További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
A fergusoni rendőrségnél feltárt faji diszkrimináció nem tipikus, de nem is egyedülálló jelenség az Egyesült Államokban – jelentette ki Barack Obama amerikai elnök a Sirius XM rádió által pénteken sugárzott interjújában.
Az elnök első ízben nyilatkozott az igazságügyi tárca által szerdán nyilvánosságra hozott jelentésről, amely rasszista elfogultságot állapított meg a fergusoni hatóságoknál. A szövetségi vizsgálat szerint a város rendőrségén, a helyi börtönben és a bíróságon is folyamatosan hátrányos megkülönböztetésben részesítették az afroamerikaiakat – írja az MTI.
Ferguson az a Missouri állambeli város, ahol egy fehér rendőr, Darren Wilson tavaly augusztusban agyonlőtt egy 18 éves afroamerikai fiatalt, Michael Brownt. Az igazságügyi minisztérium ugyancsak szerdán közölte, hogy nem emel szövetségi vádat az emberi jogok megsértésének címén Wilson ellen, akit tavaly novemberben az illetékes vádesküdtszék sem állított bíróság elé.
Az elnök pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy 50 évvel az Egyesült Államokban döntő polgárjogi változásokat hozó menetelések után is "szükség van a kollektív fellépésre és a mobilizációra".
"Nem hiszem, hogy ez (a fergusoni helyzet) tipikus lenne abból a szempontból, hogy mi történik az országban, de ez nem egy elszigetelt incidens" – mondta Obama. "Úgy gondolom, vannak olyan körülmények, amelyekben a települések közösségei és a bűnüldöző szervek között megszűnik a bizalom, és egyes személyek vagy teljes hivatali részlegek nem rendelkeznek olyan kiképzéssel, vagy nincsen felettük olyan ellenőrzés, amely azt biztosítaná, hogy mindenkit védjenek és szolgáljanak, ne csak egyeseket" - mondta.
Barack Obama az igazságügyi vizsgálat közzétételén kívül abból az alkalomból is nyilatkozott, hogy szombaton beszédet mond majd az Alabama állambeli Selmában, ahol nagyszabású megemlékezést tartanak arról, hogy 1965. március 7-én az Edmund Pettus hídon fehér rendőrök szétvertek egy Martin Luther King vezette polgárjogi menetet.
Az Egyesült Államok első afroamerikai elnöke legutóbb 2007-ben, még a demokrata előválasztási küzdelem idején járt Selmában. Akkor a 60-as évek polgárjogi harcosait követő nemzedékek felelősségéről beszélt a küzdelem folytatásában.
Az elnök pénteken a Dél-Karolina állambeli Columbiában arról beszélt, hogy a ma folytatott harc fontos része egy "tisztességes és igazságosabb büntető igazságszolgáltatási rendszer" megteremtése. Hangsúlyozta, hogy a fiataloknak miként egy fél évszázada, ma is fontos szerepük van ebben a küzdelemben.
A King életéről szóló, Ava DuVernay rendezte Selma című film egyébként az amerikai filmakadémia idei díjkiosztó gáláján Oscar-díjat kapott a John Stephens és Lonnie Lynn szerezte Glory című számért, a legjobb eredeti filmdal kategóriában.