Törökországból Romániába telepíti át atomfegyvereit az USA
További Külföld cikkek
- Megerőszakolhattak és kirabolhattak két légiutaskísérőt Újév napjának hajnalán
- Razziát tartott a rendőrség a dél-koreai repülőgép baleset helyszínén
- Megtaláltak egy 50 éve eltűnt nőt Nagy-Britanniában
- Madárral ütközött a repülőgép, ami Teneriféről szállította volna vissza az utasokat Budapestre
- Irán behívatta Szaud-Arábia nagykövetét, miután hat állampolgárát kivégezték kábítószer-kereskedelemért
Az Amerikai Egyesült Államok megkezdte nukleáris fegyvereinek áttelepítését Törökországból Romániába, írja az Euractiv.com két független forrásra hivatkozva. Az USA azért szánta el magát erre a lépésre, mert Washington viszonya megromlott Ankarával és nem garantálható az atomfegyverek biztonsága.
A törökországi Incirlik az egyik legfontosabb NATO-támaszpont a világon. Az Egyesült Államok és szövetségesei a Szíriai határtól 110 kilométerre fekvő bázisról indítják támadásaikat az Iszlám Állam szíriai és iraki állásai ellen. A támaszponton mintegy 50 amerikai atomtöltetet is tárolnak.
A július végi puccskísérlet után a török hatóságok kizárták az amerikaiakat a támaszpontról. Lekapcsolták az áramszolgáltatást, majd őrizetbe vették az Incirlik légibázis parancsnokát, Bekir Ercan Van tábornokot is, aki a török hatóságok szerint szintén részt vett a puccskísérletben.
A Stimson Center nevű független washingtoni kutatóintézet jelentése szerint az Egyesült Államok nem fogja tudni folyamatosan ellenőrzése alatt tartani a fegyvereket egy elhúzódó törökországi polgárháború esetén.
Az Euractivnak nyilatkozó egyik forrás szerint azonban az áttelepítés technikai és politikai szempontból is nehéz feladat. A dél-romániai Deveselun május 12-én adták át az Aeris rakétapajzsot, amely az euroatlanti katonai együttműködés állítása szerint a Közel-Keletről érkező rakétatámadásoktól védi Európát. A lépés ellen már akkor élesen kikelt Oroszország.
A NATO terjeszkedése miatt Oroszország is elkezdte a fegyverkezést: új rakétákat kapott az orosz Sz-400-as rakétavédelmi rendszer, amelyeket már akár 400 kilométeres távolságban lévő célokra is hatékonyan lehet indítani.