Ha függetlenséget akarsz, terrorista vagy!
További Külföld cikkek
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
Ilham Tohti-t, a pekingi Minzu Egyetem gazdaságtudomány professzorát az ujgurok függetlenségi törekvésének propagálásával vádolták meg. A negyvennégy éves tanár egy ujgur és kínai nyelvű oldalon hívta fel a figyelmet a békés párbeszédet sürgette az ujgur nép és a kínai állam között, írja a South China Morning Post. Az egyetemi professzort azóta Nelson Mandelához is hasonlították, amire a kínai média felháborodással reagált. A Xinhua hírportálon megjelent írásban a Mandela analógiát teljes mértékben elítélik, ugyanis szerintük "míg Mandela a békére hívta fel a figyelmet, Tohti a gyűlöletet és gyilkolást prédikálta".
Habár a tárgyalóteremben elmondta, hogy mindig is az tartotta a legjobb megoldásnak, ha Ujgurisztán Kína része marad, a bíróság ettől függetlenül, ezt a kemény ítélet találta a legmegfelelőbbnek. Vasárnap óta ugyanis, bármilyen, a szeparatizmust hirdető cselekedet terrorizmusra történő felbujtásnak számít.
Törvények helyett útmutató
Mivel Kínának egyelőre még nincsenek terrorizmusra vonatkozó törvényei, a napokban egy a rendvédelmi szervek számára kiadott dokumentum részletes leírást ad arról, hogy mi számít terrorcselekmények szervezésének és az azokban történő részvételnek. A sokszor vallási alapon elkövetett erőszakos cselekményektől a hatóságok nem tudták megkülönböztetni a hagyományos rendbontást. Rengeteg olyan eset volt eddig, ahol nem tudták, hogy hogyan is kéne intézkedniük és egyszerűen csak elsétáltak a helyszínről. A kínai legfelsőbb bíróság által jóváhagyott iromány ezentúl útmutatást ad arra, hogy miként is alkalmazzák a törvényeket a terrorizmusra, írja a China Daily.
Mintha rájuk szabták volna
A legtöbb rendbontás, illetve terrortámadás természetesen Hszincsiangban, az ujgur kisebbsége által lakott tartományban történtek. Az iszlám vallást követő, a kínaiaktól alapjában eltérő etnikum régóta ad otthont a szeparatista mozgalmaknak, de csak az elmúlt évben terjedtek el igazán a radikális eszmék. A hatóságoknak eddig nehezére eset megkülönböztetni a vallási szélsőségességet, a mezei ámokfutást és a szeparatista törekvéseket.
Az illegális vallási iskolák üzemeltetése és szponzorálása is bűncselekménynek minősül, valamint a radikális eszmék bármilyen nemű terjesztése is azonnal büntethető lesz. A probléma az, hogy egy független Hszincsiang is radikális eszme Kínában.
A terrorizmussal mint fogalom, csak most ismerkednek
A hatóságok tapasztalatlanságát és inkompetenciáját a terrormegelőzésben a Kasgar melletti július 28-i eset is igazolja, ahol harminchét ember vesztette életét, és további tizenkilenc sérült meg. A támadás színhelyén ötvenkilenc támadót lőttek le a rendvédelmi szervek, és kettőszáz tizenötöt tartóztattak le. Két nappal később a rendőrök két embert lőttek agyon az utcán a helyi imám meggyilkolásának gyanújával.
Hivatalosan rendbontásként vannak a történtek elkönyvelve.
Az esetet négy hónappal megelőzően pedig egy késekkel felfegyverkezett csoport harmincegy embert szúrt halálra és száz negyvenegyet sebesített meg súlyosan egy kunmingi pályaudvaron, a déli Jünnan tartományban. A jelenlegi útmutató alapján, a hasonló jellegű terrorcselekményeket mind a társadalmi béke megzavarásának tekintik majd.
Terjednek a radikális eszmék
Az Iszlám Állam létrejöttével egyes szeparatista mozgalmak dzsihadista arculatot vettek fel, és a szeparatizmus jegyében elkövetett vallási ideológiával megspékelt terrortámadások a kínai hatóságokat igazolják. Az ETMI, azaz a Kelet-Turkesztán Iszlamista Mozgalom nem csak Kína területén szervez támadásokat, hanem más külföldi szervezetekkel is együttműködésben áll. A veszélyt komolyságát jól mutatja az Indonéziában letartóztatott négy ujgur férfi, akik hamis útlevelekkel utaztak oda azért, hogy kiképzésben részesüljenek. Azt egyelőre még nem tudni, hogy a tanultakat Kínában, vagy a Közel-Keleten akarták volna kamatoztatni.