Európa már nem akar újabb menekülthullámot

2015-09-21T083204Z 1113960895 LR2EB9L0NP58X RTRMADP 3 EUROPE-MIG
2015.09.22. 07:47
Aligha fogja megoldani az EU menekültügyi gondjait a kvóták elosztása, ezt Brüsszelben is tudják. Az EU ezért a menekültek távoltartásában bízik, és a határok megerősítésében, bár eközben ehhez nagy kompromisszumokat kell kötnie a humanitárius elvekkel, amelyeket szóban még mindig elsőrendű fontosságúnak tart.

Ahhoz képest, hogy milyen nehezen hozták tető alá, nagy siker lenne, ha kedden az EU belügyminisztereinek találkozóján jóváhagynák a 120 ezer menekült elosztását az EU-tagországai között, valójában azonban ettől még mérhetetlenül messze van Európa a menekültválság rendezésétől. Ami pedig a menekültáradat megállításához vezetne, az vagy kivitelezhetetlen, vagy távolról sem olyan humánus megoldás, mint amilyennek lennie kellene, már ha komolyan vennénk a brüsszeli nyilatkozatokat. Ezek lennének a feladatok:

  • Az EU határainak megerősítése
  • Menekülttáborok intenzívebb EU-s finanszírozása Törökországban, Libanonban, Jordániában és újak létesítése a térségben
  • Hotspotok felállítása Görögországban, Magyarországon és Olaszországban
  • A helyzet rendezése Szíriában

A legutolsó pont lenne persze a lényeg, de ehhez Európa önmagában kevés: az Egyesült Államok és Oroszország nélkül erre nincs is mód, Francois Hollande nyilatkozata, hogy a francia légierő bevetésére szükség lesz Szíriában nem is arról szól, hogy a francia elnök önálló katonai beavatkozásra készül. Sokkal fontosabb, hogy Washington és Moszkva már egyre többször emlegeti a nemzetközi koalíció létrehozását. Persze a katonai beavatkozás sem a megoldás szinonimája, mint azt Líbiában, Afganisztánban és Irakban láthattuk.

Mindenesetre az előrejelzések szerint, ha az Iszlám Állam beveszi Damaszkuszt, az újabb 2,5 milliós menekültáradatot indíthat el Szíriából. Így akár a gyors katonai beavatkozás is indokolt lehetne. De mivel ez szinte közvetlenül Bassar Aszad elnöki erőinek támogatását jelentené, még meg kell találni a formulát, amivel ez Washington presztízsvesztesége nélkül megvalósítható.

A fentiek miatt most csak azokat a pontokat vizsgáljuk meg, amelyek elméletben valóban az EU-n múlnak.

Hajó igen, kerítés nem, vagy mégis

Az egyik új szlogen a határok megerősítése lett. Ebből csak az valósult meg, ami senkinek sem célja: a schengeni övezetben tucatszám léptettek életbe ideiglenes határellenőrzést a német-cseh, a német-osztrák, az osztrák-szlovén, a szlovén-magyar határon, de még a finn-svéd vonalon is, és Dánia is fokozta az ellenőrzést a német határszakaszon. Szlovénia három napra megszüntette a vonatközlekedést is Zágráb és Ljubljana között, Horvátország pedig lezárta több határátkelőhelyét is Szerbiánál.

Mindez egyrészt nem állította meg a menekültáradatot, másrészt semmi köze az új szlogenhez, az ugyanis az EU külső határainak megerősítésére szólna, elsősorban Görögországnál.

A múlt héten az EU bővítési biztosa is elmondta egy konferencián, hogy ehhez Athén a hadsereget is bevethetné, Johannes Hahn szerint azonban ennek érdekében a görögök még semmit sem tettek.  Emellett fontos lenne a többi mediterrán EU-tag részvétele is a tengeri határok ellenőrzésében a görög felségvizeken.

Ugyanakkor, ha nem is kifogásolta a magyar kerítést a szerb határon, attól ódzkodott, hogy azt a határok megerősítésének nevezze.

A közös határvédelem ötletével tulajdonképpen egybecseng Szijjártó Péter Szerbiában tett pénteki nyilatkozata. A magyar külügyi és külgazdasági miniszter még tovább is ment, szerinte uniós erőt kell létrehozni Görögország védelmére, ebben Magyarország is kész részt vállalni.

Az persze kérdés, mit kellene tennie a megerősített határőrségnek az embercsempészek gumicsónakjain fejenként 1200 dollártért életük kockáztatásával Görögországba igyekvőkkel. „Megmenteni” – szólt a Carnegie Europe elemzője, Marc Pierini válasza az Index kérdésére. Hogy ez nem állítja meg a menekültáradatot, noha a határok megerősítésétől ezt várják, arra az elemző válasza csak ennyi volt: nagyon komplex problémáról van szó.

