Kínában Nyolc Kincs kásával kínozzák a korrupt pártvezetőket
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Sose gondolták volna, hogy Kínában folyik a világ legnagyobb korrupcióellenes küzdelme, ugye?
Márpedig amióta 2012-ben Hszi Csin-ping lett a Kínai Kommunista Párt főtitkára, soha nem látott tisztogatás kezdődöttaz elitben. A kormányzat soraiból, a helyi tanácsokból, a katonaságból, sőt a legfelsőbb pártszervekből is igyekeznek kigyomlálni a korrupt embereket. Ahogy a pártfőtitkár-államelnök a csak 2013-ban 180 ezer embert érintő tisztogatást igazi kínai metaforával jellemezte:
a tigriseket és a legyeket is elkapjuk
A persze kőkemény hatalmi érdekeket – ugye az egypártrendszer vastörvénye alapján a politikai küzdelem kizárólag a hatalmi berkeken belül folyhat - is szolgáló kampány nagyon népszerű, a Vice lebilincselő riportja pedig ennek az antikorrupciós hadjáratnak az árnyékhadseregét mutatja be.
Azért árnyék, mert a korrupcióellenes küzdelem élcsapata nem a mélyen korrumpálódott rendőrség, és nem is a titkosszolgálat (ami a már visszavonult, ennek ellenére 2014 nyarán eljárás alá vont Csu Jong-kang befolyása alatt áll), hanem a KKP „Központi Pártfegyelem Ellenőrző Bizottsága"
Nyolc kincs mártás kommunista módra
A KKP KPEB pártfegyelem megszegésének vádjával keresi meg a vádlottakat. Ez a shuanggui-nak nevezett eljárás a párt belügyének számít, ennek ellenére a pártnyomozók úgy eltüntetik a korrupcióval vádolt funkcionáriusokat, mint a CIA a terroristagyanús embereket.
Hetekre, hónapokra elhurcolják a kiszemeltet valamilyen titkos bázisra, és ott keményen megdolgozzák. A teljesen elszigetelt rabot váltott kihallgatók bombázzák ugyanazokkal a kérdésekkel, várva, hogy a monotóniában megtörnek, és beismerő vallomást tesznek. Vád nem hangzik el, ügyvéd sem jelenik meg, csak a vallatók és az “elhajló”.
A módszerekben a kínai kínzás évezredes hagyományai – a parázsba dugott arc és az amerikai titkosszolgálati szlengben waterboarding-nak nevezet vizes fojtogatás – keverednek a Sötétség délben-ből ismert kommunista lelki terrorral. A ritka beszámolók egyike szerint a fogvatartottakat
Arra azért nagyon ügyelnek, hogy ne forduljanak elő halálesetek, hiszen a bűnvallóknak a bíróság előtt is vissza kell mondaniuk vallomásukat. Egyetlen esetben fordult elő, hogy valakit túl sokat merítettek a jeges víz alá, de az ő hat vallatójának bíróság előtt kellett felelnie.
És hogy miért terjed el ez a törvényen- és hatóságokon kívüli vallatás?
- Tudatosítja a kapitalizmusban elpuhult párttagokban a kommunista dogmát, hogy nem a Törvény, hanem a Párt az első.
- Gyakorlatban is alkalmazza azt a visinszkiji alaptételt, miszerint „a bizonyítékok királynője a beismerő vallomás”
- Megkerüli a korrupt rendőrséget, és ezzel a KKP KPEB tagjait a nyilvánosságban igazságosztó szerepben tünteti fel.
- Az elszigeteltséggel könnyen meg lehet félemlíteni a legbefolyásosabb párttagokat is, akik hozzászoktak ahhoz, hogy minden helyzetben el tudnak érni valakit.