi ezt támadta meg azért, mert szerinte Magyarországon embertelenül bánnának vele, ezért kérte, hogy hadd maradhasson Németországban. A férfi korábban volt már menekültügyi őrizetben Magyarországon.
A stuttgarti közigazgatási bíróság igazat adott neki, a testület szerint Magyarországon „rendszerszintű hiányosságok” vannak a menekültügyben. A bíróság szerint Magyarországon nem tartják be az EU menekültekre vonatkozó minimumkövetelményeit, és a menekültügyi őrizetet túlságosan széles körben alkalmazzák, anélkül hogy az egyéni körülményeket megvizsgálnák, írja a Juraforum.de.
Strasbourg szerint nem ekkora a gond
Két héttel ezelőtt a strasbourgi emberi jogi bíróság egy hasonló ügyben azt mondta, hogy noha vannak problémák a magyar menekültügyi rendszerrel, ezek nem olyan súlyosak, hogy egy menekültet ne lehessen visszaküldeni az országba. Korábban többször előfordult, hogy a strasbourgi bíróság embertelennek találta a menekültek őrizetét.
A magyarországi menekültek helyzetével régóta foglalkozó Magyar Helsinki Bizottság a legfrissebb strasbourgi döntéssel nem értett egyet, szerintük rosszabb a helyzet annál, mint ahogy a testület látta. A bizottság egyik munkatársa azt mondta, hogy noha a strasbourgi testület 11 bekezdésen keresztül elemezte az ő jelentésüket is, éppen a legfrissebb dokumentumot nem nézték meg, amiből kiderültek volna a magyar menekültügyi rendszer hibái.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt kedd délelőtt kerestük meg, háromnegyed ötkor küldött válaszuk szerint a német bíróság döntése egyedi és nem utal komoly problémára: ezt mutatja szerintük az is, hogy idén már 84 személyt küldtek vissza Németországból Magyarországra, tehát az iráni férfi ügye kivétel volt. A hivatal szerint menekültügyi őrizetet nem alkalmazzák tömegesen, az a bevezetése óta legfeljebb a menekültügyi kérelmezők 25 százalékát érintette. A BÁH szerint az őrizetet folyamatosan felügyeli az ügyészség és a bíróság is, de problémákat nem találtak.