Puccsot hajtottak végre a líbiai egységkormány ellen
További Külföld cikkek
- Dél-Korea durván lesújtott a Metára illegális adatok gyűjtése miatt
- Varga Mihály a magyar elnökség nagy sikeréről számolt be
- Észak-Korea rakétákat lőtt ki Japán irányába egy teszten
- Vasúti kalauzt késelt meg egy illegális bevándorló
- Fico-párti nyugdíjasoknak öltöztek be egy osztály diákjai Szlovákiában, politikai botrány lett belőle
Péntek délután puccsot kíséreltek meg a líbiai egységkormány ellen, amit nemzetközi nyomásra azért hoztak létre, hogy megállítsa az országban öt éve dúló káoszt. A hatalomátvételi kísérlet vezetője az a Kalifa al-Gvell tábornok volt, aki idén áprilisban mondott le, hogy átadja helyét a Tunéziában nemzetközi támogatással megalakult, Fájez esz-Szarrádzs által vezetett államtanácsnak.
A Guardian tudósítása szerint a géppuskákkal felszerelt kisteherautókon érkező puccsisták elfoglalták a héttagú államtanácsnak ideiglenesen helyt adó Rixos hotelt, majd videóüzenetben hirdették ki, hogy
történelmi vállalkozásba fogtunk Líbia megmentéséért.
A Fájez esz-Szarrádzs által vezetett héttagú államtanács holléte egyelőre ismeretlen - egyes információk szerint az államférfiak Tunéziába menekültek.
Líbia egyébként valóban kisebb csodára szorulna, hiszen Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatása után az addig is leginkább erőszakkal összetartott ország felbomlott: két kormány alakult, két fővárossal, két parlamenttel. Rajtuk kívül több száz milícia és fegyveres frakció alakult, a délnyugati sivatagban pedig a tuareg és a tebu törzsek de facto függetlenné váltak, majd háborúba kezdtek egymással az olajmezők irányítása felett.
A kaotikus állapotokat tetézte, hogy azonnal idetelepültek a legnagyobb embercsempész-hálózatok, melyek Zuvara és Gallabulli kikötőiből hajózzák ki Európa felé az Afrikából és a Közel-Keletről idesereglett menekülteket. És ahogy az Irakban, Szíriában, Egyiptomban vagy Jemenben történt, a líbiai káoszba 2014-ben befészkelte magát az Iszlám Állam is, mely Szirt város körül három új tartományt (vilajetet) alakított ki.
Az IS megjelenése - és persze a nemzetközi társaságok által kiaknázott olajmezők veszélyeztetése - volt az utolsó csepp a pohárban: az ENSZ a nagyhatalmak támogatásával kieszközölte a nemzetközi egységkormány megalakulását, melynek feladatul szabták ki a vilajetek felszámolását. Ebben a nyugati hatalmak légicsapásokkal és különleges egységekkel is segítették a kormányt, melynek augusztusra sikerült is Szirtet visszafoglalnia.
Azonban a városban a mai napig is folynak a dzsihadisták elleni tisztogató akciók, melyek a Reuters tudósítása szerint pénteken 14 halálos áldozatot és 20 sérültet követeltek a kormánycsapatok részéről.
És ha a puccs, a menekültek meg a dzsihadisták nem okoznának elég galibát, szeptemberben még az egyik legerősebb hadúr, a Tobrukot irányító, mérsékeltebb iszlamista erők támogatását élvező Kalifa Haftar is felmondta a kormánnyal kötött megegyezést, és rátette a kezét négy olajkikötőjére, megfosztva ezzel a Tripoliban székelő nemzeti egyetértés kormányát olajbevételei jelentős részétől.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!