További Külföld cikkek
- Amerikai kém rejtőzött az ukránok között, több mint két és fél évig segítette az oroszokat a háborúban
- Már a mélygarázsokat vizsgálják át a mentőcsapatok, miközben Barcelonát is árvíz sújtotta
- Az ország, ahol a volt miniszterelnök házi őrizetből politizál, a korábbi elnököt pedig két hete tartóztatták le
- Feljelentették a szerb elnököt az újvidéki tragédia után, egy miniszter pedig már le is mondott
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
Hiába született tűzszüneti megállapodás kedden az oroszok támogatta Bassar Aszad erői és a nyugatiak támogatást élvező felkelők között, egyelőre mégsincs meg a lehetősége annak, hogy az ország egykor legnagyobb városát elhagyhassák a még bent lévő civilek és a felkelők – írta a BBC. Az evakuálást lebonyolító buszok bementek, ám eddig egy sem jött ki az egykor kétmilliós városból.
A harcokat a kormányerők folytatják.
Ceasefire is over . everyone will be executed when Assad's forces and their thugs capture our liberated area.#Aleppo #STOP_THE_GENOCIDE pic.twitter.com/ydCk9yZ7xt
— Ismail Alabdullah (@ishmael12345611) 2016. december 14.
Aleppót Moszkva szerint teljesen visszavették Aszadék a szíriai elnök és az Iszlám Állam ellen egyaránt harcoló felkelőktől. Orosz források ugyanakkor arról adtak hírt, hogy az evakuálás valójában elindult: elmúlt 24 órában 366 fegyveres és hatezer civil hagyhatta el a várost, méghozzá azokat a keleti negyedeket, amelyek még mindig a felkelők kezén vannak.
A török-orosz közreműködéssel tető alá hozott megállapodás szerint a felkelők és igény szerint a civilek Észak-Szíria azon területeire távozhatnak, amelyek a felkelők ellenőrzése alatt állnak.
Az ENSZ forrásai szerint a tűzszünet ellenére a kormányerők így is támadták a maradék ellenzéki területeket, ahol 82 civil halt meg az elmúlt napokban.
A török elnök közölte: a tűzszünet megsértése miatt ismét beszélni fog az orosz féllel. Recep Tayyip Erdogan ellentmondásos viszonyban áll Vlagyimir Putyinnal. Tavaly novemberben lelőttek egy orosz katonai gépet, ami után páratlanul mélyre süllyedt a két ország korábban stratégiai partnerségi szintre emelt kapcsolata. A szankciók után júliusban Erdogan fontos gesztusokat tett – bocsánatot kért a gép lelövéséért –, majd látszólag ismét baráti viszonyba került a két ország – miközben Ankara kapcsolata a NATO-val és az EU-val továbbra is szokatlanul feszült.
Szíriát illetően azonban az orosz és a török nézeteltérések nem tisztázódtak: Ankara ellenzi Aszad megerősítését, mert keresztülhúzta Erdogan politikai terveit Szíriával kapcsolatban. Ugyanakkor az Ankarának sem volt ellenére, hogy a nyugati támogatást élvező kurd erők ellen fellépjenek Aszad csapatai, akik harcaik nagyobb részét nem is az Iszlám Állam, hanem a felkelők ellen folytatták.
Az Iszlám Állam ellen olyannyira nem, hogy Palmüra nagy sikerként beharangozott márciusi visszavétele ma már a múlté. Az Iszlám Állam az elmúlt héten könnyedén visszavette a történelmi várost Aszad erőitől, akiknek Aleppo megszerzése sokkal fontosabb.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!