USA: Mustárgáz nyomait találták az Iszlám Állam rakétáján
Mustárgáz nyomait fedezték fel egy, az Iszlám Állam (IS) nevű dzsihadista terrorcsoport fegyveresei által az iraki kurd erők állásaira kilőtt lövedéken, jelentette be az amerikai hadsereg. Az IS ellen beavatkozó nemzetközi erők vezérkari főnöke, Kevin Killea dandártábornok hangsúlyozta, az előzetes vizsgálatok eredménye még nem jelent kétségbevonhatatlan bizonyítékot, ezért további vizsgálatokat végeznek, amelyek eredménye néhány hét múlva várható.
A vegyifegyver-támadás augusztus 11-én történhetett az iraki Kurdisztán fővárosától 40 kilométerre fekvő Mahmúrnál. A lövedéket az iszlamisták ellen harcoló kurd katonák juttatták el az amerikai hadsereghez, írja az MTI.
Név nélkül nyilatkozó amerikai tisztségviselők arról tájékoztatták a CNN hírcsatornát, hogy megvizsgáltak egy másik, három héttel ezelőtti támadásból származó lövedéket is, és azon is mustárgáz nyomait fedezték fel.
Szakértők szerint a Közel-Keleten hatalmas területeket ellenőrző Iszlám Állam szélsőségesei Szíriában juthattak mustárgázhoz. Damaszkusz 2013-ban azt állította, hogy mustárgáz-készleteit a hadserege, illetve nemzetközi ellenőrök megsemmisítették. Az ellenőrök ugyanakkor sohasem tudtak meggyőződni arról, hogy a szíriai kormány földbe ásott gödrökben valóban elégettetett-e több száz tonnányi mustárgázt, ahogyan állította. Az amerikai hírszerzés arra gyanakszik, hogy a rezsim hadserege elrejthette vegyifegyver-készleteinek egy részét.
Amerikai hírszerzők szerint a terrorszervezet korábban klórgázt alkalmazhatott Irakban. A klór ugyanakkor nem tiltott vegyi anyag. Az Egyesült Államok korábban klórgáztámadásokkal vádolta meg a szíriai hadsereget, amit Damaszkusz tagadott. Szíriának a mustárgáz mellett olyan ideggázokból is voltak készletei, mint a szarin és a VX.