Maradjanak, ahol vannak

Persze mindennek már több értelme van, ha teljesül a második pont, és Brüsszel Ankarával megegyezve hatalmas pénzeket önt a törökországi menekülttáborokba – úgy, hogy azok valóban ott hasznosuljanak. Az EU egymilliárd eurót is kész erre szánni.

Törökországban 1,9 millió szíriai menekült él, bár csak negyedük-ötödük van táborban, a többiek kívül próbálnak meg valami keresetre szert tenni, hogy túléljenek, amíg idővel visszatérhetnek Szíriába, vagy azért, hogy Európába menjenek, a nyíltan működő csempészek segítségével. Ők az európai menekültválság ellenére jóval kevesebben vannak, mint azok, akik Törökországban húzzák meg magukat.

Hahn szerint Törökország délkeleti részének fejlesztésére is szükség van – itt van a menekültek legnagyobb része – , és ha gyors megállapodás születik Törökországgal a pénzek felhasználásáról, akkor első körben az EU százmillió eurót át is irányíthat.

Mindez azonban előrevetíti, hogy Törökországot biztonságos országgá kell nyilvánítani. Katarina Mathernova, a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága (DG NEAR) képviseletében elismerte, hogy megbeszélések folynak erről az EU-ban. És Hahn nem véletlenül mondta, hogy elismerés illeti Törökországot a táborokban biztosított jó körülményekért. (Ezt a kijelentést némiképp árnyaló helyszíni riportjainkat itt és itt olvashatja.)

A Törökországban csak korlátozottan szabad kijárást biztosító menekülttáborok felminősítése erős túlzás – bár el kell ismerni, hogy az EU jóval kisebb tömegeket jóval rövidebb ideig sem tudott megnyugtatóan kezelni –, és meglehetősen nagy cinizmus kell ahhoz, hogy ezeket a táborokat kínálja fel az EU a hosszabb távú berendezkedéshez menekültek millióinak. Az sem világos, hogyan lehet majd a menekültekkel elfogadtatni és betartatni, hogy ne mozduljanak messzire a menekülttáborból úgy, hogy ezt még mindig humánusnak lehessen nevezni.

Persze van EU-nyelven megfogalmazott formula erre is: ez azért jó a menekülteknek, mert ezzel megkíméljük őket attól, hogy nekivágjanak az életüket veszélyeztető hosszú útnak.

Libanon és Jordánia összesen további 2,5 millió fő menekültet tart el, az ő megsegítésükre is kész áldozni az EU.

Mazsolázni a menekültekből

Brüsszel elvi lehetőségként fenntartaná a közel-keleti térségben maradó menekültek számára, hogy az EU-ban telepedjenek le, és hogy ezt a folyamatot már a távoli menekülttáborokban is elindítsák, a kockázatos és az embercsempészeket gazdagító út megtétele nélkül. Ez volna az áttelepítési program, a resettlement. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) meghatározása szerint az áttelepítési folyamatba azok a menekültek kerülhetnek, akik hazájukat elhagyva már menedéket kaptak egy országban, de volna egy harmadik ország, amely befogadná őket.

A nyelveket beszélő, kvalifikált menekülteknek nyilván nagyobb esélyük van részt venni a programban. Ez munkaerőpiaci és integrációs szempontból érthető, de mindenkit egyetemesen érintő, humánus megoldásnak nem lehet nevezni. Ez 20 ezer embert érinthetne az EU részéről és 10 ezret az Egyesült Államok részéről, bár Washington ígéretet tett arra, hogy növelnék a szíriaiakra szánt keretet.

Brüsszelben is biztosak benne, hogy a menekültáradat nem fog megállni a következő években. Hahn 20 millió potenciális menekültet vizionált. Nyilvánvaló, hogy a menekülttáborokra szánt legnagyobb pénzpumpák beindulása ellenére is lesznek, akik inkább kezükbe vennék a sorsukat és mielőbb az EU területére lépnének, továbbra is a zöld határt választva.

Miattuk volna szükség a hotspotokra, amelyek az eredeti elképzelések szerint EU határállamaiban jönnének létre, Görögországban, Olaszországban és Magyarországon. Az itt azonosított, regisztrált és menedékjogra igazoltan igényt tartónak bizonyult embereket innen osztanák el a tagországok között az áthelyezés – relocation – folyamatában.

Ezek a pontok még létre sem jöttek, de már vissza is nyesnék őket. Olaszországban későbbre halasztották a megnyitást, Magyarország pedig úgy tűnik, elérte, hogy ne is jöjjön létre ilyen állomás a területén.

