Észak-Korea teljesen szakít az Egyesült Államokkal
További Külföld cikkek
- A függöny buktatta le a szlovák kormányfőt, megtalálták Robert Ficót
- Az FBI öngyilkosságként kezeli a Las Vegas-i Trump-szállodánál történt robbantást
- Féltonnás űrszemét zuhant egy kenyai falura
- Újabb terrortámadástól tart az FBI a New Orleans-i incidens után
- Fájó gyomra buktatta le a magyar drogcsempészt Ausztráliában
Észak-Korea az utolsó, az ENSZ-en keresztül fenntartott kapcsolatát is megszakítja az Egyesült Államokkal. Az úgynevezett New York-i folyosót/csatornát arra hivatkozva számolják fel, hogy Washington a múlt héten szankciókat vezetett be az ország szeretett vezére, Kim Dzsongun és több munkatársa ellen. Phenjan az ázsiai térség NATO-szerű katonai szövetsége ellen is felszólalt – derül ki a New York Times cikkéből.
Ezzel gyakorlatilag az utolsó olyan kapcsolat is megszűnt a két ország között, ahol kétoldalú ügyeket intéztek. Nagykövetet már évtizedek óta nem küldenek a másikhoz, az Egyesült Államok pedig 1950, a koreai háború kezdete óta embargót vezetett be Észak-Korea ellen. 2015-ben a Sony Pictures elleni hackertámadás után szigorítottak a megszorításokon, múlt szerdán pedig a pénzügyminisztérium határozott arról, hogy Kim Dzsongunt és a kommunista párt több vezetőjét kizárják a nemzetközi pénzforgalomból.
Phenjan vasárnap értesítette Washingtont a döntésről, ahol elfogadták azt. Hétfőn viszont már újabb háborús üzenetet küldött az Egyesült Államoknak, amely pénteken egyezett meg Dél-Koreával a THAAD nevű rakétavédelmi rendszer kiépítéséről és egy szélesebb körű katonai együttműködésről. Phenjan szerint a gazdasági szankciók és a fegyverkezés a legsúlyosabb hadi cselekménynek minősülnek.
A hétvégén Észak-Korea katonai erődemonstrációval akart reagálni a szöuli egyezségre, de a rakéták már a repülés kezdeti szakaszában csődöt mondtak szombaton. Az elmúlt hónapokban több sikeres rakétakísérletet is végrehajtottak néhány kudarc kíséretében.
Észak-Korea emiatt azzal fenyegetőzik, hogy az országban fogva tartott két amerikai állampolgár ügyében háborús törvények alapján ítélkeznek majd. A két fogvatartottat már korábban 10, illetve 15 év kényszermunkára ítélték kémkedés, felforgatás és más államellenes bűncselekmények vádjával, írja az MTI.