Durva választ ad Putyin a törököknek
További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
Egy sor kemény döntést hozott Putyin Törökország ellen, válaszul arra, hogy lelőtték egy bombázójukat, amely állítólag belépett a török légtérbe.
- Oroszország légvédelmi rakétákat telepít Szíria területére, hogy megvédje gépeit, számolt be a CNN. A lépés azért erős figyelmeztetés, mert sem az ISIS-nek, sem a lázadóknak nincs légi ereje, így a fegyverek csak az európai, amerikai, vagy török erők ellen vethetőek be.
- Oroszország vízumkényszert vezet be a török állampolgárok számára, idézi a Guardian az orosz külügyminisztert. Szergej Lavrov szerint a török állampolgárok január elsejétől csak vízummal léphetnek be országukba.
- Oroszország egy sor gazdasági szankció bevezetését is ígérte. A kormány betiltotta, hogy az utazási irodák Törökországba szervezzenek utakat. A Törökországban tartózkodó orosz állampolgárokat pedig felszólították, hogy térjenek haza. Tavaly 4,4 millió orosz nyaralt Törökországban.
A harag napja
A konfliktust élezheti, hogy a török kormányfő nem kért bocsánatot az orosz gép lelövése miatt. Erdogan kijelentette, hogy legközelebb is így cselekednének, ha megsértik a légterület. Ugyanakkor Erdogan reményét fejezte ki, hogy a közelgő párizsi klímacsúcson megbeszélhetik a kérdést Putyinnal.
A Kreml azonban közölte, semmilyen megbeszélésre nem készülnek a törökökkel, írja a Guardian. Azt is nyilvánosságra hozták, hogy Erdogan a gép lelövése után igyekezett elérni Putyint, de nem fogadták hívását.
2000 orosz harcol Szíriában
Mindeközben egyre több a bizonyíték arra, hogy az oroszok mélyebben benne vannak a konfliktusban, mint azt állítják. A moszkvai vezetés állításaival szemben orosz szárazföldi csapatok is harcolnak Szíriában, és veszteségeket is elszenvedtek már - írta a Der Spiegel.
Nagyjából kétezer orosz katona harcol Szíriában Bassár el-Aszad elnök rendszerének stabilizálásáért a szíriai kormányerőkkel és különböző iráni és iraki milíciákkal együtt.
Eddig két orosz katona esett el, egész pontosan a katonai hírszerzés (GRU) 22. számú különleges alakulatának - Specnaz brigádjának - két tagja.
A Der Spiegel szerint egyebek között orosz katonák által közösségi oldalakon megosztott szelfikből és sok egyéb jelből lehet következtetni arra, hogy az orosz katonai jelenlét Szíria földjén nem korlátozódik a latakiai légi támaszpontra és a tartuszi haditengerészeti bázisra. Például a Sana hivatalos szíriai hírügynökség november 7-én közzétett a Homsz térségében zajló harcokról egy videofelvételt, amelyen látható több Msta-B típusú, orosz gyártmányú tarack, ilyen fegyvert pedig Oroszország soha nem szállított a szíriai hadseregnek.
A moszkvai vezetés állítása szerint Oroszország csak légicsapásokkal támogatja a damaszkuszi erőket.