Interjú az Iszlám Állam elfogott terroristájával
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: A közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált
- Szélsőbaloldali tüntetők demonstráltak a brüsszeli Magyar Háznál a Fidesz egyik szövetségese miatt
- Börtönbüntetést kér az ügyészség Marine Le Penre
- Robbanások rázták meg a brazil legfelsőbb bíróság épületét
- Baleset érte a lengyel elnököt, részlegesen elvesztette az egyik ujját
A Szabad Szíriai Hadsereg (SzSzH) elfogta az Iszlám Állam egyik terroristáját, akivel interjút készített a Vocativ nevű itthon eddig kevésbé ismeret média, amely tavaly alakult, és leginkább a web rejtett szegleteiben keres informátorokat és sztorikat.
Az interjút a hadsereg egyik bázisán vették fel, a srácot egy AK 47-essel felfegyverzett őr vitte a stábhoz, akik először inkább azt gondolták, hogy egy szégyellős New York-i hipszterrel van dolguk, mintsem egy terroristával.
Az Abo Abdullah álnévre keresztelt fiú saját bevallása szerint Szaúd-Arábiában született és élt, míg egy évvel ezelőtt belépett az Iszlám Államba. Az SzSzH több hónappal ezelőtt egy harc közben fogta el.
30 nap alatt képezték terroristává
Abdullah szerint a vezetői azt tanították neki, hogy az amerikaiak atheisták, akik le kell mészárolni. Allah miatt lépett be a seregbe, mert úgy érezte, az amerikaiak sok bűnt elkövettek már az iszlám ellen.
Lemennek a mélybe
A Vocativ a Vice-hoz hasonló hírportál, 2013-ban alapították, és olyan információkat, narratívákat keresnek, amelyek kimaradnak a fősodorból, szlogenjük szerint a deep weben, a világháló kevésvé nyilvános felületein kutatnak információk és kapcsolatok után. Körülbelül nyolcvan embert foglalkoztatnak, sokan mentek hozzájuk a New York Times-tól, a CNN-től, vagy éppen a Reuterstől. Több nagy site és tévétársaság is rendszeresen átveszi az anyagaikat, így partneri megállapodásuk van például az NBC-vel és az MSNBC-vel is.
"A reptéren az Iszlám Állam egyik katonája fogadott. Egy lezárt katonai bázisra mentünk, ahol 30 napos kiképzést kaptunk. Ott mindenki közülünk való volt", kezdte a történetét. A kiképzés után indoktrinálták őket, ami nagyjából annyit tett ki, hogy ne bízzanak senkiben, se szíriaiban, se másban. Miközben sok külföldi katona is volt közöttük.
állítja Abdullah. Szerinte nem arab származású amerikaiakról, hanem olyanokról van szó, akik idő közben felvették a vallást. (A Vocativ erre példaként említi a 19 éves Shannon Conley-t, akit a denveri reptéren fogtak el áprilisban, miközben úton volt Szíriába, hogy csatlakozzon az IÁ-hoz.)
De olyan amerikai nőket is látott, akik arab származásúak, de az Egyesült Államokban nőttek fel, viszont csatlakoztak az IÁ-hoz, és hozzámentek az egyik katonához.
Sokan akár 11 ezer dollárt is költöttek azért, hogy Szíriába utazzanak és harcoljanak. Ők nem is kértek fizetést az IÁ-tól. Pedig a terrorszervezet havi 100 dollárt fizetett a szolgálataikért.
Meglepő, ed éppen azután Abdullahot elfogták, rájött, hogy hiba volt belépni az Iszlám Államba, ami csak szükségtelen vérontásba vezeti az embereket. Azóta áldozatként tekint magára. Az amerikai emberekkel nincs problémája, a rokonai az Egyesült Államokban tanulnak, viszont az amerikai politikusokkal van baja, mert úgy gondolja, hogy
Bár elsőre hihetetlennek tűnik, hogy egy terrorista interjút ad egy amerikai hírsite-nak, de mégsem lehetetlen, hiszen az Abdullahot elfogó, mérsékeltnek tartott Szabad Szíriai Hadsereg jó kapcsolatokat ápol Amerikával. A szervezetet több más szabadcsapattal és szervezettel együtt az iszlám szélsőségesek elleni harc részeként 500 millió dollárral támogatja az Egyesült Államok, sőt tanácsadók és kiképzők is érkeztek hozzájuk. Az SzSzH ellenségnek tekint mindenkit, aki civileket öl, de ugyanúgy meg akarja dönteni az Assad-rezsimet, mint az Iszlám Állam előrenyomulását.
Nem látszik még az IÁ elleni harc vége
Az IÁ háborújának egyik legfontosabb terepe az elmúlt hetekben a szíriai-török határnál fekvő Kobani. A város stratégiai jelentőségű, elfoglalásával a határ egy meglehetősen hosszú szakaszát ellenőrizhetett volna a terrorszervezet. Nem véletlenül sújtotta sokszorozódó légicsapásokkal az Egyesült Államok, és a török hadsereg is fegyvert fogott.
A rohamok következtében úgy tűnik, az IÁ kezd kiszorulni a területről, a város épületeiről eltűntek az IÁ zászlói. A harcban az IÁ több száz fegyverese halt meg, míg 160 ezren menekültek el a városból, ahol a dzsihádista szervezet öngyilkos merénylőket is bevetett.
Az IÁ ellen már lassan 60 országot tömörítő koalíció küzd. Míg Kobani védelmére komoly erőket összpontosított az IÁ, nem tűntek el Irakból sem, ahol a nyugati erők már nagyon szeretnék beindítani a rendezéshez vezető folyamatokat. Szíria a három és fél éve húzódó polgárháborújával egy sokkal nehezebben megoldható problémát jelent.