Romvárosok mellett mennek el a moszuli felszabadító csapatok

2016.11.10. 19:26

Az iraki erők közelednek a Moszultól mintegy harminc kilométerre délre fekvő Nimrúd (történelmi nevén Kalhu) városa felé, a várost korábban az Iszlám Állam szinte a földdel tette egyenlővé.

Az iraki hadsereg és a Hasd al-Asaeri szunnita törzsi milícia csütörtökön visszafoglalta a szélsőségesektől a Nimrúd közelében található Abbasz Radzsabot, és egy ugrásra állnak az asszír birodalom egyik fővárosától. A kurd pesmergákkal, illetve síita és szunnita milíciákkal együtt harcoló iraki kormánycsapatok október 17-én indították meg moszuli offenzívájukat az USA vezette nemzetközi koalíció légi támogatása mellett.

A régészeti lelőhelyként is fontos várost korábbi video- és szatellitfelvételek tanúsága szerint buldózerekkel és robbanóanyagokkal tarolták le a dzsihadisták. A szélsőségesek áldozatául esett a 2800 éves Nabu-templom is, amelyet a bölcsesség és írástudás mezopotámiai istenének szenteltek.

Az Iszlám Állam katonái az időszámítás előtti 2. vagy 3. században épült Hatrát sem kímélték, ez a város szintén a Moszul felé vezető hadi úton fekszik, és az egykori Ninive falait is lerombolták.

Ahogy arról korábban is írtam, a szunnita szélsőségesek minden "bálványimádó" vallásra emlékeztető kultuszhelyet igyekeznek megsemmisíteni. És nem az IS volt az első szélsőséges szervezet, mely műemlékeket pusztított el,  a tálibok 2001-ben rakétával rombolták szét a Bámiján-völgy óriási Buddha-szobrainak arcát. 

Az IS azonban a műkincsek pusztítása mellett aktív résztvevőként lépett fel az illegális műkincspiacon is, Mezopotámia évezredes ritkaságainak eladásával becslések szerint több tízmillió dollárral támogatták meg a dzsihádot.

A nemzetközi közvélemény egy emberként hördült fel a világörökségi helyek pusztulása láttán, de ha belegondolunk

az asszír emlékek végzete tulajdonképpen a történelem igazságtétele

Hiszen Asszíria korának Iszlám Állama volt, egy hiperagresszív katonaállam, mely a környező birodalmak lerablásából, az értékek elhurcolásából, és egész népek áttelepítéséből élt. 

Homokviharban akadt el az Iszlám Állam fővárosa elleni hadművelet

Az Iszlám Állam szíriai fővárosa, Rakka ellen is támadás indult a hétvégén, melynek fő erejét a  a kurd csapatok által dominált Szíriai Demokratikus Erők képzik. Ez azonban egy homokviharban elakadt, az egyik SDF-tiszt szerint:

Ma meglehetősen veszélyes a helyzet, mert semmit sem lehet látni a sivatagi térségben egy homokvihar miatt.

A korlátozott látási viszonyok miatt a nemzetközi koalíció légicsapásait is leállították. A homokvihar annak a bekerítő hadműveletnek is keresztbe tehet, melynek célja, hogy még Rakka ostroma előtt bekerítsék az Iszlám Állam erőinek nagy részét.

(MTI)