May és Trump barátok lesznek, hogy a dolgozó kisembereket képviselhessék

2017.01.27. 19:24 Módosítva: 2017.01.27. 20:06
Negyed óra alatt véget is ért Trump és May közös sajtótájékoztatója - az első sajtókonferencia, mióta Trumpot beiktatták. A két vezető hatalmas barátságot vizionált a jövőbe, egy történelmi szövetség megújításáról beszéltek, de a konkrétumokat kerülték.

Csupán tizennyolc percig tartott az első sajtótájékoztató Trump elnöksége alatt. Theresa May-jel közösen, a Fehér Ház ovális termében közösen tartották a konferenciát, ahol kevés megfogható tény hangzott el, inkább a két ország közeledési szándékát nyilvánították ki. Trump fáradtan, May pedig feszült koncentrációval válaszolta meg a kérdéseket nézetkülönbségeikről, az orosz-ukrán krízisről és egy lehetséges gazdasági együttműködésről.

"Különleges barátság"

Nagyon összebarátkozhatott a két vezető, mindketten elmondták, milyen komoly "személyes szimpátiát" éreznek egymás iránt. A tájékoztatón a országaik ideológiai, politikai és gazdasági együttműködését ígérték. Trump és May is elmondta, azért vezethetik a nemzetüket, mert "nem felejtették el a dolgozó kisembereket képviselni": Trump külön tisztelgett a brexittel megvalósuló, születőben lévő "brit szuverenitáshoz", May pedig gratulált Trump "fényes választási győzelméhez".

A "különleges barátság" amit oly sokat emlegettek az Egyesült Királyságnak tényleg különleges, mondhatni az egyetlen kapaszkodója lehet a Brexit után. A gazdasági együttműködésről Trump egy szót sem szólt, May azonban sok feltételes mód és puhító jelző között elmondta, szerinte mindkét ország érdekében állna a szoros gazdasági együttműködés kiépítése. May azt ígérte, ambiciózusak lesznek, és tovább építkeznek majd a két ország egymásba fektetett tőkéjére.

Mindenki tűkön ülve várta, hogy kiderüljön, mi az, amiben a két ország nem értett egyet, de May nem adott egyenes választ a kérdésre. Szerinte sokkal fontosabb, hogy ez a két ország, akik között ilyen fontos kapcsolat van, milyen ügyekben van közös állásponton.

Mikor a BBC Trumptól kérdezte, mit gondol arról, hogy a brit lakosság nagy része szerint elrettentőek a nézetei a hírszerzési kínzásról, az abortuszról és a muszlim bevándorlásról, Trump viccel ütötte el a kérdést: Tényleg ezt kérdezi? Ez aztán szép barátság lesz így! Majd arról beszélt, hogy a kabinetjében sem feltétlenül ért vele mindenki egyet, de a közös munkát ez még nem lehetetleníti el.

Van, ami csak az USÁ-ra tartozik

Ha valóban az elhangzottaknak megfelelő politikát követknek majd, akkor az intervencionalista külpolitikának gyakorlatilag vége, helyette a határvédelem és az online támadások kivédése kerül majd előtérbe. Oroszország és Ukrajna, Mexikó és az ISIS is téma volt a rövid sajtótájékoztatón.

Az ukrán helyzet miatt Oroszország ellen életbe léptetett szankciókról kérdezték a két vezetőt. May azt mondta, a maguk részéről a minszki egyezmények (az ukrán válság megoldását célul kitűző egyezmények) teljesítését várják el az oroszoktól. Trumptól a krízis megoldására nem érkezett ugyan egyenes válasz, de újra megerősítette: 

ha remek kapcsolatot tudnának ápolni Oroszországgal és Kínával, az egyáltalán nem negatív, inkább pozitív fejlemény lenne. 

Az ISIS, amelyet Trump kampányában és a választási vitákban előszeretettel emlegetett, a mostani találkozón is előkerült. May azt mondta, meg kell duplázni a katonai erőfeszítéseket, hogy kiszorítsák a Daesht a térségből - a folyamat látszik, hogy már elkezdődött, ahogy a szervezet egyre veszít a kontrollált területből.

