Feltámadtak a tetszhalálból a szomáliai kalózok

000 Par3032441
2017.04.26. 10:07
Vége a többéves látszólagos nyugalomnak a szomáliai partoknál. A környék vizeit járó hajók rémei visszatértek, és sorozatosan követtek el támadásokat az elmúlt hetekben. A kalózoknak újra könnyű dolguk van, mióta a szállítmányozó cégek és a nemzetközi erők alább adtak az óvatosságból, a motivációjuk pedig semmit sem csökkent. A helyi halászokat nyomorba és éhezésbe döntik az illegális, külföldi halászok, a korrupció és a zűrzavaros politikai helyzet is a kalózkodásnak kedvez.

Az Aris 13 nevű olajszállító Srí Lanka-i legénységének 2017. március 13-án minden oka megvolt arra, hogy biztonságban érezze magát Szomália partjainak a közelében. A kalózkodás nemcsak visszaszorult évekkel ezelőtt, hanem a kalózok látszólag el is tűntek. 2016-ban egyetlen sikeres akciójukról sem jött hír a térségből.

Csak egy kis vizet kértek

A Srí Lanka-i legénység volt az a peches társaság, amelynek tagjai először érezték meg a saját bőrükön a már leírt szomáliai kalózok nagy visszatérését. A támadás egyszerű fortéllyal indult: a gyanútlan tankert egy hánykolódónak látszó csónak közelítette meg, a rajta lévők vízért könyörögtek. A Srí Lanka-iak a körülményekhez képest viszonylag szerencsésnek mondhatják magukat, mert a túszul ejtőiket a hatóságok végül valahogy rákényszerítették arra, hogy váltságdíj és feltételek nélkül elengedjék őket.

Azóta már egyértelmű: az Aris 13-é nem egyszeri eset volt, hanem egy sorozat első darabja. Az Economist e heti összesítése szerint az előző hónapban öt megerősített kalóztámadás történt az Ázsiát és Európát összekötő tengeri útvonalon, az Ádeni-öbölben, míg a Foreign Policy már április 9-én arról írt, hogy hat kalóztámadás-gyanús eset történt mostanában Szomália közelében, amiből öt volt sikeres, és ebből három egyetlen hét leforgása alatt zajlott le.

A sikertelen kísérlet célpontja egy Libanonban regisztrált teherhajó volt, amit egy szombat este kerítettek hatalmukba a kalózok, de vasárnapra el is hagyták, mert a legénységet képtelenek voltak túszul ejteni, ők egyszerűen bezárkóztak egy biztonsági helyiségbe.

Nagy Szájéknak nem létezik túl nagy falat

A Galmudug tartománybeli Afweyne Dhibic, „Nagy Száj" vezette kalózok áldozatai közé került viszont április 2-án egy indiai hajó, amelynek a tizenegy fős legénységéből egyelőre csak két embert sikerült kiszabadítani, a többi kilenc még fogságban van. Pár nappal az indiai hajó után egy pakisztáni tulajdonú, élelmiszert szállító teherhajóra csaptak le.

A kalózokról ráadásul azt sem lehet mondani, hogy csak kispályán próbálkoznának. Márciusban egy nagy halászhajóra vetettek szemet, állítólag azzal a céllal, hogy később úszó bázisnak használják még nagyobb hajók eltérítéséhez. Ez régen is így volt. A szomáliai kalózok célba vettek bármit, ami úszott, a kis jachtoktól kezdve az óriási olajtankerekig, idézte fel a New York Times.

Az aranykoruk nagyjából a 2008 és 2012 közötti időszakra esett. Azon belül is a csúcspont 2011-ben volt. Ebben az évben 758 tengerészt tartottak fogva túszként. A szomáliai vizek akkoriban a világ legveszélyesebbjének számítottak, 2008 és 2011 között úgy 700 kalóztámadás történt errefelé. A kalózkodás a szállítmányozó iparnak és az érintett kormányoknak körülbelül 7 milliárd dollárjába (kb. 2000 milliárd forint) került csak 2012-ben.