Kitelepítő betelepítés

„Mi fogjuk eldönteni, hogy kik jöjjenek az országunkba, és hogyan” – jelentette ki az ausztrál kormányfő még 2001-ben, tető alá hozva a Csendes-óceáni Rendezésként ismert megállapodást. John Howard kormánya ezzel a megállapodással kapott lehetőséget, hogy Nauruban és Pápua-Új Guineában hozzon létre menekülttáborokat, ahová a főként Indonéziából, Srí Lankából és Mianmarból érkező menekülteket helyezte el. Többségüket a parti őrség kapta el a tengeren, de volt olyan, is aki elérte az ausztrál partokat, mégis az országtól ezer kilométerre lévő szigeten lévő menekülttáborban kötött ki.

Az Ausztrál Munkáspárt 2007-es győzelmével leállt a program, a naurui tábort 2008-ban be is zárták, a menekülteket Ausztráliában telepítették le. Igaz, nyílt egy újabb, a Karácsony-szigeten, de ez legalább Ausztráliához tartozó terület.

2012-re aztán a menekültek számának emelkedése láttán – ez abban az évben egyébként 17 ezer embert jelentett a 30 milliós országban – a Munkáspárt is eljutott oda, ahová Howard kormánya: felélesztette a Csendes-óceáni Rendezést, újranyitotta a naurui tábort, és Pápua-Új Guineát is bevonta ismét, sőt , felmerült Kelet-Timor is menekülttábor bázisaként, de az igazi újítást Kambodzsa jelentette: tavaly szeptemberben a délkelet-ázsiai országgal Ausztrália megállapodást kötött, hogy ott telepedhessenek le ausztrál költségvetési pénzen a menekültek.

Miközben Canberra  Kambodzsát infrastruktúrában hiányos, orvosi ellátásra kevéssé alkalmas, közbiztonsági helyzetében ingatag országként írta le, a menekültek előtt perspektivikus, gyorsan fejlődő államról beszélt.

Nem mintha túl meggyőző lett volna: mindeddig három iráni és egy mianmari vállalta, hogy a '70-es években Pol Pot vörös khmereinek népirtásáról hírhedté vált országban telepedjen le. A lakhatást, a beilleszkedéshez szükséges nyelvtanfolyamok költségeit és az egészségügyi ellátást Ausztrália biztosítja, emellett Kambodzsa költségvetése 40 millió dollárral gyarapodik, függetlenül attól, hány menekültet fogad be.

Az ügylet a csekély érdeklődő miatt láthatóan nem volt túl megterhelő Kambodzsának, két hete azonban az ország belügyminiszterének szóvivője lényegében a szerződés felmondásáról számolt be. „Országunk helyzetére tekintettel nem fogadhatjuk emberek százait, ezreit. Minél kevesebbet fogadunk vissza, annál jobb” – közölte Khieu Sopheak. A Phnom Penh-i döntés azonban Ausztrália szerint nem jelenti a stratégia kudarcát. Vagy sikerül mégis rábírni Kambodzsát, hogy tartsa életben a szerződést – bár az eddig sem volt túl eredményes –, vagy más területeket vonnak be.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Ilie Bolojan lesz Románia ideiglenes államfője

Ilie Bolojan lesz Románia ideiglenes államfője

Az elnökválasztás első fordulóját májusban tartják.

február 12., 21:25

  • Külföld
Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal

Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyinnal

Az amerikai elnök szerint azonnali béketárgyalások kezdődhetnek.

február 12., 18:35

  • Külföld
Magyarországon egyelőre nem jött be a boltbojkott, de a horvátoknál kiválóan működött

Magyarországon egyelőre nem jött be a boltbojkott, de a horvátoknál kiválóan működött

„Aki teheti, egyáltalán ne vásároljon!” – javasolták a magyar szervezők.

február 13., 06:01

  • Külföld
A balti államok már minden hidat felégettek az oroszok előtt

A balti államok már minden hidat felégettek az oroszok előtt

De mi a helyzet máshol?

február 12., 20:33

  • Külföld
Több mint száz halászt mentettek ki egy úszó jégtábláról

Több mint száz halászt mentettek ki egy úszó jégtábláról

Nem mindenki örült a mentőalakulatoknak.

február 13., 07:45

  • Címlapon
Kocsis András Sándor: Orbán Viktort rendkívül megvezették kínai barátai

Kocsis András Sándor: Orbán Viktort rendkívül megvezették kínai barátai

A szociológus szerint Magyarország áldozata lett Hszi Csin-ping tervének.

33 perce

  • Külföld
Donald Trump éppen élő egyenes adásban veri szét a szövetségi kormányzatot

Donald Trump éppen élő egyenes adásban veri szét a szövetségi kormányzatot

Tömeges elbocsátások: több mint 200 ezer munkavállaló lehet érintett.

