Megállapodtak a német koalíciós pártok a menekültintegrációs csomagról
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
Németországban a koalíciós pártok megállapodtak arról, hogy törvényt dolgoznak ki a menekültek integrációja érdekében, és újabb intézkedéseket tesznek a terrorizmus elleni küzdelemben. A kormány a tervezett törvényről először a tartományokkal egyeztet, majd májusban elfogadja és a törvényhozás elé terjeszti a jogszabálytervezetet.
Angela Merkel kancellár, a jobbközép CDU elnöke kiemelte, hogy Németországban most először alkotnak törvényt a menedékkérők és menekültek beilleszkedéséről. A jogszabály a „támogat és követel" elvén alapul, a jogok mellett a kötelességeket is rögzíti, legfőbb célja a munkaerőpiaci integráció előmozdítása.
A beilleszkedést nagyban meghatározza a nyelvtudás és a szakmai képzettség, ezért az integrációs törvényben a német nyelvi kurzusokra és a képzési, továbbképzési programokra helyezik a hangsúlyt, és a menedékkérők közhasznú foglalkoztatásának keretében munkalehetőséget teremtenek 100 ezer embernek. Ezzel a lehetőséggel a menekült vagy más menedékjogi státus megszerzésére jó eséllyel pályázó kérelmezők élhetnek. A védelemre nem szoruló kérelmezőknek úgynevezett orientációs kurzusokat kínálnak, hogy kérelmük elbírálásának ideje alatt is gyarapíthassák tudásukat, amelyet majd kamatoztathatnak hazájukban, mondta a kancellár.
Sigmar Gabriel alkancellár, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke történelmi jelentőségűnek nevezte az integrációs törvény kidolgozását. Mint mondta „sokat elértünk a migránsoknak", és ez „nagy nyereség társadalmunknak".
A kormány tervei szerint a jogszabályban a védelemben részesített – menekült vagy oltalmazott státusszal rendelkező – emberek röghöz kötéséről is rendelkeznek majd. A lakóhely hatósági kijelölése a gettók kialakulásának megelőzését szolgálja. Ezzel kapcsolatban Sigmar Gabriel kiemelte: „nem akarjuk, hogy az Egyesült Államokból ismert zárt közösségek alakuljanak ki nálunk".
Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke kiemelte, hogy kötelezővé teszik az állam integrációs javaslatainak elfogadását, és a szociális juttatások csökkentésével büntetik az elzárkózást.
A koalíciós egyeztető tanács szerda esti ülésén elfogadott terrorellenes intézkedéscsomagban a többi között szerepel, hogy a szövetségi rendőrség nemcsak a bűnüldöző, hanem a megelőző munkában is bevethet fedett nyomozókat, elsősorban az embercsempészek ellen. Bevezetik azt is, hogy csak személyazonosságot igazoló érvényes okmánnyal lehet előre fizetett (prepaid) SIM kártyát vásárolni.
A több mint hatórás egyeztetésen a nyugdíjrendszer reformjától az elektromobilitás terjedésének ösztönzéséig a 2017 őszéig tartó ciklus valamennyi nagy hátralévő ügyét áttekintették, de döntést csak a menekültügy újabb mélyreható reformját jelentő integrációs törvényről és a terror elleni küzdelemről hoztak. A pártvezetők a koalíciós egyeztetés eredményeiről tartott sajtótájékoztatón kiemelték, hogy az utóbbi hónapokban folytatott viták után igyekeznek minél jobban együttműködni. Horst Seehofer azonban jelezte, továbbra sem tett le arról, hogy a bajor kormány szükség esetén az alkotmánybírósághoz fordul a szövetségi kormány menekültpolitikája miatt.