Líbiai forgatókönyv jöhet Szíriában
További Külföld cikkek
- Ferenc pápa kinevezte az első nőt egy vatikáni hivatal élére
- Grönlandra utazik Donald Trump fia, miután az elnök bejelentette, hogy igényt tart a Zöldföldre
- Szijjártó Péter szerint Ukrajna ismét nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot
- Civilekre támadó férfit lőtt le a szerb rendőrség
- Donald Trump hozzácsatolná Kanadát az Egyesült Államokhoz
Az Egyesült Államok úgy döntött, hogy engedélyezi a légicsapásokat az általa kiképzett szír felkelők megvédelmezésére, legyen szó bármely támadóról, akár a szír kormányerőkről is - közölték amerikai tisztségviselők vasárnap.
Barack Obama elnök döntése fokozhatja az amerikai szerepvállalást a szíriai konfliktusban – írta az MTI.
Az amerikaiak nem a szír kormányerők, hanem az Iszlám Állam (IS) nevű szélsőséges iszlamista szervezet elleni harc érdekében képezik ki a felkelők egyes csoportjait. Azonban a szíriai kaotikus viszonyok közepette nemcsak az IS fegyveresei jelentenek veszélyt ezekre a felkelőkre, pénteken például az egyik Washingtonnal szövetséges szíriai felkelőcsoport támaszpontját az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat helyi ágának tartott an-Nuszra Front fegyveresei támadták meg, a rajtaütésben legalább öten életüket vesztették, tizennyolcan pedig megsebesültek.
A közvetlen beavatkozás lehetősége hasonló utat jelent, mint amit a NATO választott Líbiában 2011-ben, amikor lényegében a Moammar Kadhafi rezsimje ellen felkelők védelmében vetette be légerejét, hivatalosan abból a célból, hogy a diktátor légierejét fölre kényszerítve repüléstilalmi zónát hozzon létre és biztosítsa annak fenntartását.
Erről az ENSZ – az akkor formálisan Dmitrij Medvegyev elnökségével irányított, de a gyakorlatban az épp két elnöki ciklus között kormányfőként tevékenykedő Vlagyimir Putyin vezetése alatt álló Oroszország tartózkodása mellett – határozatot is hozott.
Moszkva szerint azonban a NATO túllépte a mandátumot, lényegében közvetlenül beavatkozott a líbiai felkelők mellett. Hasonló ENSZ-hozzájárulásra Szíriában nincsen esély az orosz vétó miatt, így az amerikai döntés ezt megkerülve született.
Az amerikai hadsereg májusban indított kiképzési és felfegyverzési programot Törökország területén azzal a céllal, hogy a politikailag mérsékeltnek tartott szíriai felkelőket harcképessé tegye az IS ellen. Washington egy évre 5400 harcos kiképzését irányozta elő, ennek a tervnek azonban eddig csak a töredéke valósult meg, sok jelentkező ugyanis nem bizonyult alkalmasnak a feladatra, míg mások lemorzsolódtak.
Az Egyesült Államok által terrorszervezetnek tartott an-Nuszra Front folyamatosan próbálja gyengíteni az amerikaiak támogatását élvező felkelőket. Tavaly a Szíriai Forradalmi Fronttal számolt le, amely bukásáig az egyik legerősebb felkelőcsoportnak számított a közel-keleti országban.
Szíriában több mint négy éve dúl polgárháború, amelyben mérsékelt és szélsőséges felkelőcsoportok egymás és Bassár el-Aszad elnök ellen is harcolnak. Ankara és Washington nemrég arról döntött, hogy együttes erővel nyújt légi támogatást Észak-Szíriában az Iszlám Állam ellen harcoló felkelőknek, és velük közösen megtisztítja a török határ menti területeket a dzsihadistáktól.