Obama az örökségét méltatva nézett a jövőbe
További Külföld cikkek
- Sose volt még ilyen: óriási hurrikánok érkeznek, Európa is veszélyben lehet
- Manipulálták az új japán kormányról készült fotót
- Mennyiért árulta el a hazát, Miniszterelnök Úr? – biztonságiak teperték le az Orbán Viktornak kiabáló DK-s képviselőt
- Korhatáros filmet adtak egy Sydney–Tokió járaton, el sem lehetett kapcsolni
- Hont András felháborodott a Meseország mindenkié szerzőjének Izrael-ellenes bejegyzésén
Barack Obama amerikai elnök megvédte elnöksége eddigi eredményeit és a lassan véglegesedő elnöki örökségét, miközben optimistán tekintett a jövőbe hetedik, utolsó évértékelő beszédében, amit a kongresszus két házának összevont ülése előtt tartott meg. Obama nem állt elő egy sor nagyívű elképzeléssel, miután elnökségéből már csak egy év van hátra, és az is az utódjának kiválasztásáról szóló elnökválasztási kampány jegyében telik, de azért 2016-ra is vannak még tervei.
Az Egyesült Államoknak van a legerősebb gazdasága a világban
– mondta gazdasági eredményeit méltatva. Bírálóinak azt üzente, hogy aki hanyatlásról beszél, az leginkább a fikciók talajára téved. Az elnök beszédében kitért arra, hogy sikerült kihúzni Amerikát a gazdasági válságból, és rengeteg munkahely jött létre az elmúlt években.
Nem hiányozhatott az egészségügyi reformja, az Obamacare sem, de megemlítette a klímaváltozás elleni küzdelemben elért eredményeket, és azt is, hogy a legfelsőbb bíróság engedélyezte a melegházasságot az Egyesült Államokban. A múlt héten újra a politika középpontjába állított fegyverkérdésről csak röviden beszélt, de a teremben üresen hagytak egy széket Michelle Obama first lady mellett, ezzel is emlékezve a fegyveres erőszak áldozataira.
Obama egyik nagy fájdalmának nevezte viszont, hogy a 2008-as kampányban még a közös munkáról szóló szónoklatai után elnöksége alatt
Az évértékelő egyik legfontosabb üzenete az volt, hogy változtatni kell az amerikai politika megosztó jellegén, és olyan irányba mozduljanak el, amivel „a jobbik arcunkat mutathatjuk".
Elítélte az elnökválasztási kampány túlzottan negatív felhangjait is. Nem nevezte nevén, de azért egyértelmű volt, hogy Donald Trumpról, a republikánus előválasztási küzdelmet vezető ingatlanmágnás-celebritásról beszélt, amikor azt mondta, hogy attól nem lesz senki nagyobb biztonságban, ha egy politikus a muszlimokat sértegeti. Ezzel ráadásul szerinte csak gyengébbnek tűnik az Egyesült Államok más országok előtt is.
Trumpon kívül azonban szinten nevet nem említve, de visszaszólt a második helyen álló, szíriai szőnyegbombázásról beszélő Ted Cruz texasi szenátornak, vagy éppen a harmadik világháborút vizionáló Chris Christie New Jersey-i kormányzónak is.
A kampányt érintette már rögtön az elején is, amikor azzal viccelődött, hogy nem fog olyan hosszan beszélni, mint máskor.
Tudom, hogy néhányan már nagyon mennétek vissza Iowába
– mondta mosolyogva a február legelején az előválasztási sorozatot megnyitó államra utalva. Majd még azt is hozzátette, hogy Iowát megjárt kampányolóként szívesen elejt néhány tanácsot is.
Elnöksége utolsó évére nézve azt mondta, hogy
- még hét évvel ezelőtti ígéretéhez híven bezáratná a guantánamói fogolytábort,
- fontos büntetőjogi reformot akar elérni,
- azt kérte, hogy a kongresszus szavazza meg katonai erő alkalmazását az IS ellen,
- a diplomáciai kapcsolatok helyreállítása után fel akarja oldani a Kuba elleni gazdasági embargót is, ehhez is az ezt elvető, republikánus többségű kongresszus támogatását sürgette,
- a tavaly fiát agydaganatban elvesztő Joe Biden alelnök pedig egy új, szövetségi rákellenes kezdeményezés élére áll majd.
Obama optimistán beszélt a jövőről, szerinte az amerikaiak mindig képesek voltak előre nézni, és a lehetőségeket megragadva erősebbé válni. „Lehetőségek és biztonság a családoknak, emelkedő életszínvonal és fenntartható, békés bolygó a gyerekeinknek – ezek mind karnyújtásnyira vannak" – mondta. Ehhez azonban együtt kell dolgozni, és persze ki nem mondva az is mögötte volt, hogy nem árt hozzá a kitaposott úton maradni, vagyis a demokraták kezében hagyni a Fehér Házat.
A republikánusok részéről Nikki Haley dél-karolinai kormányzó reagált a beszédre. Szerinte Obama fennkölten beszélt fontos dolgokról, de tényleges eredmények nélkül. Haley azonban azt is hangsúlyozta, hogy nem szabad engedni a bevándorlók és kisebbség ellen szító retorikának, amivel ő is egyértelműen Trumpra utalt. A kormányzó szerint ilyen aggasztó időkben hívogató lehet a szirén éneke, de ellen kell állniuk a kísértésnek.