Úgy mentené meg a világot a tőzsdeguru, ahogy milliárdos lett
További Külföld cikkek
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
Még két hónapja van, hogy beküldje tervát a világ megmentésére, és ezzel nyerjen másfél milliárd forintnyi svéd koronát. Ennyi a fődíja ugyanis annak a Világ kihívásai (Global challanges) nevű díjnak, amit egy magyar származású svéd milliárdos írt ki.
Laszlo Szombatfalvy célja, hogy február 15-ig megtalálja azt a kormányzási módot, amellyel elkerülhetők vagy megállíthatók a Földet fenyegető globális problémák: a klímaváltozás és egyéb környezeti veszélyek, az extrém szegénység, a háborús konfliktusok, a fegyverkezés és a túlnépesedés.
A most 88 éves szupersikeres pénzügyi szakember nem kósza ötletként írt ki pályázatot a nemes célra. Ahogy beszámoltunk róla, 2013-ban egy alapítványt is létrehozott a globális problémák megoldására, amely célhoz fele vagyonát is felajánlotta. A Global Challenges Foundation 16 milliárd forintnyi pénzből keresi a túlélés módszerét.
Sőt, Szombatfaly könyvet is írt a témában, amely annyiban mindenképpen elgondolkodtató, hogy az őt hatalmas vagyonhoz juttató tőzsdei módszert terjesztené ki a szebb jövő megtervezésére. A befektető saját kockázatelemzési módszerével kaszált óriásit a tőzsdén. Javaslata pedig az, hogy a kormányok ezen módszer segítségével készüljenek fel az emberiséget fenyegető veszélyekre.
De ki ez a Magyarországon ismeretlen üzletember, és hogyan lett ilyen gazdag?
Bűvész volt, gazdag lett
Laszlo Szombatfalvy 1927-ben született Budapesten, és egyáltalán nem üzleti pályára készült. Jogot tanult, amíg a kommunista rezsim be nem telepedett az egyetem katedráira. Innen gyors váltással az artistaképzőbe igazolt át, ahol elsajátította a bűvész mesterséget. A következő nagy váltást 1956 hozta, amikor a művész lelépett Magyarországról. A már nem fiatal, 29 éves Szombatfalvy eleinte eredeti szakmáját folytatta: bűvészként működött a menekülttáborban, majd azon kívül.
Emellett kezdett üzleti iskolába járni, amelyet azonban nem végzett el. A hatvanas évek közepén helyezkedett el a Shell pénzügyi osztályán, ahol 12 évet húzott le nagy sikerrel. Innen lépett ki a tőzsde szabadon lebegő világába 1971-ben.
A pénzügyi machinációkat kölcsön kapott 6000 koronából kezdte, ami mai értékén 200 ezer forint. 60 évesen, amikor felhagyott az aktív tőzsdézéssel, vagyona 250 millió korona, azaz nagyjából 8 milliárd forint volt. Pénze a befektetéseknek köszönhetően 2013-ig megnégyszereződött, azaz több mint 30 milliárd forintnyi vagyonra tett szert, ezzel elnyerve a legsikeresebb svéd befektető címet.
Sőt, A világ 99 legsikeresebb befektetője című könyv őt hozta ki a harmadik helyen, mivel 46 éves működése alatt stabilan 30 százalékos profitot volt képes termelni.
Kockázatelemzéssel a világ megmentéséért
Sikere nem véletleneken múlt. Mindenfajta hivatásos előképzettség nélkül, saját tapasztalataiból okulva dolgozta ki saját kockázatelemzési módszerét, amelynek hatékonyságát a bankszámlája bizonyította. Szombatfalvy alapelve volt, hogy csak hosszú távú befektetésekkel foglalkozott, és nem invesztált fiatal cégekbe. Megvizsgálta egy befektetés legrosszabb és legjobb kimenetelét, majd üzletét úgy alakította, hogy az a kettő közti tartomány valószínűségére játsszon. Ugyanakkor nem volt biztonsági játékos, amit egyik vezérelve is mutat:
Ne keverd össze a valószínűtlent a lehetetlennel.
