Egy nap alatt 1800 menekültet mentettek ki a tengerből
Több mint 1800 Európába tartó menekültet mentettek meg hétfőn az uniós tagállamok hajói a Földközi-tengeren Líbia partjaihoz közel - írja az MTI. Az olasz hatóságok összesítése szerint a hat hajóról kimentett 1830 ember közül
- 949-et az olasz parti őrség,
- 242-őt az akcióhoz csatlakozott ír parti őrség egyik hajója,
- 639-et pedig a Királyi Haditengerészet fregattja
mentett ki a tengerből. Az európai uniós tagállamok határellenőrzési ügynökségének (Frontex) legfrissebb adatai szerint
A legtöbben Szíriából jönnek, de sokan érkeznek Irakból, Afganisztánból, Afrikából és máshonnan.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) legfrissebb jelentése szerint az idén már legkevesebb 2600 ember veszítette életét a Földközi-tengeren a veszélyes átkelés közben, a tavalyi egész évi 3279-cel szemben.
A Líbiai Vörös Félhold szóvivője hétfőn arról számolt be, hogy legkevesebb kilencvenöt menekült holttestét vetették partra a hullámok az utóbbi öt nap során.
Ahogy arról írtunk, Líbiában összeomlott a 2011-ben indult demokratikus átmenet, és ami talán még rosszabb, összeomlott maga az állam is: jelenleg két kormány van, mellettük számtalan milícia harcol egymással a településekért. A határokat vagy kikötőket nem nagyon ellenőrzik, különösen azon a 200 kilométeres Sirte-i tengerszakaszon nem, melyet már az Iszlám Állam ellenőriz.
Ez lehet az új Szíria
A nagy menekülthullámban elfeledkeztünk Líbiáról. Pedig a kettős kormányzat, a milíciák és az Iszlám Állam között félmillió menekült vár a partokon.
Az Index menekülttérképe itt elérhető.