Szíriában lebombáztak egy másik rejtélyes csoportot is
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor bejelentette: jövőre Budapestre érkezik a Türk Tanács
- Keményen beleszállt Elon Muskba a világ leghíresebb írója
- Megfulladnak Újdelhiben a szmogtól, veszélyes kategóriába sorolták a várost
- Dél-Korea durván lesújtott a Metára illegális adatok gyűjtése miatt
- Varga Mihály a magyar elnökség nagy sikeréről számolt be
Ez a nagyon veszélyes csoport közelgő támadásokat tervezett nyugati célpontok, köztük Amerika ellen is
– mondta John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője az ABC News-nak arról a kevéssé ismert Khorasan csoportról, amit az Iszlám Állam ellen kedd hajnalban indított szíriai légi csapásokban szintén lebombáztak.
A csoport elleni légi csapás meglehetősen váratlanul jött, habár a Khorasan nevéről már lehetett hallani néhányszor szeptemberben, a létezését pedig múlt héten ismerték el hivatalosan. Az amerikai vezetés már egy ideje figyelte őket, és az IS elleni fellépéssel párhuzamosan terveztek akciót ellenük.
A csoport amerikai források szerint az al-Kaida egyik viszonylag kis egysége, ami még az eredeti szervezetből ágazott le. Annyi biztosnak tűnik, hogy a tagjai között veterán al-Kaida-tagok vannak, akiket már több mint tíz éve figyeltek. Maga a Khorasan szó egy olyan Közép-Ázsiai régióra utal, amihez Afganisztán, Pakisztán mellett Kína muszlim ujgurok lakta Hszincsiang tartománya is hozzátartozna.
Hírszerzési források szerint a csoportnak nincs hivatalosan kimondott vezetője, a tagjai közül pedig egyedül Muhszin al-Fadhit, Oszama bin Láden egyik egykori bizalmasát azonosították. A most 33 éves férfi nevét már több terrortámadáshoz is kötötték korábban, és több al-Kaida csoport pénzügyi támogatója volt.
A Khorasant sok szempontból veszélyesebbnek tartották, mint az Iszlám Államot, mivel az IS-szel ellentétben elsődlegesen nem a Közel-Keleten akartak területeket megszerezni, hanem nyugati támadásokat tervezhettek.
Ezekről pontosabbat nem árultak el a névtelenül nyilatkozó amerikai források, de elemzők azt találgatják, hogy olyan robbanószerkezeteken dolgozhattak, amikkel ki lehet kerülni a reptéri ellenőrzéseket. Állítólag az amerikai hatóságok ezért szigorítottak júliusban a fedélzetre felvihető tárgyak körén. A CNN forrásai szerint egy robbanóanyagokkal átitatott, ruhákból összerakott bomba elkészítésén is dolgozhattak.
A támadásokhoz az IS-szel versengve próbálhattak nyugati tagokat toborozni, és nem kizárt, hogy a csoportnak a nyugati célpontok mellett az Iszlám Állam ellen is harcolnia kellett az al-Kaida szíriai fiókszervezete, az an-Núszra Front mellett. Az ABC News szerint mindenesetre a Khorasan júniusban szövetséget kötött az al-Kaida jemeni ágával, az AQAP-pal.
Az amerikai vezetés vizsgálja, hogy mennyire sikerült meggyengíteni a kedd hajnali támadással a szervezetet. A csoportot feltehetően nem semmisítették meg teljesen, de legalább ötven tagjukat megölték a légi csapásokban.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!