Pénzeső hullott rájuk

Ahogy a New York Times felidézte, a kalózok tipikus munkamódszere a következő volt: éjjel felmásznak a fedélzetre, a kapitányfülkéhez sietnek, fegyverrel átveszik az irányítást, aztán visszavonulnak a part menti búvóhelyeikre, és várják, hogy megkapják a váltságdíjat a legénységért. A pénz sokszor szó szerint az égből hullott hullott rájuk, mert sok cég a szomszédos Kenyában arra specializálódott, hogy ejtőernyővel kézbesítsen készpénztömböket. A kalózoknak még szóvivőjük is volt.

De a kalózkodás valahogy abbamaradt, a kalózok eltűntek. 2011-ben még 237, egy évvel később 75, 2013-ban már csak 15 támadást regisztráltak Afrika szarvánál, idézte pár éve a Nemzetközi Tengerészeti Iroda adatait a BBC.

De aztán jöttek a fegyveres őrök

A kalózok nyilván nem önszántukból tértek jó útra. A visszaszorításukban az egyik legfontosabb faktor az volt, hogy a potenciális áldozatok rendesen megnehezítették a dolgukat. Megerősítették a biztonsági intézkedéseket. Az Economist szerint a biztosítási díjak elszállása rákényszerítette a szállítmányozási cégeket, hogy fegyveres őrökbe invesztáljanak, és a hosszabb, biztonságosabb útvonalra terelte őket, távolabb a szomáliai partoktól. 

Ehhez jött hozzá, hogy egyre több és hatékonyabb nemzetközi őrjárat szelte a vizeket. A cirkáláshoz felhasznált üzemanyag iszonyú sok pénzt emésztett fel, mert Szomália partvidéke úgy 3 ezer kilométert jelent. A kalózok azért is kaphattak új erőre, mert lankadt az éberség.  A NATO tengerészeti ereje a támadások megszűnésére hivatkozva elvonult Afrika szarvától decemberben. A menekültválsághoz kapcsolódó embercsempészet keltette helyzet a Földközi-tengerre, az Oroszországgal növekvő feszültség a Balti-tenger térségébe vonzotta át a NATO véges erőit.

Elbízták magukat a hajósok

A veszély csökkenésén felbátorodva sok teherhajó is alább adott a költséges óvatosságból, például a fegyveres őrök jelenlétéből vagy abból, hogy gyorsabb tempóban, a parttól távolabb hajózzon, sorolta az előzményeket a Foreign Policy. Az Aris 13 esete beleillik ebbe a képbe: a parthoz közel hajózott, és elég lassan ahhoz, hogy magára vonja a figyelmet. Fegyveres őr pedig nem volt rajta.

A kalózok pár évvel ezelőtti eltűnését, majd – most – az újbóli felbukkanásukat azonban nem lehet megérteni anélkül, hogy tudnánk, kikről is van szó. A part menti városokban élő fiatal férfiak könnyű prédái a bűnszervezeteknek, nem nehéz őket rábeszélni arra, hogy felcsapjanak kalóznak. Néhány jobb év után Szomália megint pusztító szárazsággal és fenyegető éhínséggel küzd, a halászat mindennél fontosabb megélhetési forrás lenne. Csakhogy az ipari léptékben halászó külföldi, főleg ázsiai hajók lerabolják a környező vizeket.

Szomália Robin Hoodjai

A szomáliai kormány nem védte meg a helyieket a külföldi halászok pusztításától, a kalózkodásban pedig megvolt egyfajta Robin Hood-szerű, lázadó életforma vonzereje. A kalóznak állók hősnek érezhették magukat, akik védik a saját vizeiket. Ugyanakkor a kalózok műveleteit a háttérből legtöbbször gazdag üzletemberek finanszírozták, akik kihasználták a szegény, kétségbeesett fiatal férfiakat. Az újdonsült kalózok sokan még csak úszni sem tudtak, és ha rosszul alakultak a dolgok, vízbe fulladtak a tengeren, írta a New York Times elemzése