May sürgette az európai döntéshozókat, hogy csatlakozzanak Trump ígéretéhez, és építsék ki a kibertámadások elleni védvonalaikat - ne hagyják a terhet egyenlőtlenül eloszlani a britek és amerikaiak vállán. A kibertámadások kivédése a beiktatás előtt Trump egyik legfontosabb ígérete volt, azt mondta, az elnöksége első 90 napjában komoly lépéseket tesznek majd a hekkerek ellen, aminek az USA minden más társadalomnál jobban ki van szolgáltatva. Elnökségének első hetén nem tett lépéseket a témában.

Trump és a mexikói elnök találkozóját korábban törölték, ezért a két vezető telefonon beszélt. Mikor erről kérdezték, Trump annyit mondott, hogy egy nagyon kellemes telefonhívásról volt szó, amit bizonyára a másik fél is megerősít majd. Hangsúlyozta, hogy "nagyon szereti a mexikóiakat", gyakran dolgozik együtt velük, de az Államokat kisajtoló jelenlegi kapcsolatnak véget kellett vetni, most egy új barátság korszaka jön.

Kapcsolódó
Trump aláírta a rendeletet, pár hónap és épül a fal

Trump aláírta a rendeletet, pár hónap és épül a fal

Jön a mexikói határfal, a muszlim bevándorlók korlátozása és a kritikusok megleckéztetése.

A brit konzervatív miniszterelnök a csütörtökön törvénybe iktatott  mexikói-amerikai határon épülő fal miatt megromló mexikói-amerikai kapcsolatokról csak annyit mondott: ez Mexikó és Amerika dolga, Trump szerint a brit miniszterelnöknek kisebb gondja is nagyobb, mint hogy az USA külkapcsolatai miatt aggódjon.

Trump egyébként többször is választ adott a riporterek által May-nek címzett kérdésekre, amire a BBC női riportere udvariasan annyit mondott: inkább megvárják, amíg May ("she") is válaszol. Trump ezen szokását a választási viták alatt sokan kritizálták.

Udvariassági kör

Pár perccel magyar idő szerint este hat előtt érkezett meg a brit miniszterelnök, Theresa May a Fehér Házba, ahol már el is hangzott, hogy az Egyesült Királyság az egyik "elsődleges szövetségese" az Államoknak. May az első nemzetközi vezető, aki a vasárnapi beiktatás óta találkozik Trumppal. Az ovális teremben tartott megjelenésük egy órával később kezdődik. A konferencia előtt May a washingtoni Arlington temetőben helyezett el pipacskoszorút a háborúban elhunyt névtelen hősök emlékére.

A Fehér Házat az etikett szerint közösen járja be a két politikus, May a vendégkönyvet is aláírta. A Telegraph szerint Trump megmutatta Maynek a nemrég visszahozott Churchill büsztöt is, amit Obama elnöksége alatt kivittek az ovális teremből, Obama szerint azért, hogy helyet csináljanak Dr. Martin Luther King szobrának. Trump most visszahozatta a Churchill büsztöt (és megint beszólt a sajtónak, akik azt hitték, ez azt is jelenti, hogy MLK szobra kikerül a szobából).

A sajtótájékoztatóval egyidőben Washingtonban folyt a March For Life, az Élet Menete nevű demonstráció, amit a pro-life azaz abortuszellenes szimpatizánsok tartanak. Pence alelnök történelmet írt azzal, hogy beszédet mondott a meneten, soha más alelnök nem foglalt még állást az ügy mellett.

"Néha az ellentétek vonzzák egymást"

- ezt mondta May mikor megérkezett az Egyesült Államokba, szerinte ugyanis erős személyes kapcsolat alakulhat ki közte és az amerikai elnök között. May azt reméli, megújulhat a történelmi szövetség a két ország között, és "újra együtt" vezethetik majd a világot, írja a Telegraph. May tolmácsolta a királyi család meghívását az elnöki párnak, amit Trump el is fogadott. 

A találkozó Trump első munkahetének végére ütemezték, amit azzal kezdődött, hogy az USA visszalépett a transzatlanti globális kereskedelmi egyezménytől, a TTP-től. Ez nem könnyíti meg May kilátásait, akinek szüksége lenne egy erős globális kereskedelmi partnerre, hogy biztosítsa magát az uniós kilépési tárgyalások idejére.

A brexit utáni Egyesült Királyságban és a Trump beiktatása utáni megosztott Amerikában zajló hasonló belpolitikai folyamatok egységet kovácsolhatnak a két országból: mind Trump, mind a Brexit támogatói globalizáció- és bevándorlásellenesek. Demográfiailag pedig főleg középkorú vagy idős fehér munkásosztálybeliekről van szó.

