A menedékkérők összevarrják a szájukat a görög-macedón határon
További Külföld cikkek
- Biztonsági intézkedések mellett kezdődött meg a második félév a horvát iskolákban
- Ferenc pápa kinevezte az első nőt egy vatikáni hivatal élére
- Grönlandra utazik Donald Trump fia, miután az elnök bejelentette, hogy igényt tart a Zöldföldre
- Szijjártó Péter szerint Ukrajna ismét nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot
- Civilekre támadó férfit lőtt le a szerb rendőrség
Macedón források szerint ezer-ezerötszáz ember, a görög média szerint három-négyezren torlódtak fel a macedón-görög határon, miután múlt csütörtök óta Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Macedónia úgy döntött, nem fogadja a gazdasági bevándorlókat. Utóbbi csoportba azokat sorolják, akik nem háborús övezetből, vagyis nem Szíriából, Irakból vagy Afganisztánból érkeztek.
Az elutasítottak közül sokan tábort vertek a görög–macedón határon, és abban reménykednek, hogy valamikor továbbmehetnek. A tudósítások szerint főként marokkóiak, eritreaiak, irániak és pakisztániak várakoznak a görög oldalon.
Nagyjából 20-25 fő éhségsztrájkba kezdett, nagyjából százan pedig tüntetni kezdtek. Idoméniben négy iráni férfi összevarrta a száját, hogy ezzel tiltakozzon a balkáni országok korlátozása ellen.
A macedón hatóságok a fokozódó elégedetlenség és a tüntetések miatt a helyszínre vezényeltek körülbelül száz rohamrendőrt is, de egyelőre még nem kellett őket bevetni. A feltorlódott tömeg miatt a Thesszalonikiből Macedóniába tartó vonatok ötödik napja nem jutnak át a határon. A görög hatóságok buszokkal Athénba próbálják visszaszállítani azokat, akiket nem engednek be Macedóniába. Sokan már alternatív útvonalakat keresnek, hogy eljussanak Németországba vagy Észak-Európába.
Gjorge Ivanov macedón elnök arra figyelmeztetett, hogy azok, akik nem háborús övezetből érkeztek, lassítják a szírek, az irakiak és az afgánok beengedését is. De sokan vannak azok is, akik azért nem léphetnek be Macedóniába, mert nem regisztráltak a görög menekülttáborokban.
Nem lehet egy egész nemzetet vagy népet gazdasági bevándorlónak nevezni! Ezzel Szerbia az emberi jogok, valamint a menedékjogról szóló törvények megsértését kockáztatja!
– mondta Radoš Djurović, a menedékkérők védelmével foglalkozó központ vezetője az RTS hírcsatornának. Djurović szerint törvényellenes a menekültek származási ország szerinti osztályozása. „Ezzel csak az embercsempészek és a bűnözők bevételei növekednek majd” – mondta a jogvédő.