És mindezért mit kaptak? A Világbank, az Interpol és az ENSZ 2013-as tanulmánya szerint 400 millió dollárt (nagyjából 117 milliárd forint) zsákmányoltak a kalózok 2005 óta a Szomáliai-félsziget térségében. A jelentés, amely 30, kalózokkal készített interjút használt fel, feltárta azt is, hogy a kalózok maguk csak a teljes zsákmány elenyésző töredékét, 0,01-0,025 százalékát kapják meg fizetségként. A pénzüket főleg alkoholra, prostituáltakra és drága kocsikra költik. A jelentés szerint a finanszírozók teszik zsebre a teljes zsákmány 30-75 százalékát, amit aztán legális üzletekben tisztára mosnak a félszigeten.

Az ISIS is tehet róla

Az átmeneti visszaszorulás a kalózkodásban azoknak a segélyszervezeteknek is volt köszönhető, amelyeket megpróbáltak alternatívát ajánlani helyi halászati projektek indításával, munkalehetőség teremtésével. Csakhogy, ahogy a szomáliai korrupcióellenes szervezet, a Marqaati (jelentése: Szemtanú) vezetője, Mohamed Mubarak a New York Timesnak elmondta: ezek a programok a saját maguk áldozataivá váltak. Sikerük volt, csendes évek jöttek, mire visszavonták a forrásokat a területről. Kellett a pénz másra, például az Iszlám Állam (ISIS) elleni küzdelemre, miután az ISIS célba vette a puntföldi parti városokat.

A helyi halászok élete addig nem lesz könnyebb, amíg nem áll le a külföldi, illegális, nagybani halászat a környéken. A szomáliai törvények a halállomány védelme érdekében elvben megtiltják az idegen hajóknak, hogy a parttól 24 kilométeren belül halásszanak. A helyi jog tiltja a természetet kizsákmányoló halászati módszereket is. A törvényeket viszont nincs, aki betartassa a zűrzavaros politikai helyzetben Szomáliában, főleg Puntföld és Galmudug tartományban, amelyek még szomáliai mércével mérve is különösen problémásak.

Messziről bűzlő díjbeszedések

Az Economist felidézte: Galmudugnak jelenleg nincs elnöke, és a helyi kormányzat beleragadt a küzdelembe az Ahlu Szunna Valdzsama nevű iszlamista milícia ellen. Puntföld kormányzata kicsivel jobb helyzetben van, de annak is gondot okoz fizetni a biztonsági erőket. Sok parti városban lényegében mindenki azt csinál, amit akar. Galmudugban nincs is tengerészeti hatóság.

Mindeközben pedig mindent behálóz a korrupció. Simán kapnak dél-koreai hajók szabálytalanul halászati engedélyt, ha kifizetik érte a kenőpénzt. Előfordul az is, hogy helyi fegyveres csoportok úgynevezett „díjakat" szednek be, amik gyanús, hogy valójában illegális sápok. A Foreign Policy szerint három ilyen incidens is kiderült Galmudugban ebben az évben, mindegyikben állítólag a helyi parti őrség volt érintett, ugyanakkor a tartománynak hivatalosan nincs parti őrsége.

Van arra tehát bőven gyanú, hogy magasabb körök összejátszanak a kalózokkal. Ezt erősíti az is, hogy a közelmúlt támadásai közt volt olyan, ami 160 kilométerre a parttól történt, messze túl az egyszerű kalózok által járt szokásos sávon.

Talán soha nem is tűntek el igazán

A nemzetközi tengeri őrjáratok nincsenek rá felhatalmazva, hogy megakadályozzák a külföldi halászatot. Ezen kellene változtatni a Foreign Policynak nyilatkozó Szaid Dszama, korábbi Szomáliai halászati miniszterhelyettes szerint. „Ez prioritás. Szükség van mandátumra ahhoz, hogy a nemzetközi tengeri erők Szomália partjainál vizsgálhassák a halászhajókat" – mondta.