47 perce

  • Külföld
Bűnösnek vallotta magát Donald Trump egykori jobbkeze, de mégsem megy börtönbe

Bűnösnek vallotta magát Donald Trump egykori jobbkeze, de mégsem megy börtönbe

Steve Bannont csalással vádolták.

február 12., 06:49

  • Külföld
Újabb kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az Európai Bizottság

Újabb kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az Európai Bizottság

Arról is döntöttek, hogy keresetet indítanak az Európai Unió Bíróságán Magyarország ellen.

február 12., 16:08

  • Külföld
Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?

Mit jelent Ukrajnának az amerikai támogatások felfüggesztése?

A civil, egészségügyi, infrastrukturális, gazdasági és humanitárius szférát érinti.

február 12., 15:33

  • Címlapon
Kiszivárgott Orbán Viktor balatonfüredi beszéde, el akarják foglalni Brüsszelt

Kiszivárgott Orbán Viktor balatonfüredi beszéde, el akarják foglalni Brüsszelt

Kihelyezett frakcióülést tartott a Fidesz–KDNP.

8 perce

  • Címlapon
Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Az oroszok szerint Vlagyimir Putyin dönt a folytatásról.

tegnap, 14:03

  • Külföld
Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére

Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére

A külügyminiszter szerint végre itt a lehetőség, hogy „reményeink beteljesüljenek”.

február 13., 08:43

  • Külföld
Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját

Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját

Az egykori autóversenyző korábbi testőre is érintett az ügyben.

február 13., 08:33

  • Külföld
A volt litván külügyminiszter szerint fel kell függeszteni Magyarország szavazati jogát

A volt litván külügyminiszter szerint fel kell függeszteni Magyarország szavazati jogát

Úgy véli, ha az EU nem cselekszik, akkor nem csak Magyarországot fogja érinteni a válság.

február 12., 14:34

  • Külföld
Meglepő indokkal tiltották ki az egyik legismertebb amerikai lapot a Fehér Házból

Meglepő indokkal tiltották ki az egyik legismertebb amerikai lapot a Fehér Házból

Nem hajlandóak végrehajtani Donald Trump egyik rendeletét.

február 12., 08:24

  • Külföld
Követőit uszította rá egy síközpontra egy olasz influenszer

Követőit uszította rá egy síközpontra egy olasz influenszer

A település vezetője a hadsereg bevetését kérte.

február 12., 10:42

  • Külföld
Koppenhága visszavág: Dánia megvenné Kaliforniát

Koppenhága visszavág: Dánia megvenné Kaliforniát

A dánoknak több napsütésre van szükségük.

február 12., 08:40

  • Címlapon
Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Csatlakozhat a Fidesz EP-frakciójához az AfD, széteshet a Szuverén Nemzetek Európája

Gulyás Gergely legutóbb még nem látott erre sok esélyt.

tegnap, 21:21

  • Külföld
Már tudni lehet, amit eddig csak sejtettünk, Izraelnek van atombombája

Már tudni lehet, amit eddig csak sejtettünk, Izraelnek van atombombája

A zsidó állam megvezette a CIA-t.

február 12., 14:00

  • Külföld
Államfővé választotta a görög parlament Konsztantinosz Taszulasz egykori házelnököt

Államfővé választotta a görög parlament Konsztantinosz Taszulasz egykori házelnököt

Januárban demonstrációt tartottak a jelöltsége miatt.

február 12., 12:14

  • Külföld
Magyar hatóságok által körözött embercsempészt fogtak el

Magyar hatóságok által körözött embercsempészt fogtak el

Egy bűnszervezet vezetőjeként azonosították.

február 12., 10:30

  • Külföld
Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota

Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota

A támadónál fegyver is volt, de azt nem használta.

február 13., 06:58

  • Külföld
Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat

Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat

Palermo ügyészsége 188 embert tartóztatott le.

február 13., 08:26

  • Külföld
Robbanás volt egy tajvani bevásárlóközpontban, legalább öten meghaltak

Robbanás volt egy tajvani bevásárlóközpontban, legalább öten meghaltak

Feltehetően gázrobbanás történt, heten megsérültek.

február 13., 10:03

  • Külföld
Kigyulladt egy felhőkarcoló Argentínában

Kigyulladt egy felhőkarcoló Argentínában

Buenos Aires egyik luxusnegyedében történt az incidens.

február 12., 08:21

  • Címlapon
Az olasz futball fekete napja, a Bayern München a 94. percben menekült meg az égéstől

Az olasz futball fekete napja, a Bayern München a 94. percben menekült meg az égéstől

Elképesztő thriller után jutott tovább a Benfica a BL-ben.

tegnap, 23:04