További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Ellenzéki tömegtüntetés kezdődött csütörtökön a venezuelai fővárosban, több százezer - ellenzéki források szerint legalább egymillió - aktivista gyűlt össze Caracasban, hogy kikényszerítse a Nicolás Maduro elnök eltávolítását célzó népszavazás kiírását - írja az MTI. "Ez a kormányzat meg fog bukni" - skandálták a résztvevők, akik közül a távoli dzsungelekből és az Andokból is érkeztek.
Az 53 éves Maduro szerint egy az Egyesült Államok szította puccsot hivatott elkendőzni, ahhoz hasonlót, mint a mentora és hivatali elődje, Hugo Chávez ellen 2002-ben végrehajtott rövid életű államcsínykísérlet volt.
"Szabadok akarunk lenni. Ha békét akarnak, megkaphatják. Ha demokráciát akarnak, megkaphatják. Amennyiben azonban puccsal jönnek, úgy a forradalom radikális választ fog adni" - mondta a szocialista államfő. A hatóságok több olyan embert vettek őrizetbe, akik pokolgépeket akartak elhelyezni az utcákon, hogy ellenzéki tüntetőket gyilkolhassanak meg a kormány lejáratására, illetve hogy káoszt kelthessenek - mondta Maduro.
Az ellenzéki erők szerint minden Caracasba vezető nagyobb útvonalon úttorlaszokat hoztak létre a hatóságok, amelyeken buszokat nem engednek át, így forgalmi dugók alakultak ki. Az egyik autópályán, ahol a feltartóztatott buszokkal érkező emberek gyalogszerrel folytatták volna útjukat a városba a hatóságok könnygázt vetettek be - közölte a VivoPlay nevű ellenzéki rádióadó. Szemtanúk szerint könnygázt vetettek be a fővárosban egy csoport tüntető ellen is, akik egy autóútra próbáltak átjutni.
Miután egy Maduro-ellenes tüntetés 2014-ben 43 ember életét követelte, az erőszaktól való félelemből számos üzletet bezártak Caracasban, illetve a város több része is elhagyatott volt a kora reggeli órákban.
A venezuelai választási hatóságok korábban október végére tűzték ki a Maduro eltávolítását célzó népszavazáshoz szükséges második aláírásgyűjtési kampányt, amivel a jövő évre odázhatná el a kormány a referendumot. A mély gazdasági és politikai válságba süllyedt Venezuela ellenzékének rendkívüli jelentőségű az időzítés. Ha 2017. január 10. előtt rendeznék meg a népszavazást, és az Maduro menesztését eredményezné, a törvények értelmében előre hozott elnökválasztásra kerülne sor, amelyen a jelenlegi állás szerint a szocialisták ellenzéke aratna győzelmet. Ha ugyanis később zajlana le a referendum hasonló eredménnyel, csupán annyi történne, hogy az alelnök venné át a venezuelai államfő székét egészen megbízatása 2019-es lejártáig.
A venezuelai gazdaság az ország legfőbb bevételét jelentő kőolaj árának zuhanásával egy időben mélyrepülésbe kezdett. A dél-amerikai állam három éve gazdasági recessziótól és három számjegyű inflációtól szenved, az alapvető fogyasztási cikkek hiánya mellett az üzletek előtt kialakuló hosszú sorok is felbőszítették a 30 milliós lakosú Venezuela polgárainak többségét.