A nemzetközi szállítmányozó ipar évente 700 milliárd dollár (205 ezer milliárd forint) értékű szállítmányt visz keresztül a veszélyes vizeken. Miután az utóbbi pár évben nem voltak a szomáliai kalózoknak külföldi áldozatai, a világ figyelme másfelé fordult. Ugyanakkor, írja az Economist, kicsi, helyi hajók folyamatosan célpontok lehettek ebben a békésebb időszakban is.

A lapban Timothy Walker, a Biztonsági Tudományok Intézetének munkatársa arra figyelmeztetett mindenkit: nem ártana óvatosnak lenni a kalózok visszatérésének deklarálásával, mert igazán soha nem is tűntek el, legalábbis tágabb értelemben nem, a többség maradt a bűnözésnél, legfeljebb egy időre átállt más területre, mondjuk a drogcsempészetre.

(Borítókép: Szomáliai kalóz a partoknál, háttérben egy görög teherhajó, melyet elfoglaltak a kalózok. Fotó: Mohamed Dahir/AFP)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Dél-Koreában épül a világ első lebegő városa

Dél-Koreában épül a világ első lebegő városa

Csúcstechnológiás alternatív lakhatási megoldást jelent a tengerszint emelkedésével fenyegetett országoknak.

február 15., 20:41

  • Külföld
Meghalt Gerhart Baum, az NSZK egykori belügyminisztere

Meghalt Gerhart Baum, az NSZK egykori belügyminisztere

A politikus és jogtudós 92 éves volt.

február 15., 17:58

  • Külföld
Hiába a hatalmas erdőtüzek, mégsem ad több pénzt a megelőzésre az amerikai kormány

Hiába a hatalmas erdőtüzek, mégsem ad több pénzt a megelőzésre az amerikai kormány

A spórolás nagy úr a Trump-adminisztrációnál.

február 15., 18:13

  • Külföld
Puntföldtől a Vatikánig, avagy hogyan lett Észak-Szomália az Iszlám Állam egyik globális központja

Puntföldtől a Vatikánig, avagy hogyan lett Észak-Szomália az Iszlám Állam egyik globális központja

Az Iszlám Állam Afrikában vetette meg lábát, de onnan is könnyedén eléri Európát.

február 15., 19:45

  • Külföld
Amerika kijelentette, Európa nem vesz részt az ukrajnai béketárgyalásokon

Amerika kijelentette, Európa nem vesz részt az ukrajnai béketárgyalásokon

Ennek Volodimir Zelenszkij és az Európai Unió sem örülhet.

február 15., 18:17

  • Külföld
Egy asszony és kétéves kislánya belehalt a müncheni gázolásban elszenvedett sérüléseibe

Egy asszony és kétéves kislánya belehalt a müncheni gázolásban elszenvedett sérüléseibe

A támadó azt mondta, Allah adta neki a parancsot, hogy hajtson a tömegbe.

február 15., 19:41

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

tegnap, 18:36

  • Külföld
„A NATO-ra sokkal nagyobb szükségünk van, mint valaha”

„A NATO-ra sokkal nagyobb szükségünk van, mint valaha”

Erős állításokat fogalmaztak meg az orosz elnökkel szemben a Müncheni Biztonsági Konferencián.

február 15., 15:19

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

tegnap, 17:42

  • Külföld
Nyomozók szerint szándékos, iszlamista támadás volt a müncheni gázolás

Nyomozók szerint szándékos, iszlamista támadás volt a müncheni gázolás

Az elkövető a gázoláskor Allahu Akbart kiáltott.

február 15., 06:58

  • Címlapon
Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Sem a saját monogramos üvegre, sem a 31 milliós növénybeszerzésre nem adott magyarázatot.

tegnap, 18:59

  • Címlapon
Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Az anyagi kár több tíz millió forintos nagyságrendű.

tegnap, 20:56

  • Külföld
Orbán Viktor után J.D. Vance is találkozott az AfD vezetőjével

Orbán Viktor után J.D. Vance is találkozott az AfD vezetőjével

Az amerikai alelnök élesen kritizálta az AfD-vel szembeni tűzfalat.