A média lett Trump ellenzéke

Steve Bannon, Trump fő stratégája és jobbkeze szerint a Fehér Ház elsődleges ellenzéke jelenleg az amerikai sajtó, főleg a beiktatás közvetítésével és kommentálásával voltak elégedetlenek, Trump szerint ugyanis hazudtak a megjelentek számáról - szerintük inkább "alternatív tényeket" kellett volna sugároznia az amerikai médiumoknak.

Ez lesz az első alkalom, hogy Donald Trump a sajtó elé áll, miután még a beiktatása előtt a Trump Towerben  keményen kiosztotta a CNN-t és a Buzzfeedet, akiket álhírgyárosnak és szemétkupacnak  titulált. A CNN riporterének kérdést sem engedett az akkor még megválasztott elnök, helyette a BBC-nek adta a kérdezés jogát. Kérdés, hogy egy diplomáciai eseményen, a beiktatás után is hasonló hangulat lesz majd a sajtótájékoztatón, vagy elsimulnak a kedélyek. 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi

Kitört a pánik, és Donald Trump ezt láthatóan nagyon élvezi

Az amerikai elnök kitiltja az orosz kőolajat Európából, drágul-e nálunk a benzin?

február 18., 19:04

  • Külföld
Szijjártó Péter: Új szelek fújnak Washingtonból

Szijjártó Péter: Új szelek fújnak Washingtonból

A béke ügye is előkerült.

február 18., 16:15

  • Külföld
Modernkori vonatrablás, aranyrúd helyett több mint 760 millió forint értékben loptak cipőt Amerikában

Modernkori vonatrablás, aranyrúd helyett több mint 760 millió forint értékben loptak cipőt Amerikában

A probléma nem új keletű, már tíz éve is történt hasonló eset.

3 perce

  • Külföld
Videón, ahogy kigyullad és hátára fordul a repülőgép Torontóban

Videón, ahogy kigyullad és hátára fordul a repülőgép Torontóban

Egészen tisztán látható a szerencsétlenség pillanata.

február 18., 16:20

  • Külföld
Hiába a tűzszünet, nem vonult ki Libanonból az izraeli hadsereg

Hiába a tűzszünet, nem vonult ki Libanonból az izraeli hadsereg

Január végén járt le a határidő.

február 18., 16:22

  • Külföld
Lemondta a Vatikán Ferenc pápa hétvégi rendezvényeit

Lemondta a Vatikán Ferenc pápa hétvégi rendezvényeit

A szentatya továbbra is kórházban marad.

február 18., 15:04

  • Címlapon
Az orosz–amerikai tárgyalások miatt félő, hogy a történelem megismétli önmagát

Az orosz–amerikai tárgyalások miatt félő, hogy a történelem megismétli önmagát

A Szudéta-vidék átadása? Jalta 2.0? Amikor a nagyhatalmak a kelet-európaiak feje felett döntöttek a sorsukról.

3 órája

  • Címlapon
Emmanuel Macront még soha nem alázták meg úgy, mint Donald Trump a Fehér Házban

Emmanuel Macront még soha nem alázták meg úgy, mint Donald Trump a Fehér Házban

Az orosz−ukrán háborúról egyeztettek a felek, amikor furcsa jelenet zajlott le.

8 órája

  • Címlapon
Csaknem 700 milliárdot bukott eddig Magyarország a kohéziós alapból, de messze még a vége

Csaknem 700 milliárdot bukott eddig Magyarország a kohéziós alapból, de messze még a vége

Ha 2025-ben sem sikerül megállapodni, újabb százmilliárdok bánják.

2 órája

  • Külföld
Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Megtörtént az első lépés a béke felé, Ukrajna láthatja kárát

Az oroszok szerint Vlagyimir Putyin dönt a folytatásról.

február 18., 14:03

  • Címlapon
Felrobbant egy Ukrajnának gyártott harckocsi Szlovákiában

Felrobbant egy Ukrajnának gyártott harckocsi Szlovákiában

A szlovák védelmi miniszter nem zárja ki egy harmadik fél beavatkozását.

