Füstöt jelzett az EgyptAir gépéről a hibajelző berendezés
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
A CNN szerint az ACARS adattovábbító rendszer szerint az érzékelő a pilótafülkéhez közeli mosdóból jelezett füstöt percekkel azelőtt, hogy a repülőgép eltűnt a földi radarokról - írta az MTI. Az AP hírügynökség szerint a berendezés több helyről is érzékelt füstöt.
Az ACARS (Aircraft Communications Addressing and Reporting System) a repülés alatt folyamatosan küld adatokat a földi légiirányításnak a gép rendszereinek működéséről vagy meghibásodásáról. Az egyiptomi repülőről hibaüzenet érkezett a pilótafülke ablakának jégtelenítő berendezéséről, és egy másik füstjelző is működésbe lépett.
Szakértők szerint mindezek utalhatnak arra, hogy műszaki hiba okozhatta a Franciaországba gyártott Airbus-A320-as típusú utasszállító repülőgép katasztrófáját, de francia nyomozók kijelentették, hogy a füstjelzésekből nem lehet megállapítani, hogy mi okozta a tüzet.
Megvan a fekete doboz?
A CBS szombat délben azt közölte, hogy megtalálták a gép fekete dobozát azon a területen, ahol a roncsokat is. A hírügynökség egyiptomi kormányzati forrásokra hivatkozik, és az EgyptAir egyelőre nem cáfolta az értesülést, de egyelőre még nem erősítették meg.
Bár pénteken az egyiptomi haditengerészet megtalálta a repülő néhány roncsdarabját, emberi testrészeket és néhány poggyászt a Földközi-tengerben 290 kilométerre északra Alexandria városától, ezek még nem elegendőek ahhoz, hogy ki lehessen deríteni, mi okozta a tragédiát. A gép feketedobozait még keresik: az egyiptomi haditengerészet mintegy 13 ezer négyzetkilométeres területet fésül át tüzetesen, de ha nincs eredmény, akkor kiterjesztheti a keresést.
Seríf Fathi egyiptomi légi közlekedési miniszter korábban úgy fogalmazott, hogy semmilyen lehetőséget nem zárnak ki, terrortámadásét sem, és utóbbinak nagyobb a valószínűsége, mint hogy műszaki hiba okozta a katasztrófát.
Két nappal a tragédia után még egyetlen terrorszervezet sem jelentkezett elkövetőként, és az utaslistán a nyomozók nem találtak terroristagyanús, vagy terrorszervezettel valószínűsíthetően kapcsolatban álló személyt.
Az előzményekről szóló összefoglalónkat itt olvashatja.