február 15., 09:16

  • Külföld
Tűz ütött ki egy sztárok által kedvelt luxusszállóban, elmarad a BAFTA afterpartyja

Tűz ütött ki egy sztárok által kedvelt luxusszállóban, elmarad a BAFTA afterpartyja

A történtek után a londoni hotel magyar tulajdonosa is megszólalt.

február 15., 07:38

  • Külföld
Videón, ahogy angolról angolra fordítanak Donald Trumpnak

Videón, ahogy angolról angolra fordítanak Donald Trumpnak

Az amerikai elnök nem értette az indiai akcentust.

február 15., 12:05

  • Címlapon
Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

tegnap, 21:31

  • Külföld
Újabb hírek érkeztek Ferenc pápa állapotáról

Újabb hírek érkeztek Ferenc pápa állapotáról

A katolikus egyházfő közelgő programjait lemondták.

február 15., 09:43

  • Külföld
Olaf Scholz visszaszólt J.D. Vancenek: Ne avatkozzanak be a demokráciánkba!

Olaf Scholz visszaszólt J.D. Vancenek: Ne avatkozzanak be a demokráciánkba!

A német kancellár reagált az amerikai alelnök kijelentéseire.

február 15., 10:55

  • Külföld
Folytatódott az izraeli túszok szabadon engedése, 369 palesztin fogolyért cserébe három túszt engedett szabadon a Hamász

Folytatódott az izraeli túszok szabadon engedése, 369 palesztin fogolyért cserébe három túszt engedett szabadon a Hamász

Rajtuk kívül még további 73 elhurcolt ember van a terrorszervezet fogságában.

február 15., 10:37

  • Külföld
Zelenszkij Vance alelnökkel tárgyalt, közös amerikai-ukrán béketervet és biztonsági garanciákat kér

Zelenszkij Vance alelnökkel tárgyalt, közös amerikai-ukrán béketervet és biztonsági garanciákat kér

Az ukrán elnök csak bizonyos feltételekkel ülne le tárgyalni Putyinnal.

február 15., 11:38

  • Külföld
Nem tudják eladni a megbuktatott Nobel-békedíjas vezető házát

Nem tudják eladni a megbuktatott Nobel-békedíjas vezető házát

Először 140 millió dolláros minimáláron hirdették meg, már a harmadik kísérlet fulladt kudarcba.

február 15., 12:22

  • Külföld
Mire jutott Modi Trumppal az Indiát is keményen sújtó vámok ügyében?

Mire jutott Modi Trumppal az Indiát is keményen sújtó vámok ügyében?

A viszontvámok kérdése árnyékolta be a két régi barát tárgyalásait.

február 15., 10:54

  • Külföld
Az OpenAI visszautasította Elon Musk vételi ajánlatát, de az X-et megvennék a milliárdostól

Az OpenAI visszautasította Elon Musk vételi ajánlatát, de az X-et megvennék a milliárdostól

Még 97 milliárd dollárért sem hajlandóak megválni a cégtől.

február 15., 10:16

  • Külföld
Magyarország blokkolhatta az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat

Magyarország blokkolhatta az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat

A magyar kormány a nemzeti kisebbségek védelmét várja el Kijevtől.

február 15., 12:30

  • Külföld
Véletlenszerűen kezdte el szurkálni a járókelőket egy szíriai férfi Ausztriában, egy 14 éves fiú meghalt a támadásban

Véletlenszerűen kezdte el szurkálni a járókelőket egy szíriai férfi Ausztriában, egy 14 éves fiú meghalt a támadásban

Egy szemtanú szerint Allahot éltette a támadó, akit a rendőrség elfogott a helyszínen.

február 15., 20:40

  • Külföld
Kannabiszos gumicukrok miatt letartóztattak egy amerikai állampolgárt Oroszországban

Kannabiszos gumicukrok miatt letartóztattak egy amerikai állampolgárt Oroszországban

Egy drogkereső kutya szagolta ki a gyanús anyagot.

február 15., 18:29