Törökország nemzeti konzultáció nélkül is tudja, mit kell tennie a menekültekkel
Az év végéig még mintegy 800 ezren hagyhatják el a polgárháború sújtotta Szíriát, így a szomszédos Törökországban akár a 2,5 milliót is elérheti majd a menekültek száma – ez az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) vezetőjének becslése. Helen Clark a Hürriyet Daily News angol nyelvű török napilap hétfői számának (melyet az MTI szemléje nélkül észre nem vettünk volna) azt mondta, a szír polgárháború elől menekülők közül nem mindenki Törökországot választja, vannak, akik Jordánia és Libanon felé próbálkoznak, de ez elenyésző kisebbséget jelent csak.
egészen pontosan kétmillió ember, ezek közül 1,7 millióan érkeztek Szíriából, 300 ezren pedig az Iszlám Állam iraki területeiről. Egyébként ők valószínűleg jobb helyzetben vannak, mint a magyarországi menekültek, hiszen Clark szerint rengeteg vívmány segíti őket:
- egy nemrég elfogadott törvény szerint a menekültek munkát tudnak vállalni,
- a menekülttáborok „a legjobbak a világon”,
- egy kártyás jegyrendszer segíti azokat, akik kiszorultak a menekülttáborokból.
Az UNDP vezetője emlékeztetett arra is, hogy a török hatóságok (saját adataik szerint) 6 milliárd dollárt költöttek eddig a szíriai menekültek megsegítésére, és mindössze 300 millió dollárt kapott erre a célra a nemzetközi közösségtől. Csak összehasonlításképp: a magyar kormány évi harminc-egynéhány ezer illegális bevándorló miatt tartja fontosnak a nemzeti konzultációt, és riogat bevándorlók inváziójával.
Clark a kevéssé feltűnő belső emigránsokra is felhívta a figyelmet, hiszen minden harmadik szír, azaz 7,5 millióan vesztették el otthonukat a 2011 márciusa óta tartó polgárháborúban.
Képzeljék el, mi van akkor, ha ez a 7,5 millió ember Törökországba, Libanonba, Jordániába, Irakba, Egyiptomba vagy Európába akar menni!
noszogatta átfogó politikai megoldás felé a potenciális célországokat a volt új-zélandi kormányfő.