54 perce

  • Külföld
Razziákat tartanak Brazíliában az Amazonas-vidéken az illegális erdőirtás csökkentésére

Razziákat tartanak Brazíliában az Amazonas-vidéken az illegális erdőirtás csökkentésére

Veszélyeztetett fafajtát is találtak.

február 18., 07:22

  • Külföld
Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe

Az Európai Parlament is beszáll a Magyarország elleni perbe

Beszállnak a Európai Bizottság oldalán.

február 18., 14:13

  • Külföld
Orbán Viktor: Figyelem! A félelmeink beigazolódtak

Orbán Viktor: Figyelem! A félelmeink beigazolódtak

A kormányfő szerint nem dőlünk be ennek még egyszer.

február 18., 12:54

  • Külföld
Bild: dokumentumok szerint Putyinnak egy német cég segített rakétákat gyártani

Bild: dokumentumok szerint Putyinnak egy német cég segített rakétákat gyártani

Kínán és Kazahsztánon keresztül juthatott az oroszokhoz a szállítmány.

február 18., 12:13

  • Külföld
Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét

Orbán Viktor legfontosabb európai szövetségese elgáncsolná Brüsszel tervét

Marine Le Pen szerint ebből katasztrófa lehet.

február 18., 10:23

  • Külföld
Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén

Csökkent a földrengések gyakorisága Szantorini szigetén

A rengések folytatódásának kilátásai továbbra is bizonytalanok.

február 18., 10:12

  • Címlapon
Úgy szóltak be Orbán Viktornak, hogy ott sem volt

Úgy szóltak be Orbán Viktornak, hogy ott sem volt

Az egyik felszólalást bekiabálás akasztotta meg.

6 órája

  • Címlapon
A magyarok egy része kételkedik az új gazdasági lépésekben

A magyarok egy része kételkedik az új gazdasági lépésekben

A nyugdíjasok áfa-visszatérítésével és a gyerekesek szja-mentességével kapcsolatban is hasonlóan gondolkodnak.

26 perce

  • Címlapon
„Édesanyámhoz közel csapódott be a rakéta, ez győzte meg, hogy hagyjuk el Ukrajnát”

„Édesanyámhoz közel csapódott be a rakéta, ez győzte meg, hogy hagyjuk el Ukrajnát”

Különleges történetekről számoltak be lapunknak a Magyarországra érkezők, volt, akinek aknamezőn keresztül kellett menekülnie.

3 órája

  • Külföld
Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója

Meghalt Francesco Rivella, a Nutella feltalálója

A 97 éves férfi a Kinder és a Ferrero Rocher feltalálásában is részt vett.

február 18., 09:06

  • Külföld
Mintegy száz kilogramm kokaint találtak a Balti-tenger fenekén

Mintegy száz kilogramm kokaint találtak a Balti-tenger fenekén

A kábítószer értéke 5,7 milliárd forint körül lehet.

február 18., 14:58

  • Címlapon
Lázár János fogadta Toroczkai Lászlót, és egyetértettek egy fontos kérdésben

Lázár János fogadta Toroczkai Lászlót, és egyetértettek egy fontos kérdésben

A Mi Hazánk javaslatából születhet majd meg az új törvény.

2 órája

  • Külföld
Folytatódik a túszok elengedése, a Hamász már holttesteket is átad Izraelnek

Folytatódik a túszok elengedése, a Hamász már holttesteket is átad Izraelnek

Szombaton a megszokottól eltérőn már hat túszt bocsátanak szabadon.

február 18., 17:37

  • Külföld
Ismét lövöldözés volt Brüsszelben

Ismét lövöldözés volt Brüsszelben

Két hét alatt ez volt a hatodik hasonló eset.

február 18., 13:33

  • Külföld
Pancsolt szesz fogyasztása miatt haltak meg több mint százan idén Törökországban

Pancsolt szesz fogyasztása miatt haltak meg több mint százan idén Törökországban

Egyesek a piaci árnál jóval alacsonyabb áron szereztek be alkoholt.

február 18., 09:19

  • Külföld
Egy zsidó férfi palesztinnak hitt két izraeli turistát, ezért tüzet nyitott rájuk

Egy zsidó férfi palesztinnak hitt két izraeli turistát, ezért tüzet nyitott rájuk

Az eset után az egyik sebesült a „halál az arabokra” üzenetet posztolta az interneten.

február 18., 11:16

  • Külföld
Szakadékba zuhant egy busz Bolíviában, sokan meghaltak

Szakadékba zuhant egy busz Bolíviában, sokan meghaltak

Négy kiskorút az intenzív osztályon ápolnak, két felnőttet pedig azonnal meg kellett műteni.

február 18., 07:46