A nyolcvanas évektől érdeklődése azonban már nem csak a bizniszre irányult: foglalkoztatni kezdték a globális problémák. Úgy találta, hogy kockázatelemzési módszere alkalmas lehet arra is, hogy olyan problémákat kezeljenek, mint a klímaváltozás, vagy a globális konfliktusok.
A hidegháború éveiben filmet akart forgatni, hogy észhez térítse a nukleáris konfliktus közelében bolyongó civilizációt. Ahogy a Vöröskereszt akkori vezetőjének megírta, a pénzt maga biztosította volna, kerüljön bármennyibe is egy ilyen alkotás. Azt szerette volna, ha a szervezet felkéri Ingmar Bergmant rendezőnek, hogy egy, az egész világhoz szóló film születhessen.
Ha logikusan gondolkodik, ez a megoldás
A nagy műből nem lett semmi, Szombatfalvy 2009-ben azonban könyvben foglalta össze a világot megreformáló gondolatait. (A korunk legnagyobb kihívásai című könyv itt olvasható el angolul.)
Az üzletember alapvetésével nem lehet vitatkozni. Szerinte négy „megaproblémát” azonosít.
- Környezetkárosítás.
- Klímaváltozás.
- Háborúk és egyéb politikai agresszió.
- Szegénység.
A szerző rámutat arra a bizarr tényre is, hogy a világ éppen a legfontosabb problémákkal nem foglalkozik. Ahol napirendre kerül, ott is inkább mellékesen kezelik a globális problémákat. A legtöbb kormány azonban egyáltalán nem foglalkozik a bolygó egészét érintő kérdésekkel.
Pedig önmagában hiába koncentrálunk a gazdaság fejlődésére, vallja könyvében. A négy megaprobléma hamar komoly gazdasági krízisként jelentkezik, így érdemesebb a kiváltó okokkal foglalkozni, mint részproblémákkal.
A szerző szintén feszes logika mentén jut el oda, hogy a globalizált világban archaikus megközelítés nemzeti szinteken keresni a megoldást. Szombatfaly jól látja, hogy a nemzeti kormányok nem fognak gyakran fájdalmas döntéseket hozni a jövőért, egy olyan rendszerben, amikor jogrend csak az országokon belül létezik.
- mutat rá a problémára, hogy miközben az államokon belül szankciók várnak a törvényszegőkre, semmilyen büntetés nem fenyegeti azt az országot, amelyik nem haljandó a nemzetközi normák szerint működni.
Az üzletember szerint ahogy az első világháború után megalakult a Nezetek Ligája, a második világháború után az ENSZ, úgy most egy egész világot összefogó, a globális kérdéseket hatékonyan kezelő világkormányra lenne szükség.
Halkan jegyezzük meg, hogy Szombatfalvy korunk legjellemzőbb jelenségét hagyja ki elméletéből: hogy az embereket éppen a racionális döntések, és tények nem érdeklik.
A brexitpártiak egyik jelszava, miszerint „elegünk van a szakértőkből”, jelzi: grafikonok nyálazása helyett az emberek jobban szeretnek transzparenseket lóbálva hőbörögni az utcán, vagy hülyeségeket reblogolni a Facebookon.
Emeli a tétet
Mindez azonban láthatóan csak fokozta a 88 éves tőzsdeguru elszántságát. Miután könyvét öt nyelvre lefordították, alapítványt hozott létre. A 2013-ban alapított Global Challenges Foundation célja, hogy mindezek ellenére is megpróbálja tudatosítani a veszélyt a Földön élő, intelligensnek tartott létformák számára. Laszlo Szombatfalvy komolyan gondolta a kezdeményezést: vagyona felét, 16 milliárd forintnyi koronát fektetett az alapítványba.
Ha a kedves olvasó szeretné ennek a tizedét megkapni, küldje el a világkormány működéséről, vagy a négy megaprobléma eltűntetéséről szóló tervét ide, majd az elnyert pénzből utazzon egy békés, trópusi szigetre, ahol még pár évig nem zavarja a világ összeomlása.